Czym zajmuje się Account Manager? Jakie są jego obowiązki i zadania w pracy? Jakimi umiejętnościami powinna wykazać się osoba na tym stanowisku? Jakich błędów należy unikać, pracując jako Account Manager? Na jakie zarobki może liczyć przyszły Account Manager? Account Manager to znany i popularny zawód w branży IT. Cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno pośród rekrutujących firm, jak i osób poszukujących pracy na tym stanowisku. jeżeli ten temat wzbudził Twoje zainteresowanie, zapoznaj się z naszym artykułem.
Spis treści:
Kim jest Account Manager?
Obowiązki Account Managera
Umięjętności skutecznego Account Managera
Ile zarabia Account Manager?
Zadania Account Managera
Najczęstsze błędy popełniane przez Account Managerów
Dobre praktyki dla Account Managerów
Wyzwania w pracy Account Managera
Skąd czerpać wiedzę przydatną dla Account Managerów?
Czy Account Manager to dobra ścieżka kariery?
Kim jest Account Manager?
Account Manager to osoba w firmie, którą można określić jako swego rodzaju łącznika pomiędzy przedsiębiorstwem, w którym pracuje, a klientem. To stanowisko ma swoje korzenie w branży reklamowej. To właśnie agencje marketingowe były kiedyś jedynym miejscem, w którym Account Manager mógł szukać zatrudnienia. Aktualnie zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie jest tak duże, iż Account Manager może znaleźć pracę w praktycznie każdej firmie, która nastawiona jest na utrzymywanie jak najlepszych relacji biznesowych z klientami i pozyskiwanie nowych. To praca, która jest atrakcyjna pod wieloma względami, jednak wielokrotnie okazuje się być wyzwaniem.
Obowiązki Account Managera
Account Manager to opiekun klienta w firmie, którą reprezentuje. Najważniejszym obowiązkiem osoby pracującej na tym stanowisku jest pozyskiwanie nowych klientów, przedstawienie warunków potencjalnej współpracy, a także pielęgnowanie relacji z tymi, z którymi firma już współpracuje. W zależności od przedsiębiorstwa, do pozostałych obowiązków Account Managera można zaliczyć:
- przygotowywanie akcji promocyjnych;
- rozwiązywanie potencjalnych problemów;
- realizację założonych planów sprzedażowych;
- obsługę sprzedażową i posprzedażową na jak najwyższym poziomie;
- szukanie sposobów na rozszerzenie współpracy w klientami.
Umięjętności skutecznego Account Managera
Rola Account Managera cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i zapotrzebowaniem na rynku. Świadczy o tym coraz większa liczba ofert pracy, jak i osób zainteresowanych tą profesją. Praca na tym stanowisku to doskonały sposób, by doskonalić swoje umiejętności przy wymagających projektach i zdobywać cenne doświadczenie, które zaowocuje w przyszłości. Czy to znaczy, iż Account Manager to dobry wybór kariery dla wszystkich?
Niekoniecznie. By zostać świetnym Account Managerem, należy zaprezentować szereg umiejętności, które są szczególnie wymagane na tym stanowisku i tym samym doceniane przez potencjalnych pracodawców. jeżeli chcesz pracować jako Account Manager, musisz przede wszystkim posiadać cechy dobrego team leadera. Skuteczne zarządzanie swoim zespołem, delegowanie konkretnych zadań, umiejętność rozwiązywania problemów, doskonała komunikatywność i nierzadko umiejętność pracy pod presją czasu to podstawa.
Równie ważne są umiejętności, jakie wykorzystasz w trakcie rozmów z klientami. Umiejętność tworzenia i utrzymywania długofalowych relacji, doskonała komunikacja i rozumienie ich potrzeb to kolejny krok do znalezienia dobrze płatnej pracy. Równie ważne są asertywność, umiejętność prowadzenia negocjacji, a także zmysł handlowy. Dzięki tym umiejętnościom będziesz mógł dostosować ofertę do wymagań klienta w możliwie najlepszy sposób.
W zależności od tego, w jakiej branży pracujemy, przydatna może okazać się również wiedza kierunkowa, na przykład dotycząca konkretnych technologii. Oprócz umiejętności komunikacyjnych bardzo ważna jest kultura języka w mowie i piśmie. Ze względu na charakter pracy, niezbędna okaże się zaawansowana znajomość języka angielskiego. Praktyczna znajomość narzędzi biurowych i systemów CRM to dodatkowy atut.
Ile zarabia Account Manager?
Wysokość wynagrodzenia to często najważniejszy czynnik decydujący o tym, czy będziemy zainteresowani kluczową ofertą. Na jakie zarobki w takim razie możesz liczyć, pracując jako Account Manager? Warto mieć świadomość, iż oprócz pensji podstawowej wysokość wynagrodzenia może być zależna od wyników danej osoby. Pracując na tym stanowisku możesz bowiem liczyć na premie. Pozostałe czynniki, jakie mogą decydować o wysokości Twojego wynagrodzenia to np. Twoje doświadczenie, umiejętności, forma zatrudnienia czy lokalizacja.
