#18 Jak Zostać Programistą: Pierwsza praca. Co dalej?

uprogramisty.pl 1 rok temu

Dostałem swoją pierwszą pracę jako programista. Co dalej?

Po długim okresie nauki i wysiłku, w końcu udało Ci się zdobyć swoją pierwszą pracę jako programista. Już są za Tobą pierwsze dni, tygodnie pracy. Minął już ten początkowy entuzjazm nowego środowiska, pracy w nowej branży. Udało Ci się zrobić pierwsze zadania, jesteś coraz bardziej samodzielny i kolejne tematy są dla Ciebie coraz to prostsze. Na co dzień w pracy jesteś otoczony nowymi rzeczami. Powoli wchłaniasz to nowe praktyki i uczysz się nowych zagadnień, których nie miałeś okazji poznać przed rozpoczęciem pracy. Po jakimś czasie może to być i po kilku miesiącach, zdajesz sobie sprawę, iż jednak zrobiłeś ten krok w tył. Tak jak na początku było intensywnie i wiedza, jaką trzeba było przyswoić, była ogromna, tak teraz tempo jest znacznie wolniejsze. Wtedy zaczynasz się zastanawiać co dalej.

W tym wpisie chce się skupić na tematach, gdzie pracuje się komercyjnie jako programista i co dalej począć. Chciałbym ogólnie przedstawić, co można robić, żeby dalej móc się rozwijać w tej branży i jak można poszerzać swoje kompetencje. Branża IT jest jedną z najbardziej rozwijających się gałęzi przez to, żeby z niej nie wypaść, warto co jakiś czas poszerzać swoją wiedzę.

Ciągłe rozwijanie się

Niezależnie od tego, czy właśnie zdobyłeś swoją pierwszą pracę jako programista, czy już jesteś długo w branży, to ważne jest ciągłe rozwijanie się. Branża IT ma to do siebie, iż ciągle tworzy się coś nowego (chociażby ostatni modny temat, jakim jest sztuczna inteligencje) i chcąc nie chcąc, powstają coraz to nowe technologię, narzędzie i sam sposób podejść do różnych tematów. Dlatego, żeby nie wypaść z rynku, warto od czasu do czasu przyswoić sobie jakąś nową wiedzę i zobaczyć co w ostatnim czasie wyszło nowego w otoczenie rzeczy, którymi się zajmujesz.

Ciągłe rozwijanie się niesie ze sobą to, iż niestety czasem trzeba poświęcić swój prywatny czas, żeby nauczyć się czegoś nowego. Pracodawcy nie zawsze mają możliwość, żeby wysłać pracowników na szkolenia i wtedy jedyną opcją na rozwój jest poświęcanie właśnie swojego czasu prywatnego.

Chcąc pchać się w ścieżce kariery często i tak trzeba się uczyć po godzinach, bo choćby jak pójdziesz na jakieś szkolenie ufundowane przez pracodawcę, to może być to często za mało. Takowe szkolenie często dotyczy tylko jednego tematu i realizowane są z reguły maksymalnie 2-3 dni. A jakby nie patrzeć, to trochę mało czasu, żeby przyswoić wystarczająco dużo wiedzy. Dlatego chcąc się dostać na wyższe stanowiska np. seniorskie, architekta czy Team Lead-a, to mimo pracy w branży, trzeba dodatkowo poświęcić trochę czasu prywatnego.

Dlatego moim zdaniem, żeby ciągle jakoś się rozwijać w branży IT, a żeby nie było to zbyt męczące, ważnym jest robienie małych kroczków. Nawet taka jedna czy dwie godziny tygodniowo wystarczą, żeby w niedługim czasie nauczyć się kilku nowych rzeczy i tym samym podnieść swoje kwalifikacje.

Rozwijanie umiejętności miękkich

Oprócz rozwijania umiejętności technicznych, warto też nie zapominać o umiejętnościach miękkich. Komunikacja, praca zespołowa i zdolność do rozwiązywania problemów są tak samo ważne jak kodowanie czy projektowanie. Programista nie jest indywidualną jednostką, tylko pracuje w grupie, z ludźmi o różnych kwalifikacjach. W zespole możemy trafić, oprócz samych programistów, na analityków, testerów, projektach, architektów czy menadżerów zespołów. Dlatego ważne jest, żeby jak najlepiej, umieć się komunikować i współpracować z tymi osobami. Pozwoli to na dostarczenie lepszego produktu na koniec do klienta.

Sam rozwój umiejętności miękkich oczywiście dobrze wpływa na własny rozwój osobisty, ale także ma wpływ na podwyższenie kwalifikacji na dalszy rozwój kariery. Będąc osoba bardzo dobrze techniczną, ciężko dostać się na wyższe stanowiska bez odpowiednich umiejętności miękkich. Jako przykład spójrzmy na rola takiego Tech Lead-a. Taka osoba oprócz wysokich umiejętności programistycznych i wiedzy w danym obszarze technologicznym, musi też posiadać wysokie umiejętności miękkie m.in. we właściwym komunikowaniu się, byciu liderem, umiejętności rozwiązywania problemów na poziomie zespołu czy działaniu pod presją.

Budowanie sieci kontaktów

Od samego początku kariery warto budować kontakty w branży IT. Niesie to ze sobą wiele korzyści dzięki, którym w przyszłości można ułatwić sobie życie oraz również pomóc w osobistym rozwoju. Poniżej spisałem kilka z nich.

