5 narzędzi, które usprawnią Twoją naukę programowania

geek.justjoin.it 1 rok temu

Chcesz uczyć się programowania lub nowej technologii samodzielnie? Tak też da się osiągnąć cel! Trzeba jednak poświęcić więcej czasu i energii na przygotowanie ścieżki rozwoju oraz zgłębianie tematów, które czasem trudno rozgryźć bez czyjejś pomocy. Technologia idzie jednak do przodu (a i starsze rozwiązania przez cały czas dobrze się sprawdzają). Zobaczmy, jak może nam to pomóc w nauce!

Po co Ci te narzędzia?

Oprócz argumentów, które znajdziesz poniżej, te uważam za najistotniejsze:

  • trzy narzędzia (Trello, Notion, ChatGPT) możesz wpisać do CV (są one bowiem nieraz wykorzystywane przez firmy),
  • jedno (timer Pomodoro) będziesz wykorzystywać już zawsze – nie tylko do nauki, ale i w pracy,
  • ostatnie (Anki) pomoże Ci tę pracę zdobyć / zmienić na lepszą.

Trello – organizacja tematów i harmonogramu

Dlaczego warto mieć plan nauki

Nie polecam zaczynać nauki bez stworzenia planu na dalsze działania. Oczywiście przerobienie jednego krótkiego kursu online jest OK, gdy chcesz sprawdzić, czy programowanie jest dla Ciebie, jeżeli jednak planujesz np. się przebranżowić lub nauczyć nowej technologii, stwórz własną ścieżkę rozwoju.

Dlaczego? Oto kilka powodów:

  • Nie wytracasz pędu – o wiele bardziej motywujące jest przerabianie kolejnych tematów (wtedy widzisz wyraźnie, iż robisz postępy) niż przerwy w nauce na poszukiwanie nowych źródeł wiedzy oraz ćwiczeń i projektów. To drugie może się skończyć frustracją: „Grzebię w sieci zamiast się uczyć. Stoję w miejscu, a czas goni!”.
  • Masz szansę zadbać o spójność materiałów – im mniej twórców, tym lepiej. Materiały przygotowane przez jedną osobę mogą stanowić gotową ścieżkę rozwoju. Oszczędzasz czas, bo nie musisz przeglądać i porównywać zakresu tematycznego materiałów oraz zapoznawać się z opiniami (ponieważ znasz już jakość pracy danego twórcy).
  • Idziesz do przodu, zamiast tkwić na zgłębianiu pobocznych tematów, bo trzymasz się harmonogramu. Dodatkowo widzisz swoje postępy: w końcu cały czas „odhaczasz” kolejne przerobione tematy.
Idź do oryginalnego materiału