20 najważniejszych umiejętności do CV

enterthecode.pl 1 rok temu

Przygotowanie dobrego CV to trudna sztuka zachowania równowagi. Czasami wyzwaniem jest przygotowanie dokumentu, który będzie krótki i treściwy. Innym razem mamy wrażenie, iż dokument zawiera mnóstwo informacji, a jednak nie jest wysokiej jakości i nie zrobi wrażenia.

Jakie są najlepsze umiejętności do umieszczenia w CV?

Umiejętności twarde a umiejętności miękkie w CV

W CV możesz zamieścić mnóstwo różnych umiejętności, ale ostatecznie musisz zdecydować, które z nich będą najbardziej skuteczne. Istnieją umiejętności twarde i techniczne, specyficzne dla danej branży, a także umiejętności miękkie, których wymaga każda praca.

Umiejętności twarde to zdolności techniczne, które są niezbędne do wykonywania danej pracy i często mierzalne. Dla przykładu, u programisty zestaw umiejętności twardych obejmowałby określone języki programowania. Umiejętności miękkie to z kolei umiejętności osobiste i zdolności twórcze, które mogą przyjść naturalnie lub zostać wzmocnione z czasem. Przykładami jest zdolność adaptacji, motywacja, umiejętności interpersonalne, zarządzanie czasem czy umiejętność pracy pod presją.

Jest też sporo umiejętności, które pracodawcy cenią, gdy szukasz pracy zdalnej. To m.in. świetna komunikacja pisemna i ustna, umiejętność samodzielnej pracy, zarządzanie czasem i zadaniami, organizacja, komfort korzystania z technologii, szczegółowa znajomość narzędzi do komunikacji zdalnej (Zoom, Teams, Meet).

Zakładamy iż pracujesz właśnie nad CV. Pora przyjrzeć się z bliska sekcji “umiejętności” w twoim dokumencie.

Najważniejsze umiejętności miękkie

Jest wiele umiejętności miękkich, które możesz umieścić w CV. Skąd jednak wiedzieć, które z nich wziąć pod uwagę? Mamy dla ciebie krótką listę przykładów umiejętności miękkich, które według nas powinny znaleźć się w zdecydowanej większości CV.

Zapamiętaj: zanim umieścisz daną umiejętność w CV, upewnij się, iż pasuje ona do danego stanowiska. I rzecz jasna – zrób to tylko wtedy, gdy faktycznie posiadasz daną umiejętność.

Umiejętność rozwiązywania problemów

Bez względu na to, jaka to praca, w końcu coś pójdzie nie tak. Pracodawcy chcą wiedzieć, iż jesteś w stanie znaleźć szybkie i skuteczne rozwiązanie. W rzeczywistości istnieją prace, które w zasadzie są niczym innym jak rozwiązywaniem problemów dla firmy czy jej klientów.

Umiejętność krytycznego myślenia

Zdolność do racjonalnego i dokładnego myślenia jest podstawą krytycznego myślenia. Pracodawcy chcą pracowników, którzy potrafią przemyśleć problem lub projekt i określić najlepsze niezbędne kroki. Najlepsze osoby w krytycznym myśleniu często opracowują nowe i lepsze sposoby pracy. Umieszczenie w CV tej umiejętności może być bardzo atrakcyjne dla przyszłego pracodawcy.

Elastyczność

Wiele organizacji i branż pożąda pracowników, którzy są dynamiczni i potrafią dostosować się do niemal każdej sytuacji. Takich, którzy mają naturalną zdolność do stosowania różnorodnych metod i podejść w różnych okolicznościach, aby uzyskać jak najlepszy wynik końcowy.

Umiejętności komunikacyjne

Niezależnie od tego, czy pisemne, czy ustne, umiejętności komunikacyjne z współpracownikami i klientami we wszystkich możliwych sytuacjach są bardzo cenne. Im jesteś w tym lepszy, tym lepsze wyniki osiągniesz.

Praca w zespole

Większość zawodów będzie czasem wymagać pracy z innymi ludźmi w pewnym momencie, a pracodawcy chcą wiedzieć, iż możesz odnieść sukces w środowisku zespołowym. Niektóre zawody będą cenić tę umiejętność bardziej niż inne.