  • Wymiana wiedzy i doświadczenia. Kontakt z innymi osobami z branży pozwala na wymianę doświadczenia, wiedzy czy pomysłów. Jest to doskonała opcja na zobaczenie perspektywy innych osób, a także co na dany temat mają do powiedzenia mniej lub bardziej doświadczone osoby.
  • Rozwój osobisty, wsparcie w rozwiązywaniu problemów. Załapanie kontaktu z bardziej doświadczonymi osobami pozwala na szybszy własny rozwój osobisty. Zadając im różnego typu pytania, możesz dużo szybciej uzyskać odpowiedź, niż w sytuacji, gdybyś sam musiał jej szukać w Internecie lub literaturze.
  • Budowanie start-upu. Nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszłość. Może się zdarzyć, iż będziesz chciał otworzyć własną firmę i będziesz potrzebował inżynierów do pomocy. A gdzie, jak nie po znajomościach, szukać osób do pomocy? Zresztą podobnie może być w drugą stronę. Ktoś z twoich znajomych otwiera start-up i bierze Cię do pomocy, bo wie, iż akurat ty najlepiej się do tego nadajesz.
  • Możliwość łatwiejszego zdobycia pracy. W świecie IT kontakty mogą okazać się opcją na nowe możliwości zawodowe. Pracodawcy czasem polegają na znajomościach od swoich pracowników w poszukiwaniu nowych osób do pracy.

Jak budować kontakty

Trochę rozpisałem się w temacie jakie korzyści niesie ze sobą budowanie kontaktów, ale nie napisałem jak je zdobyć. Dlatego już śpieszę z pomocą. Poniżej spisałem kilka przykładowych opcji.

  • Najłatwiej jest zacząć od budowania relacji w obecnej pracy. Wszystkie osoby, które spotykasz na co dzień w pracy, są z tego samego środowiska i to tam właśnie najłatwiej zbudować dłuższą relację.
  • Inną opcją mogą okazać się różnego typu grupy na Facebooku lub Discordzie. Są tam tworzone całe społeczności programistów, którzy dzielą się wiedzą. Możesz również sam wejść do takiej grupy i poszukać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
  • Można też poszukać kontaktów na forum. Jedno z bardziej aktywnych jest na stronie 4programmers.
  • LinkedIn. Platforma do relacji zawodowo-biznesowych. W kolejnym punkcie opisałem bardziej szczegółowo możliwości tej platformy.

LinkedIn

Innym sposobem jest założenie konta na LinkedIn. Jest te serwis społecznościowy skupiający się głównie na kontaktach zawodowo-biznesowych. Platforma ta pozwala na budowanie kontaktów z branży, nawiązywaniu relacji biznesowych czy dzielenie się samemu lub przez społeczność swoją własną wiedzą i doświadczeniem zawodowym.

Na LinkedIn możemy założyć swój własny profil zawodowy i tam dzielić się informacji na swój temat. Można tam dodać swoją dotychczasową historię pracy (tak w uproszczeniu można tam opisać firmy, w jakich się pracowało, jak długi był tam staż i jaką role/stanowisko tam się pełniło), szkoły oraz uczelnie na jakiś się studiowało, listę umiejętności w danej dziedzinie czy ogólny opis czym się zajmuje.

Dla mnie największym plusem LinkedIn jest łatwiejszy dostęp do osób zajmujących się rekrutacją. Jak już masz pierwsze doświadczenie komercyjne oraz dobrze przygotowany profil zawodowy, to rekruterzy sami się kontaktują i przedstawiają ofertę pracy. Mogą to być ludzie bezpośrednio z danej firmy, a czasem pośrednicy, firmy, które zajmują się szukaniem pracowników dla swoich klientów. Oczywiście dalej trzeba wysłać CV i przejść proces rekrutacyjny, ale jest dużo łatwiej dostać się na samą rozmowę z firmą. Tym sposobem udało mi się już znaleźć 2 firmy :). Nie musiałem choćby szukać danej firmy, tylko sami się do mnie odezwali.

Podsumowanie

Podjęcie pracy jako programista i zdobyciu swojej pierwszej pracy to dopiero początek nowej podróży. Po przejściu pierwszych kroków w branży IT, pytanie „co dalej” otwiera przed tobą nowe horyzonty i możliwości. Zgłębiłeś już podstawowe tematy z tego środowiska, zrobiłeś już najtrudniejszy krok i teraz już tylko łatwiej będzie. Jednak pamiętaj, iż to dopiero początek i jeszcze dużo rzeczy nieodkrytych stoi przed Tobą. Ciesz się każdym sukcesem, ucz się na błędach i traktuj swoją karierę jako nieustannie rozwijające się wyzwanie

To już ostatni wpis z serii ’Jak zostać programistą’. Mam nadzieję, iż choć część tematów poruszana była dla Ciebie pomocna i pomogła odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania. Oczywiście to, iż seria się kończy to nie znaczy, iż jest to też ostatni wpis na blogu. Wręcz przeciwnie. Wpisy dalej będą powstawać i liczę, iż uda mi się też Ciebie nimi zaciekawić

« Poprzedni wpis
#17 Jak Zostać Programistą: Pierwsza praca. Dzień z życia programisty.
Następny wpis »

Idź do oryginalnego materiału