## 1. Poszerzona wiedza i nowe umiejętności
Inwestując w rozwój pracownika, sprawiamy, iż poszerza on swoją wiedzę i nabywa nowe kompetencje. Używając ich podczas codziennej pracy, **przyczynia się do rozwoju firmy i osiągnięcia wysokich wyników**. Nie każdy pracodawca zdaje sobie jednak sprawę z tego, iż dokształcanie kadry pracowniczej to przede wszystkim inwestycja w firmę, a nie wyłącznie działanie emoloyer brandingowe.
## 2. Dowartościowanie pracownika
Proponując pracownikowi udział w szkoleniu, sprawiamy, iż czuje się od wyróżniony i dowartościowany. Chętniej przychodzi do pracy i motywuje do działania pozostałych. **Inwestycja w pracownika utrzymuje jego zaangażowanie**.
## 3. Większa efektywność = zysk
Wyszkolony pracownik efektywniej pracuje, dzieli się nowo nabytą wiedzą z innymi i ma poczucie, iż posiada realny wpływ na zmiany. Chce to pokazać, dlatego **angażuje się w nowe projekty i wychodzi z inicjatywami**. Często przekładają się one na zysk.
## 4. Integracja zespołu
Szkolenie to nie tylko nauka. To również dobra zabawa i integracja zespołu. To czas, aby się lepiej poznać, zdjąć z twarzy maski i podzielić doświadczeniami. Bardzo często dopiero po wspólnym mierzeniu się z nowymi wyzwaniami pracownicy odnajdują wspólny język i są w stanie wypracować odpowiadające większości sposoby współpracy - na poziomie międzyludzkim i projektowym. **Porozumienie w firmie to pierwszy krok na drodze do rozwoju pracowników i zwiększenia efektywności zespołów**.
## 5. Zaspokojenie potrzeby rozwoju pracownika
Nie od dziś wiadomo, iż pracownicy chcą się stale rozwijać i szukają miejsc, w których będzie to możliwe. jeżeli nie zainwestujemy w pracownika, stracimy go. Utrzymanie pracobiorcy wymaga śledzenia jego potrzeb i zaspokajania ich. Warto więc zaproponować mu różne formy rozwoju (np. szkolenia, lekcje języka obcego, udział w konferencjach branżowych).
**Dodatkowo jeżeli wyślemy pracownika na szkolenie, poczuje on więź z pracodawcą**. choćby jeżeli miał zamiar się zwolnić, ponownie przemyśli swoją decyzję. Warto jednak pamiętać, iż będzie on liczył na kolejne inwestycje w swój rozwój.
## 6. Pozytywny wizerunek firmy na rynku
Firma, która inwestuje w rozwój pracowników, inwestuje w swój wizerunek. Będzie odebrana jako ta, która na pierwszym miejscu stawia pracobiorcę - która rozumie jak ważnym środkiem do osiągnięcia biznesowych celów jest zapewnienie odpowiednich warunków pracy zatrudnionych w niej osób. **Takie podejście przyczyni się do zwiększenia zainteresowania przedsiębiorstwem zarówno ze strony kontrahentów**, jak i potencjalnych przyszłych pracowników.
## 7. Pomoc w obsadzeniu kierowniczych stanowisk
Dzięki inwestycji w rozwój pracownika pracodawca gwałtownie zobaczy, kto rzeczywiście wykorzystuje nowo nabytą wiedzę i motywuje pozostałych pracowników. **Pomoże to w wytypowaniu naturalnych liderów i obsadzie kierowniczych stanowisk**.
## 8. Analiza przyszłości firmy
Hasło “Tu i teraz” nie zawsze odnosi się do przedsiębiorstw. Mają one zwykle długoterminowe plany, które muszą być poparte analizą przyszłości. **Każde szkolenie wewnętrzne czy zewnętrzne zmusza pracodawcę do weryfikacji wyników firmy, analizy konkurencji czy ustalenia nowych priorytetów**. Warto więc inwestować w rozwój pracowników z zamiarem osiągnięcia wysokich wyników w przyszłości.
## 9. Rekrutacja przez edukację
Planujesz projekty w technologiach, których nie znają Twoi pracownicy? jeżeli zastanawiasz się czy konieczna jest rekrutacja nowych zespołów, pomyśl najpierw czy bardziej opłacalną alternatywą dla żmudnych procesów rekrutacyjnych nie byłoby **przekwalifikowanie sprawdzonych już pracowników** doskonale znających Twój biznes, ale nie posiadających doświadczenia w technologiach, w których chciałbyś realizować projekty. Wieloletni zaufany pracownik chętniej dostosuje się do obecnych potrzeb przedsiębiorstwa i pozna nowe technologie. Dodatkowo zmniejszysz tym rotację pracowników w swojej firmie co nie pozostaje w dzisiejszych czasach bez znaczenia.
Szkolenie to nie tylko wykład w sali konferencyjnej. Dziś kursy mogą być realizowane również online. Forma ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem z uwagi na oszczędność czasu. Pozytywnie odbierane są również szkolenia w miejscach wypoczynkowych, które spełniają techniczne wymagania szkolenia. Pamiętaj, iż szkolenie to nowe znajomości, a tym samym możliwości rozwoju pracowników. To utrzymanie uwagi specjalisty, który pomaga osiągnąć firmie sukces. [Sprawdź ofertę naszych szkoleń, które prowadzimy zarówno w formie otwartej, jak i dedykowanej](https://www.sages.pl/szkolenia).