Umiejętności organizacyjne

Nie chodzi tutaj o schludne biurko, ale o organizowanie zadań i projektów dla współpracowników, kierownictwa, a przynajmniej dla siebie. jeżeli chcesz pochwalić się swoimi umiejętnościami organizacyjnymi, posiadanie dobrze ustrukturyzowanego CV z pewnością w tym pomoże.

Kreatywność

Myślenie nieszablonowe i wymyślanie kreatywnych rozwiązań może być prawdziwym atutem na każdym stanowisku. Być może jesteś dobry w myśleniu o czymś w sposób, którego wcześniej nie robiono. Kreatywność można wykazać w CV poprzez rozwiązany problem lub umiejętności twórcze, takie jak pisanie lub projektowanie. Więcej nie podpowiadamy – jeżeli jesteś kreatywny, na pewno już na coś wpadłeś.

Dbałość o szczegóły

W pracy musisz upewnić się, iż postępujesz zgodnie ze wszystkimi instrukcjami, aby ukończyć zadania poprawnie. Może to być szczególnie ważne, gdy pracujesz z innymi i realizujecie podobne zadania. Zwracanie uwagi na szczegóły będzie potrzebne na każdym stanowisku, które pełnisz. Zastanów się, kiedy wyłapałeś lub naprawiłeś potencjalny błąd dzięki dbałości o szczegóły.

Odpowiedzialność

Częścią bycia dobrym pracownikiem jest branie odpowiedzialności za swoje obowiązki, a także przyznanie się do ewentualnych błędów. Odpowiedzialność oznacza robienie tego, co musisz zrobić, aby wykonać swoje zadania.

Inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna odnosi się do zdolności rozpoznawania i zarządzania własnymi emocjami, a także emocjami innych osób. W miejscu pracy oznacza to, iż jesteś racjonalny i zrównoważony oraz iż potrafisz radzić sobie ze wzlotami i upadkami bez utraty kontroli. Chociaż jest to ważne dla wszystkich, jest to obowiązkowa umiejętność, którą należy umieścić w CV dla menedżera.

Najważniejsze umiejętności twarde

Umiejętności twarde są zwykle bardziej techniczne, a każda branża lub rodzaj pracy ma swój własny, wymagany zestaw. Ustalenie, jakiego zakresu twardych umiejętności oczekuje się od ciebie w danej dziedzinie, może wymagać pewnych badań. Poniżej podajemy przykłady umiejętności twardych, które są pożądane w wielu branżach.

Oprogramowanie/programowanie aplikacji

Lista zawodów, które nie wymagają obsługi komputera i niektórych rodzajów systemu jest bardzo krótka. Bardzo prawdopodobne, iż możesz podzielić “umiejętności obsługi komputera” na dwie lub trzy specyficzne biegłości techniczne w swojej dziedzinie.

Design

Oprócz oczywistych zawodów, takich jak grafika lub projektowanie stron internetowych, istnieją zawody w marketingu, reklamie, brandingu, inżynierii i budownictwie, które wymagają pewnego rodzaju umiejętności projektowych – choćby jeżeli chodzi tylko o tworzenie prezentacji.

Analiza danych

Dane są w tej chwili nie tylko bardzo modne – wiele firm na nich zarabia i jest data-driven (napędzanych danymi). Istnieje wiele miejsc pracy, w których będziesz musiał analizować wskaźniki i wyciągać z nich praktyczne zastosowanie. To sprawia, iż umiejętności analityczne będą niezwykle cenne w CV.

Negocjowanie

Istnieje wiele zawodów, które obejmują sprzedaż produktu lub usługi, zakup akcji lub towarów, pośrednictwo w umowach dotyczących produkcji lub transportu, nawiązywanie współpracy w zakresie reklamy lub inwestycji i tak dalej.

Matematyka

Finanse, biznes, inżynieria, budownictwo, produkcja, logistyka, opieka zdrowotna i operacje będą wymagały od ciebie pewnych kompetencji matematycznych. jeżeli wykonujesz zawód, który wymaga więcej matematyki, rozważ podzielenie go na kilka bardziej szczegółowych obszarów umiejętności.

