5 najlepszych narzędzi dla UX/UI designera

blog.strefakursow.pl 1 rok temu

UX oraz UI designer to specjalizacja zyskująca coraz większą popularność, głównie za sprawą zachowań użytkowników, którzy ogromną uwagę przykładają do aspektów estetycznych i użyteczności serwisów internetowych. Podczas codziennej pracy nad warstwą wizualną oraz interfejsem wykorzystuje się narzędzia do projektowania elementów UX/UI. Przedstawiamy najlepsze z nich.


#1 Figma

Figma to narzędzie do projektowania interfejsów użytkownika, które umożliwia designerom i zespołom projektowym współpracę w czasie rzeczywistym. Służy również do tworzenia skomplikowanych grafik, czy logotypów. Zdecydowaną zaletą Figmy jest możliwość wprowadzania modyfikacji w projekcie przez kilka osób jednocześnie, co zwiększa efektywność. Z tego względu Figma znajduje zastosowanie nie tylko w pracy freelancerów, ale także dużych zespołów, np. w agencjach zajmujących się designem, brandingiem, UX oraz UI.


Kurs Figma - podstawy projektowania interfejsów
4.8
(26 opinii)

Naucz się projektować nowoczesne i funkcjonalne aplikacje w Figma. Poznaj cały proces projektowania UX/UI od tworzenia wireframe, przez prototypowanie na testowaniu aplikacji kończąc. Dowiedz się więcej


Zalety i specyfikacja Figmy:

  • Wieloplatformowość: Figma działa na systemach operacyjnych Windows, macOS i Linux, a także na urządzeniach mobilnych z systemem Android i iOS.

  • Wsparcie dla integracji: współpracuje z innymi narzędziami do zarządzania projektami, takimi jak Jira, Trello, czy Slack.

  • Zasoby: udostępnia szereg zasobów i szablonów, które ułatwiają projektowanie, takie jak biblioteki ikon czy szablony widoków.

#2 Adobe XD

Adobe XD to narzędzie do projektowania interfejsów użytkownika (UI) i prototypowania, które jest częścią pakietu aplikacji Adobe Creative Cloud. Oprogramowanie ma charakter desktopowy – należy pobrać je na dysk twardy urządzenia z systemem Windows lub macOS.

Narzędzie zawiera wiele funkcji, takich jak rysowanie i projektowanie interfejsów użytkownika, animowanie elementów, tworzenie prototypów, udostępnianie projektów i kooperacja w czasie rzeczywistym. Panel do projektowania elementów jest maksymalnie prosty i intuicyjny, co znacznie ułatwia pracę UX oraz UI designerom.


Kurs Adobe XD - podstawy projektowania interfejsów
5.0
(23 opinii)

Poznaj podstawy projektowania interfejsów w Adobe XD i zdobądź praktyczną wiedzę na temat UI i UX. Dowiedz się jak gwałtownie prototypować aplikacje mobilne i strony internetowe. Dowiedz się więcej


Zalety i specyfikacja Adobe XD:

  • Integracja z innymi narzędziami Adobe: narzędzie jest częścią pakietu Creative Cloud i integruje się z innymi narzędziami Adobe, takimi jak Photoshop, Illustrator czy After Effects, co ułatwia przenoszenie projektów między różnymi aplikacjami.

  • Wieloplatformowość: działa na systemach operacyjnych Windows i macOS.

  • Projektowanie responsywne: umożliwia projektowanie responsywne, co oznacza, iż projektanci mogą tworzyć projekty, które dostosowują się do różnych rozmiarów ekranów i urządzeń.

  • Podgląd zmian historycznych w projekcie: narzędzie posiada wbudowane narzędzia do monitorowania zmian w projektach, co ułatwia zarządzanie i weryfikację nałożonych zmian.

  • Różnorodność pluginów: oferuje szereg pluginów, ułatwiających projektowanie.


#3 Sketch

Sketch to narzędzie do projektowania graficznego i tworzenia interfejsów użytkownika, które zostało specjalnie zaprojektowane dla systemu macOS. Oprogramowanie ma charakter desktopowy i wykorzystuje specyficzny format plików o nazwie „.sketch". Najczęściej znajduje zastosowanie podczas tworzenia interfejsów użytkownika (UX/UI) w branży digital (start-up’y, firmy technologiczne, agencje marketingowe).


