Amazon posiada ponad połowę wszystkich procesorów serwerowych Arm na świecie

itreseller.com.pl 1 rok temu

Amazon jest najbardziej wpływowym użytkownikiem chipów serwerowych Arm, odpowiadając za nieco ponad połowę w tej chwili wdrażanych procesorów serwerowych opartych na Arm.

Informacje te pochodzą z raportu wydanego przez Bernstein Research, który szacuje, iż prawie 10 procent serwerów na całym świecie wykorzystuje procesory Arm, a 40 procent z nich znajduje się w Chinach. Jednakże wartość ta została pobita przez jedną firmę – Amazon – która ma nieco ponad 50 procent wszystkich procesorów serwerowych Arm na świecie rozmieszczonych w centrach danych Amazon Web Services (AWS), powiedział analityk.

Amazon korzysta w tej chwili z własnej rodziny chipów Graviton, zaprojektowanych przez oddział Annapurna Labs Amazon Web Services i zaprezentowanych światu w 2018 roku, które są przeznaczone wyłącznie do użytku wewnętrznego. Najnowszą iteracją jest Graviton3E do wysokowydajnych aplikacji obliczeniowych, wprowadzony pod koniec 2022 roku.

Według Bernsteina, ponieważ chipy te zostały zoptymalizowane pod kątem specyficznych potrzeb AWS, firma jest w stanie zmieścić więcej rdzeni na jednostkę obliczeniową, a chipy zużywają mniej energii, co przekłada się na niższe wydatki na przestrzeń i chłodzenie. Często twierdzi się, iż chociaż rdzenie Arm mogą być bardziej energooszczędne, to zapewniają niższą wydajność niż układy x86. W raporcie stwierdzono jednak, iż opinie klientów zebrane przez Amazon wskazują na od 20% do 70% niższy koszt przy tej samej wydajności, co porównywalne układy x86.

Raport Bernsteina szacuje, iż Graviton stanowił około 20 procent instancji procesorów AWS do połowy 2022 roku, z czego większość stanowiłby 7 nm Graviton2, ale Amazon przechodzi do wdrażania 5 nm instancji Graviton3 i 3E i oczekuje się, iż wprowadzi Graviton4 z architekturą Armv9 wyprodukowaną przy użyciu 3 nm procesu produkcyjnego TSMC w 2025 roku.

Ampere jest uznawany za “prawdopodobnie drugiego najbardziej udanego dostawcę procesorów serwerowych Arm”, który według raportu ma od 5 do 10 procent tego rynku. Jak wynika z raportu, udało mu się urosnąć od zera do 0,6 procent wszystkich instancji procesorów dostępnych u dostawców usług w chmurze na całym świecie do połowy 2022 roku.

Wykraczając poza serwery, raport Bernsteina szacuje, iż układy Arm zasilały około 12 procent komputerów PC dostarczonych w czwartym kwartale 2022 roku (z wyłączeniem Chromebooków), przy czym zdecydowana większość z nich to komputery Mac.

W badaniu zauważono, iż Qualcomm zainwestował znaczne środki, aby spróbować powtórzyć sukces Apple z komputerami Mac opartymi na Arm na komputerach z systemem Windows, poprzez przejęcie projektanta chipów Nuvia. Bernstein spodziewa się, iż Qualcomm wypuści pierwszy chip jeszcze w tym roku, a urządzenia takie jak Microsoft Surface będą z nim dostępne.

Inne firmy zanurzające palec w rynku komputerów PC opartych na Arm obejmują takie firmy jak MediaTek i Samsung, a Microsoft uruchomił system deweloperski oparty na Arm, Windows Dev Kit 2023, pod koniec ubiegłego roku.

Idź do oryginalnego materiału