Zarządzanie projektami

Wiele zawodów wymaga umiejętności zarządzania projektami. Zdolność do zarządzania przepływem zadań i wykonywania zadań na czas jest częścią zarządzania projektami. Być może w przeszłości korzystałeś z systemu do zarządzania projektami lub zakończyłeś projekt wcześniej – wszystko to świadczy o dobrym zarządzaniu projektami.

Marketing

Marketing obejmuje sprzedaż i promocję produktów i usług. choćby jeżeli sam nie jesteś marketingowcem, wiele firm może chcieć tej twardej umiejętności. Znajomość najważniejszych cech i zalet produktów i usług twojej firmy oraz umiejętność mówienia lub pisania o nich może być cenna na wielu różnych stanowiskach. jeżeli masz konkretne doświadczenie w marketingu lub mediach społecznościowych, tym lepiej.

Administracja

Nawet jeżeli twoja praca nie ma charakteru administracyjnego, prawdopodobnie jest on częścią twojej roli. Umiejętności administracyjne obejmują czynności, które wykonujesz, aby zarządzać swoją rolą: organizowanie, planowanie, tworzenie harmonogramów, pisanie e-maili, zarządzanie plikami itp. Pracodawcy chcą wiedzieć, czy jesteś w stanie uchwycić szczegóły.

Umiejętności pisania

Wiele zawodów wiąże się z pisaniem. Niezależnie od tego, czy chodzi o klientów czy współpracowników, niezbędna jest podstawowa umiejętność pisania – dodaj ją do CV. E-maile pełne literówek i błędów gramatycznych nie będą o tobie świadczyć dobrze, a źle dobrany ton może wysłać niewłaściwą wiadomość (przekaz). Zademonstruj tę umiejętność dzięki listu motywacyjnego i e-maili z rekruterem oraz wypisz wszystkie konkretne projekty, które ukończyłeś.

Języki obce

Dwujęzyczność może być bardzo trudną umiejętnością i wyróżniać cię na tle konkurencji. choćby jeżeli stanowisko lub firma początkowo nie potrzebują dwujęzycznego pracownika, mogą pozytywnie spojrzeć na twoje umiejętności. Często potrzeba kogoś, kto biegle włada innym językiem, aby pomóc klientom lub klientom, więc wykorzystaj tę umiejętność w swoim CV. Do tego napisz, na jakim poziomie opanowałeś dany język (np. C1).

Co konkretnie dodać do CV?

Przede wszystkim według istotności. jeżeli ubiegasz się o pracę w sprzedaży, twoje wcześniejsze doświadczenie jako project manager nie jest najistotniejsze. Będziesz chciał podkreślić doświadczenie, które może mieć zastosowanie w roli sprzedawcy. jeżeli jednak brakuje ci takiego doświadczenia, przeszukaj swoje obecne stanowiska w poszukiwaniu odpowiednich umiejętności.

Na przykład, jeżeli byłeś odpowiedzialny za obsługę klienta jako project manager, jest to coś, co można przenieść na stanowisko sprzedawcy.

W CV stwórz sekcję “najważniejsze”. Nowoczesne CV są zbudowane tak, aby były zorientowane na wartość, co wymaga dostarczania informacji bardziej opartych na osiągnięciach niż na zadaniach. jeżeli pełniłeś wiele ról z różnymi osiągnięciami, wybierz cztery, z których jesteś najbardziej dumny, i umieść je w sekcji “najważniejsze” informacje o karierze.

Staraj się unikać dodawania więcej niż czterech, ponieważ ta sekcja ma być najważniejszymi osiągnięciami. Tych – z założenia – nie może być mnóstwo i musisz ograniczyć swój wybór.

Jeśli jesteś na wyższym szczeblu kariery, prawdopodobnie miałeś już wiele obowiązków, które obejmują kilka platform lub działów. jeżeli jesteś kierownikiem lub dyrektorem operacyjnym w firmie, do twoich obowiązków może należeć: zarządzanie personelem, utrzymywanie płynnej codziennej działalności, komunikacja z kluczowymi interesariuszami i/lub dostawcami, opracowywanie projektów i zarządzanie nimi oraz zatrudnianie i szkolenie personelu.

Dzięki informacjom opartym na zadaniach lub osiągnięciom możesz podzielić zawartość na sekcje, aby zilustrować różnorodność swoich obowiązków.

Idź do oryginalnego materiału