Nie będziemy się czarować, sztuczna inteligencja zadomowiła się w naszej rzeczywistości najpewniej już na dobre. Oczywiście są tego dobre objawy, jak i pewnie te, które budzą nieco kontrowersji. Dzisiaj jednak nie o tym, a o interesującym badaniu, które wykazało iż 70% jest w stanie odróżnić obrazki wygenerowane przez AI od tych... prawdziwych.
Pewnie większość z Was pamięta bardzo charakterystyczne i nieudolne próby, kiedy pierwsze algorytmy generowały ruchome obrazy. Wyglądało to dość topornie i budziło sporą dawkę politowania, a w zasadzie tym najbardziej charakterystycznym memem jest Will Smith, który dość karkołomnie wcina spaghetti:
https://www.youtube.com/embed/XQr4Xklqzw8 Gdyby badanie było przeprowadzone w czasie tego powstania tego materiału, myślę iż moglibyśmy mówić o wykrywalności obrazów generowanych przez AI na poziomie 100%. W każdym razie wracając do naszego badania, to do dyspozycji było 4000 Amerykanów, których zadaniem miało być wskazanie prawdziwych obrazów i odróżnienie od tych generowanych przez AI w kilku kategoriach. 73% odgadło, który obraz generowany jest przez AI w przypadku bilboardu z Grinchem, ale umówmy się, ten przykład akurat jest banalnie prosty do odróżnienia i nie mówię tutaj już o nienaturalnych kontrastach, ale ta grzywka budzi sporo wątpliwości. [gallery link="file" columns="2" ids="277503,277504"] Weźmy na tapet inny przykład. Włoska wieś, tutaj zadanie wydaje się być nieco trudniejsze. W tym wypadku aż 88% odgadło, które zdjęcie nie jest prawdziwe. Faktycznie to, wygenerowane przez AI wydaje się być dużo bardziej miękkie, mimo dość dużej ilości słońca, nie wygląda to naturalnie. [gallery link="file" columns="2" ids="277506,277505"] Zdjęcie Jowisza to też niewielkie wyzwanie, ale zdradzać może fałszywe zdjęcie to, iż zwykle nasycenie kolorów generowanych obrazów jest wyraźnie wyższe niż w przypadku prawdziwych zdjęć. [gallery link="file" columns="2" ids="277508,277509"] Czas jednak na prawdziwą gwiazdę zestawienia, Wieża Eiffela, gdzie tylko 18% ankietowanych odgadło, które zdjęcie generowane jest przez AI: [gallery link="file" columns="2" ids="277510,277511"] Wszystko za sprawą najpewniej charakterystycznych niedoskonałości na zdjęciu wygenerowanym przez AI na linii wieży. Z drugiej strony, prawdziwe foto ma charakterystyczne znaki kompresji na niebie i zasadniczo to zdziwiony jestem tak niskim procentem adekwatnych odpowiedzi. To jednak tylko część zdjęć, więcej przykładów znajdziecie na stronie badania, a poniżej interesujące zestawienie odpowiedzi, przygotowane przez twórców badania.