Pod koniec zeszłego roku z muzeum w Manching w Bawarii skradziono złote monety celtyckie, będące cennym znaleziskiem historycznym. Po kilku miesiącach poszukiwań udało się odzyskać część drogocennego złota, a także zatrzymać kilku podejrzanych. Dlaczego złoto Celtów skusiło rabusiów?
Skradzione złoto Celtów. Przełom w sprawie
Pod koniec listopada 2022 roku z muzeum w Manching w Bawarii wykradziono 483 złote monety celtyckie, ważące łącznie około 4 kg. Pochodzące z I wieku przed naszą erą monety zostały uznane za największe celtyckie znalezisko złota w XX wieku. Monety znaleziono na terenie byłej osady celtyckiej. Śledczy początkowo byli zdezorientowani i nie mogli do końca ustalić choćby godziny włamania. Cała operacja była bowiem dokładnie opracowaną i profesjonalną robotą. Złodzieje zadbali choćby o to, by pościg za nimi był możliwie utrudniony. W tym celu przecięli światłowody w pomieszczeniu technicznym firmy telekomunikacyjnej Telekom. To spowodowało odcięcie 13-tysięcznej miejscowości od połączeń telefonicznych i internetu. Dlatego wszczęcie szybkiego alarmu było niemożliwe. Policja była jednak cierpliwa, ponieważ wiadome było, iż próba handlu tak unikatowym towarem na rynku, prędzej czy później wyjdzie na jaw. Zdaje się, iż cierpliwość się opłaciła.
Policja zatrzymała czterech podejrzanych
Sprawa pozornie wydawała się beznadziejna, ale nie do końca. Pewne było, iż sprzedaż 483 złotych celtyckich monet na rynku nie przejdzie bez echa. To zbyt rzadkie i niepowtarzalne przedmioty. Tym bardziej, iż według deklaracji muzeum, każda z monet była bardzo dokładnie opisana i udokumentowana. Dlatego obawiano się, iż złodzieje zdecydują się na przetopienie złota. Na szczęście tak się nie stało, a przynajmniej nie ze wszystkimi monetami. Zajmująca się sprawą zaginionych monet 20-osobwa grupa policjanta, działająca pod kryptonimem Oppidium odzyskała część skradzionych monet celtyckich. Natomiast agencja informacyjna dpa przekazała, iż śledczy zatrzymali w północnej części Niemiec cztery osoby podejrzane o dokonanie kradzieży z muzeum. Niebawem mamy poznać więcej szczegółów dotyczących tej sprawy.
Może Cię zainteresować: