Ostatnia aktualizacja 30 marca, 2023
Zrównoważony rozwój ma na celu ochronę środowiska naturalnego, zapobieganie wyczerpywaniu zasobów naturalnych. Chodzi także o promowanie postępu społecznego, zapewniając jednocześnie stabilność i zrównoważony wzrost gospodarczy. Czy firmy z branży IT dążą do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju? Jak wygląda stan wdrażania zrównoważonego rozwoju w polskiej branży IT?
Zrównoważony rozwój – co to znaczy?
Zrównoważony rozwój to podejście do rozwoju gospodarczego, społecznego i środowiskowego. Ma to na celu zaspokojenie potrzeb obecnych pokoleń, nie zagrażając możliwościom przyszłych pokoleń do zaspokajania ich potrzeb. Zrównoważony rozwój zakłada harmonijną równowagę między wzrostem gospodarczym, ochroną środowiska, jak również postępem społecznym.
Pojęcie to ma na celu zapewnienie zrównoważonego rozwoju. To oznacza, iż trzeba działać w sposób, który przynosi korzyści nie tylko obecnej generacji ludzkiej, ale także przyszłym pokoleniom. Zapewni w ten sposób równowagę między potrzebami społecznymi, ekonomicznymi, a także środowiskowymi.
Zrównoważony rozwój ma na celu ochronę środowiska naturalnego i zapobieganie wyczerpywaniu zasobów naturalnych. Dodatkowo też promuje postęp społeczny, zapewniając jednocześnie stabilność, jak również zrównoważony wzrost gospodarczy. Jest to istotne dla zapewnienia trwałego, ale też stabilnego rozwoju, który będzie korzystny dla ludzi i środowiska naturalnego.
Czym jest zrównoważony rozwój w branży IT?
Zrównoważony rozwój w branży IT oznacza podejście do projektowania, wdrażania i wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). Ma to na celu minimalizowanie wpływu tych technologii na środowisko, a także poprawę jakości życia społeczeństwa.
W branży IT zrównoważony rozwój odnosi się do takich aspektów jak:
- Energooszczędność – zapewnienie, iż produkty IT są projektowane z myślą o minimalizowaniu zużycia energii elektrycznej.
- Zarządzanie odpadami elektronicznymi – zapewnienie, iż urządzenia i komponenty IT są poddawane recyklingowi, jak również odzyskowi. Ważne, aby nie były one po prostu wyrzucane na śmietnik.
- Wdrażanie zasad etycznych i sprawiedliwości społecznej – zapewnienie, iż pracownicy branży IT są traktowani w sposób uczciwy. Produkty IT mają być wytwarzane w sposób, który nie narusza praw człowieka, a także nie przyczynia się do wykorzystywania pracowników na całym świecie.
- Wykorzystanie technologii dla dobra środowiska – wykorzystanie technologii IT w celu zwiększenia efektywności energetycznej. Do poprawy jakości powietrza, monitorowania i kontrolowania emisji gazów cieplarnianych, itp.
Zrównoważony rozwój w polskiej branży IT
PAP opublikowało w ubiegłym roku wyniki pochodzące z raportu BCG Platinion. Dotyczą one stanu wdrażania zielonych rozwiązań przez firmy IT w Polsce, Czechach i na Węgrzech.
„Aby lepiej zrozumieć świadomość Green IT wśród szerokiej próby organizacji, przeprowadziliśmy ankietę wśród 358 firm z całej Polski, Węgier i Czech z 14 różnych sektorów. Z jednej strony nasz raport ujawnia stale rosnące zrozumienie tematu emisji związanych z IT. 28 proc. respondentów wskazuje konkretne działania mające na celu rozwiązania problemu. Co ważne, aż 67,3 proc. wciąż nie potrafi lub nie chce mierzyć wpływu, jaki na środowisko wywierają ich działania.” – czytamy w opisie raportu BCG Platinum.
Z raportu wynika, iż tylko 7,5 proc. firm ankietowanych może być uznanych za liderów w zakresie green IT. Mniej niż 30 proc. firm definiuje cele związane z ograniczeniem emisji, a także wyznacza sposoby ich osiągnięcia. Aż 33,5 proc. firm, które zostały zbadane przez BCG, nie wykazuje w tej chwili zainteresowania podejmowaniem działań mających na celu zrównoważony rozwój.
Niemniej jednak firmy wskazują, iż głównym czynnikiem motywującym do wprowadzenia zmian w kierunku green IT jest obniżenie kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa (około 50 proc.), a następnie regulacje państwowe oraz zadowolenie pracowników. Paradoksalnie, firmy wskazują również na czynnik finansowy jako największe wyzwanie przy wdrażaniu green IT, co wynika zarówno z krótkoterminowych działań firm i ograniczonego budżetu, jak i z długoterminowych perspektyw finansowych.
„Polska ma najwyższy odsetek deklaracji na temat zeroemisyjności do 2030 roku (28,7 proc.), mimo najsłabszego wyniku (55,9 proc.) w zakresie zautomatyzowanego raportowania swoich zielonych działań w porównaniu do Węgier (67,3 proc.) i Czech (70,8 proc.). Świadomość polskich firm tego, czego ten temat dotyczy, może być jeszcze ograniczona, zwłaszcza jeżeli nie ma dokładnego pomiaru obecnej sytuacji i realnych możliwości” – powiedział Przemek Poppe, Associate Director w BCG Platinion.