Planujesz zrobić kurs online, ale nie możesz zmusić się do regularnej pracy? Chcesz napisać swoją aplikację, ale ciągle brakuje Ci czasu? Nie wiesz, jak zmotywować się do codziennego kodowania? Dołącz do nowego wyzwania!
Wyzwanie 30 minut z kodem rusza już 7 stycznia. Od poniedziałku przez 3 tygodnie będziemy kodować codziennie. Wspominałam już o wyzwaniu we wpisie z planami na rok 2019. Teraz czas na konkrety! Dzisiaj przedstawię, skąd pomysł na wyzwanie, jak ono będzie wyglądać i co robić, gdy chcesz wziąć udział, ale nie do końca wiesz, co niby masz kodować przez te 30 minut dziennie.
Nie raz pisałam już, iż jestem fanką budowania nawyków. Uwielbiam listy, odhaczanie kolejnych punktów, próby wytworzenia w sobie zwyczaju robienia rzeczy regularnie (np. ćwiczenia czy medytacji). Nie bez powodu aplikacja, nad którą pracuję to Habit Tracker, który pomaga budować dobre nawyki. Ogólnie koncepcje budowania nawyku zaczerpnęłam ze świetnej książki “Siła nawyku” autorstwa Charlesa Duhigga. jeżeli nie mieliście okazji jej poczytać, bardzo mocno polecam.
Duhigg zakłada, iż tworzenie nawyku to proces, tzw. pętla, która składa się z trzech kroków. Pierwszym z nich jest “zapalnik”, jakiś początek tworzenia nawyku. Drugi to rutyna, powtarzanie danej czynności. Na samym końcu jest nagroda. Te trzy kroki tworzą pętlę. Dzięki powtarzaniu czynności codziennie, przyzwyczajamy mózg i ogranizm do tego, iż jest to dla nas coś zwyczajnego. Po jakimś czasie nasz organizm zaczyna wykonywać czynności automatycznie. Tzn. brakuje nam chwili z jogą, jak nie poćwiczymy. Albo chwili z kodowaniem I taki właśnie jest cel naszego wyzwania!
Założeniem wyzwania jest siadanie do kodu codziennie minimum na 30 minut. Zachęcam do ustawienia timera, który powie Wam, kiedy te 30 minut upłynie. Potem możecie zdecydować, czy chcecie przez cały czas coś robić tego dnia w temacie kodowania, czy na dany dzień wystarczy. Chodzi o wyrobienie sobie nawyku siadania do kodu, choćby na chwilkę. Pamiętajcie, choćby 30 minut jest lepsze niż 0 minut! Nie trzeba się frustrować, iż danego dnia nie zrobicie nic super konstruktywnego. Na pewno będą dni lepsze i gorsze. Czasem uda się rozwiązać problem, a czasem zwyczajnie utkniecie. Chodzi o to, by się nie poddawać i wracać do kodu.
Ja podczas tych trzech tygodni będę pracować nad Habit Trackerem, co opisuję już od jakiegoś czasu w serii Własna aplikacja krok po kroku. Bardzo mocno potrzebuję motywacji, by do aplikacji siadać codziennie. Ostatnio nadmiar obowiązków i niezbyt dobre samopoczucie sprawiają, iż niestety nie siadam do kodu tak regularnie, jakbym chciała. A widzę, jak wiele czasem potrafię zrobić w krótkim czasie. Jak podliczymy, 30 minut dziennie daje 3,5 godziny kodowania tygodniowo. A to już naprawdę sporo!
W trakcie wyzwania będę dzielić się postępami codziennie lub co dwa dni w wydarzeniu na FB. Planuję także wpis podsumowujący cały eksperyment i oczywiście raporty z prac nad samą aplikacją. Niestety nie wiem jak ustawić na Fb wydarzenie dłuższe niż 2 tygodnie, dlatego na razie data końcowa eventu to 20 stycznia. Ale trwać ono będzie trzy tygodnie, czyli do 27 stycznia.
Jeśli więc macie jakiś kurs online, który od dawna chcecie ukończyć, ale nie możecie się do niego zabrać albo utknęliście z jakimś swoim projektem, to wyzwanie idealne dla Was! Wierzę, iż w grupie siła i człowiek od razu czuję się bardziej zmotywowany, jak wie, iż inne osoby też w tym czasie pracują nad swoimi nawykami. Przynajmniej u mnie to tak działa
Nie jest to typowe wyzwanie, gdzie będę dzielić się materiałami albo mówić, co macie robić danego dnia. Chodzi o wspólne motywowanie się i określenie ram czasowych pracy nad swoim nawykiem. Oczywiście jak najbardziej zachęcam do dzielenia się swoimi postępami, problemami, pytaniami. Możecie to robić tutaj w komentarzach albo w wydarzeniu na FB, jak Wam wygodniej.
Wiem jednak, iż wiele osób chce spróbować kodowania, ale może nie wiedzieć zupełnie, od czego zacząć. Nie chcę Wam blokować udziału w wyzwaniu, dlatego poniżej podrzucam kilka pomysłów na to, co możecie robić podczas wyzwania. A dokładniej – czego się uczyć i jakie materiały do tego wykorzystać. Pamiętajcie tylko jedno – nie ma co za bardzo rozważać, za co się zabrać, jak jesteście zupełnymi nowicjuszami w świecie kodu. Zgodnie z przesłaniem tego artykułu, który kiedyś napisałam – po prostu kodujcie! To idealny (i jedyny) sposób, aby sprawdzić, czy to faktycznie coś dla Was.
Poniżej lista darmowych materiałów, które możecie potraktować jako inspiracje do wyzwania. Wybierzcie sobie coś z listy i weźcie udział w wyzwaniu Gwarantuję, iż jak kodowanie Was wciągnie, po kilku dniach znajdziecie kolejne i kolejne materiały do nauki!
Mam nadzieję, iż powyższa lista Was zainspiruje do działania i pozwoli poznać podstawy wybranych technologii. jeżeli wyzwanie będzie Waszym pierwszym krokiem ku kodowania, koniecznie mi o tym napiszcie (mailem albo w komentarzu). Będę mocno trzymać kciuki za wszystkich uczestników wyzwania! Podzielcie się, czym Wy będziecie się zajmować. Kodujemy wspólnie już od najbliższego poniedziałku! Przypominam, by dołączać do wydarzenia na FB i dzielić się nim z innymi