400 mln złotych na dostępność uczelni: Jak skorzystać ze środków FERS?

sages.pl 3 tygodni temu
## Uczelnie coraz bardziej dostępne: Wsparcie dla instytucji edukacyjnych

Uczelnie wyższe w Polsce mogą rozwinąć podjęte dotąd działania na rzecz dostępności dzięki dodatkowym środkom z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS). Konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), Uczelnie coraz bardziej dostępne, umożliwia pozyskanie wsparcia finansowego sięgającego aż **97% wartości projektu.** To ogromna szansa na likwidację barier i stworzenie przestrzeni edukacyjnej bez ograniczeń dla całego grona studenckiego i pracowniczego, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Ten nabór dotyczy uczelni, które zrealizowały już projekty w ramach konkursu Uczelnia Dostępna – POWER (na poziomach: MINI+MIDI, MIDI lub MAXI)

Wnioski można składać od **8 kwietnia do 28 czerwca 2024 roku.** Całkowita pula środków na ten nabór wynosi aż **400 000 000 PLN**! Uczelnie mogą wykorzystać je na realizację projektów likwidujących różnego rodzaju bariery dla osób ze specjalnymi potrzebami, jeżeli chodzi o równy dostęp do pełnej oferty uczelni, w tym: pracy, studiów, badań naukowych, życia kulturalno-sportowego czy wsparcia socjalnego.

Maksymalna wartość dofinansowania w ramach projektu wynosi **8 mln zł**, nie uwzględniając wartości wkładu własnego. Wnioski można składać za pośrednictwem systemu SOWA EFS. Szczegółowe informacje na temat naboru znajdują się na [stronie NCBR](https://www.gov.pl/web/ncbr/uczelnie-coraz-bardziej-dostepne).

## Obszary wsparcia dla uczelni objęte dofinansowaniem z FERS

Program Uczelnie coraz bardziej dostępne obejmuje różnorodne obszary, które mogą przyczynić się do stworzenia bardziej otwartej i dostępnej przestrzeni edukacyjnej.

**Struktura organizacyjna:**
- Tworzenie strategii i polityk związanych z dostępnością.
- Kształtowanie struktury organizacyjnej, aby uwzględniała potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

**Dostępność architektoniczna:**
- Adaptacja budynków i infrastruktury uczelni do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi: wyposażenie w windy i podjazdy, dostępne toalety itp.
- Zapewnienie możliwości ewakuacji dla osób ze specjalnymi potrzebami.

**Dostępność informacyjno-komunikacyjna:**
- Wdrażanie standardów prostego języka.
- Wspieranie dostępu do informacji różnymi kanałami: czytelne oznaczenia graficzne i brajlowskie, dostęp do tłumaczeń na język migowy, interfejsy głosowe.

**Dostępność cyfrowa:**
- Organizacja platform e-learningowych, narzędzi do nauki zdalnej i systemów wewnętrznych w sposób funkcjonalny dla wszystkich użytkowników.
- Wdrażanie standardów dostępności (np. WCAG) w treściach cyfrowych.

**Technologie:**
- Stworzenie zaplecza technologicznego wspierającego dostępność, takiego jak pętle indukcyjne czy systemy udźwiękawiające.
- Wdrażanie produktów cyfrowych zwiększających dostępność w różnych aspektach, na przykład: **[WCAG AI](https://www.inkluzywni.pl/)** (dostosowywanie dokumentów PDF) czy **[chatboty](https://www.sages.pl/chatboty/uczelnie) i voiceboty** ułatwiające dostęp do informacji dzięki różnych kanałów komunikacji.

**Procedury:**
- Uwzględnienie dostępności w procedurach na uczelni, takich jak rekrutacja na studia czy prowadzenie projektów badawczych.
- Rozszerzenie zasad udzielania systemowego wsparcia osobom z niepełnosprawnościami.

**Usługi wspierające edukację:**
- Zapewnienie opieki psychologicznej, organizacja rówieśniczych grup wsparcia.
- Wyrównywanie szans pełnego skorzystania z oferty uczelni przez wszystkie osoby studiujące, w tym: zapewnienie dostępności procesów rekrutacyjnych i kontaktu z administracją.

**Działania podnoszące świadomość niepełnosprawności:**
- Edukacja społeczności akademickiej na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
- Organizacja kampanii, szkoleń i wydarzeń promujących świadomość i akceptację różnorodności.

Pojedyncze działanie może dotyczyć więcej niż jednego obszaru jednocześnie, a projekt powinien obejmować wszystkie 8 obszarów. Pełen opis możliwych do podjęcia działań można przeczytać w [dokumencie NCBR](https://cms.sages.pl/uploads/Zal_nr_1_do_RWP_OPIS_SCIEZKI_ROZWOJ_2024_71299c7cd2.pdf).

## Uczelnia bez barier dzięki wdrażanym przez Sages rozwiązaniom IT

Jako lider na rynku IT, wspieramy uczelnie w tworzeniu przestrzeni edukacyjnej bez ograniczeń. Nasze [doświadczenie](https://www.sages.pl/oprogramowanie-dla-uczelni) i specjalizacja w sektorze edukacji sprawiają, iż jesteśmy idealnym partnerem do wdrożenia rozwiązań zapewniających dostępność uczelni. Nasz zespół oferuje pełne wsparcie na każdym etapie projektu. Sprawnie pomagamy w wyborze odpowiednich narzędzi, wdrożeniu systemów i rozwiązywaniu ewentualnych problemów.

W ramach projektów zwiększających dostępność uczelni szczególnie polecamy następujące systemy i rozwiązania z naszej oferty:
1. **Omega-PSIR:** System Bazy Wiedzy (CRIS), który umożliwia kompleksowe zarządzanie informacją o nauce i potencjale badawczym, który z sukcesem wdrożyliśmy już w ponad 45 polskich uczelniach wyższych. Wspiera procesy zarządzania badaniami naukowymi, ewaluację instytucji i pracowników oraz budowanie wizerunku uczelni.
2. **USOS:** System do obsługi studentów i zarządzania tokiem studiów, który ułatwia organizację procesów edukacyjnych, administracyjnych i komunikacyjnych.
3. **Uniplaner:** Nowoczesne i intuicyjne narzędzie do planowania zajęć i zarządzania harmonogramem uczelni.
4. **Dane badawcze:** Repozytorium danych badawczych zwiększające widoczność i renomę uczeni i jej pracowników.
5. **[WCAG AI:](https://www.inkluzywni.pl/)** Narzędzie zapewniające dostępność dokumentów PDF zgodnie z wytycznymi WCAG (Web Content Accessibility Guidelines).
6. **[Chatboty](https://www.sages.pl/chatboty/uczelnie) i voiceboty:** programy umożliwiające prowadzenie interaktywnych rozmów dzięki różnych kanałów (wizualny i głosowy), które mogą znacząco przyczynić się do zwiększenia dostępności uczelni.

## Wybierz z nami najlepsze narzędzia

Zachęcamy gorąco wszystkie instytucje edukacyjne do wzięcia udziału w naborze i wykorzystania pozyskanych środków na stworzenie rozwiązań razem z naszą firmą.
Jeśli są Państwo zainteresowani wykorzystaniem naszych produktów lub potrzebują wsparcia w wyborze i wdrożeniu systemów, serdecznie zachęcamy do [kontaktu](https://www.sages.pl/kontakt). Nasz zespół z przyjemnością zaangażuje się w proces dalszego podnoszenia dostępności i otwartości uczelni dla wszystkich.
Idź do oryginalnego materiału