Sztuczna inteligencja (AI) jest coraz częściej wykorzystywana w różnych dziedzinach, także w cyberbezpieczeństwie. Z jednej strony obserwowane jest wzmożone zapotrzebowanie na jej techniki, z drugiej natomiast zwiększenie związanych z nią cyberzagrożeń.
Techniki sztucznej inteligencji i systemy z nich korzystające mogą służyć jako narzędzie do przeprowadzania bardzo zaawansowanych ataków cybernetycznych. Przestępcy wykorzystują możliwości generatywnej AI do tworzenia złośliwego systemu oraz materiałów typu deepfake. Generując automatycznie obrazy oraz treści tworzą fałszywe konta w mediach społecznościowych i fałszywe strony internetowe. Automatyzacja pomaga im też na prowadzenie kampanii dezinformacyjnych przy wykorzystaniu botów używających modeli LLM.
Z drugiej strony, sztuczna inteligencja może posłużyć do rozwoju narzędzi i technik gwarantujących bezpieczeństwo w internecie, np. zapór sieciowych, programów antywirusowych, operacji cyber threat inteligence, skanowania poczty e-mail, automatycznej analizy złośliwego oprogramowania. Dodatkowo sztuczna inteligencja może stanowić ogromne wsparcie dla organów ścigania w wykrywaniu i reagowaniu na cyberprzestępczość.