Powyższą tabelę przygotowaliśmy w oparciu o nasz kalkulator wynagrodzeń IT. Dowiedz się, jakich zarobków możesz się spodziewać na tym stanowisku.
Zadania Account Managera
Jakich zadań możesz się spodziewać, pracując jako Account Manager? Będą to przede wszystkim:
- zdobywanie lojalności swoich klientów;
- zwiększanie przychodów z istniejących klientów i zdobywanie nowych;
- prowadzenie spotkań, prezentacji dla stałych i potencjalnych klientów;
- obsługa klientów na jak najwyższym poziomie (zarówno drogą telefoniczną, mejlową, poprzez wideokonferencję lub bezpośrednim kontakcie;
- tworzenie i utrzymywanie bazy danych o pozyskanych klientach;
- koordynowanie pracy swojego zespołu (przydzielanie konkretnych zadań, planowanie ich realizacji);
- tworzenie dokumentacji (umowy, oferty, faktury, harmonogramy);
- realizacja założonych celów sprzedażowych;
- zbieranie feedbacku zarówno od klientów, jak i zespołu.
Najczęstsze błędy popełniane przez Account Managerów
Błędy w pracy zdarzają się każdemu. Niestety w przypadku pracy jako Account Manager ich obecność może sprawić, iż stracimy stałych klientów, a pozyskanie nowych stanie się o wiele trudniejsze. Jakie są najczęstsze błędy popełniane w środowisku Account Managerów i czego unikać? To przede wszystkim:
- brak skupienia na potrzebach klienta, wynikający np. z braku umiejętności komunikacyjnych;
- stosowanie sztywnych ram w swojej pracy, brak elastyczności w negocjacjach z klientami;
- brak umiejętności planowania swoich działań i kampanii;
- brak asertywności w kontaktach z klientem;
- oferowanie klientowi rozwiązań bez pokrycia i bez wcześniejszej konsultacji ze swoim zespołem.
Dobre praktyki dla Account Managerów
W przypadku osób, które rozważają pracę jako Account Manager może pojawić się pytanie: jak w takim razie unikać powyższych błędów w pracy? Przede wszystkim warto mieć na uwadze, iż nasza rola polega na utrzymaniu jak najlepszych relacji ze swoim klientem. Stawianie mu sztywnych warunków bez możliwości negocjacji czy drobnych ustępstw nie zaskarbi nam jego zaufania. Klient, który będzie chciał utrzymywać współpracę z firmą, którą reprezentujesz jako Account Manager, potrzebuje z Twojej strony wsparcia i pomocy na wielu płaszczyznach. Musi mieć świadomość, iż jesteś osobą, której warto zaufać. To właśnie między innymi dlatego umiejętność słuchania, wyciągania wniosków i komunikatywność są tak istotne na tym stanowisku. Warto także zadbać o regularne spotkania z klientami, prezentowanie działań, planów sprzedażowych zarówno w formie wideokonferencji czy bezpośredniej.
Wyzwania w pracy Account Managera
Praca jako Account Manager może przynieść nam wiele benefitów w postaci dobrze płatnej posady, kreatywnej pracy i możliwości rozwoju. Jednocześnie jest to stanowisko, które może nieść za sobą pewne wyzwania i trudności. Do najczęstszych można zaliczyć rosnącą konkurencję na rynku pracy. Coraz więcej młodych osób próbuje swoich sił w tej profesji, dlatego tak ważne jest ciągłe poszerzanie swoich umiejętności i kwalifikacji. Problemem mogą okazać się także dynamiczne zmiany zachodzące na rynku, a co za tym idzie, utrudniony dostęp do niektórych klientów.
Sprawdź aktualne oferty pracy dla Account Managera
Skąd czerpać wiedzę przydatną dla Account Managerów?
Jak zostać dobrym Account Managerem i gdzie szukać wiedzy przydatnej na tym stanowisku? W przypadku wielu firm podstawą okażą się konkretne studia lub praktyczna wiedza związana z tym, czym bezpośrednio zajmuje się wybrana firma. Oprócz tego pomocne może okazać się ukończenie studiów o profilu ekonomicznym lub marketingowym. Dodatkowo, wiedzę przydatną zarówno dla przyszłych Account Managerów, jak i tych, którzy doskonalą swoje umiejętności, znajdziesz w postaci kursów na platformach takich jak Coursera czy Udemy.
Czy Account Manager to dobra ścieżka kariery?
Popularność, jak i zapotrzebowanie na Account Managerów są coraz większe. To bez wątpienia zawód, który okaże się dobrą ścieżką kariery dla wielu osób i w przyszłości może zaowocować np. objęciem posady brand managera. jeżeli jesteś osobą, która nie boi się wyzwań i potrafi doskonale współpracować z klientem, Account Manager to rozwiązanie dla Ciebie.