Przyspieszenie rozwoju branży IT widoczne już od paru lat przez cały czas nie zwalnia. Szczególnie pandemia COVID-19 wpłynęła na skok w zapotrzebowaniu na usługi cyfrowe, a także zadbanie o cyberbezpieczeństwo. Przeniesienie wielu procesów do sieci poniosło za sobą konieczność wzmocnienia obszarów ochrony danych. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa poszukiwani są do zadań związanych np. z utrzymywaniem bezpieczeństwa przy okazji wykorzystywania usług chmurowych. Poza tym obserwujemy dynamiczny rozwój kategorii AI, której algorytmy obejmują coraz więcej dziedzin i ulepszają dotychczasowe rozwiązania technologiczne. To wszystko nie byłoby możliwe bez analityków pracujących z big data, którzy tworzą odpowiednie wizualizacje danych pomocne w podejmowaniu decyzji biznesowych i projektowych. Które role w IT mogą więc zyskać miano „zawody przyszłości”? Mamy swoich faworytów.
Zawody przyszłości – jakie role będą w cenie w najbliższych latach?
IT Security Engineer
Według raportu HackerU „Cybersecurity. Raport o rynku pracy w Polsce” zapotrzebowanie na specjalistów z kategorii cybersecurity jest stosunkowo wysokie. 60% badanych zadeklarowało, iż otrzymuje 1-3 propozycji od rekruterów na tydzień, a blisko 40% stwierdziło, iż częstotliwość otrzymywania ofert to choćby powyżej 5 razy w tygodniu.
Oznacza to, iż rynek IT pod względem cyberbezpieczeństwa jest niesamowicie chłonny. W Polsce jeden kandydat może wybierać choćby między siedmioma nieobsadzonymi wakatami. W tej kategorii również łatwiej mogą mieć juniorzy i stażyści, ponieważ firmy otwarte są nie tylko na osoby z dużym doświadczeniem zawodowym.
AI Developer
W ostatnim czasie sztuczna inteligencja zdobywa rozgłos szczególnie za sprawą narzędzi umożliwiających tworzenie obrazów lub tekstów w formie rozmowy z AI. Mowa tutaj o produktach OpenAI – Dall-e 2 i ChatGPT. Obydwa projekty udostępniono za darmo wszystkim użytkownikom, co jest idealnym krokiem w kierunku rozwoju tych maszyn. Użytkownicy, wprowadzając dane, przyczyniają się do udzielania coraz bardziej trafnych odpowiedzi i kreowania coraz lepszych obrazów.
Praca w AI ma swoje odzwierciedlenie w każdej dziedzinie, w której korzystamy z technologii. Dzięki sztucznej inteligencji algorytmy wyszukiwarek, medycyna, transport i wiele innych dziedzin wznosi się na wyższy poziom. Otrzymujemy dzięki temu lepszą jakość usługi, większą trafność procesów lub zwiększone bezpieczeństwo.
Big Data Engineer
Rozwój AI wymaga gromadzenia i przetwarzania coraz większej liczby danych. Na ekosystem big data składa się machine learning, przetwarzanie danych w chmurze, testy czy też wizualizacja. Analitycy w IT wraz z rozwojem technologii są coraz bardziej poszukiwanymi specjalistami na rynku.
Tylko w 2021 roku liczba ogłoszeń dla analityków była o 159% większa niż w roku poprzednim (No Fluff Jobs, Rynek pracy IT w 2021 roku w Polsce), co pozwala przewidywać, iż dane za mijający rok utrzymają trend wzrostowy.