Kurs Sketch - projektowanie UX/UI w praktyce
4.9
(11 opinii)

Dowiedz się jak dzięki Sketcha zaprojektować kompletny produkt cyfrowy: od koncepcji do przekazania gotowego projektu developerom. Dowiedz się więcej


Zalety i specyfikacja Sketcha:

  • Wsparcie dla bibliotek elementów: pozwala na tworzenie bibliotek elementów, które można łatwo udostępniać między różnymi projektami i użytkownikami.

  • Obsługa rasteryzacji: pozwala na tworzenie projektów wektorowych i rastrowych, co oznacza, iż można projektować w różnych rozdzielczościach i skalować projekty bez utraty jakości.

  • Wsparcie dla współpracy: oferuje wiele narzędzi, które ułatwiają współpracę, takie jak udostępnianie projektów, śledzenie zmian i komentarze.

#4 Axure

Axure jest często wykorzystywane przez freelancerów oraz duże zespoły designerów, ze względu na szerokie zastosowanie w branży UX i UI. Narzędzie wyróżnia się opcją budowania realistycznych makiet, często wzbogaconych o animacje. W ten sposób możliwe jest wizualizowanie produktu końcowego.

Oprogramowanie umożliwia projektantom tworzenie powtarzalnych elementów interfejsu, takich jak przyciski i menu, a także zawiera wiele wbudowanych bibliotek z gotowymi do użycia elementami graficznymi. Przydaje się również zarządzaniu skomplikowanymi projektami – pozwala tworzyć dokumentację, przydzielać zadania, monitorować zmiany.

Zalety i specyfikacja Axure:

  • Bogate funkcje prototypowania: oferuje wiele narzędzi do prototypowania, takich jak interaktywne modele, scenariusze użytkownika, animacje, adaptacyjne widoki, przesuwane panele, formularze, tabelki.

  • Wsparcie dla pracy zespołowej: posiada narzędzia do pracy zespołowej, takie jak udostępnianie projektów, kontrola wersji, komentarze, powiadomienia, a także możliwość pracy w chmurze.

  • Wieloplatformowość: Axure działa na różnych platformach, w tym na systemach Windows i macOS, co umożliwia projektowanie na różnych urządzeniach.

  • Wsparcie dla pluginów: oprogramowanie posiada wiele pluginów, które ułatwiają projektowanie, takie jak funkcje do rysowania, animowania, eksportowania, a także integrację z innymi narzędziami poprzez API.


#5 InVision

InVision to platforma do projektowania interfejsów użytkownika, tworzenia prototypów, testowania, a także tworzenia i udostępniania dokumentacji projektowej. Narzędzie jest bardzo popularnym rozwiązaniem wśród UX i UI designerów, którzy chcą wygodnie budować oraz testować nowe rozwiązania wizualne. InVision został przystosowany do projektowania i tworzenia interaktywnych prototypów, czy mockupów interfejsów użytkownika, które odzwierciedlają sposób, w jaki internauci będą korzystać z produktu końcowego.

Oprogramowanie umożliwia dodawanie animacji, interakcji, logiki warunkowej i innych elementów, które ułatwiają projektantom tworzenie bardziej skomplikowanych rozwiązań. Przydaje się nie tylko w zakresie budowania UX i UI dla aplikacji, ale również podczas tworzenia materiałów marketingowych.

Zalety i specyfikacja InVision:

  • Obsługa integracji z innymi narzędziami: takimi jak Sketch, Adobe Creative Cloud, Slack.
  • Łatwe udostępnianie projektów: umożliwia łatwe udostępnianie projektów i prezentowanie ich klientom, testerom, web developerom bądź użytkownikom.
  • Wsparcie dla testów użytkowników: oferuje funkcje testów użytkowników, które pozwalają projektantom na przeprowadzenie testów A/B, zbieranie opinii użytkowników i dostosowanie projektów.
  • Wieloplatformowość: InVision działa na różnych platformach, w tym na systemach Windows i macOS, a także na urządzeniach mobilnych.

Kurs UX Design - projektowanie doświadczeń użytkowników

Zobacz kurs

Kurs UX w biznesie - efektywna praca projektanta

Zobacz kurs

Kurs Projektowanie UX w praktyce - model podwójnego diamentu

Zobacz kurs

Podsumowanie

Każdy UX i UI designer musi zdecydować, z jakiego konkretnie narzędzia będzie korzystać. o ile dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z projektowaniem, wypróbuj różne rozwiązania, aby następnie zdecydować, które w pełni zaspokaja twoje potrzeby twórcze. Poszczególne narzędzia dostępne na rynku z reguły oferują podobny zakres funkcji – natomiast różnią się ewentualnymi opcjami dodatkowymi, ceną oraz interfejsem.

Idź do oryginalnego materiału