Miliony urządzeń domowych każdego roku padają ofiarą cyberataków, narażając dane osobowe i informacje prywatne. Aby poradzić sobie z takimi zagrożeniami, potrzebujemy solidnych rozwiązań cyberbezpieczeństwa, takich jak oprogramowanie antywirusowe i antymalware, zwłaszcza gdy jesteśmy bardzo aktywnymi użytkownikami Internetu.
W poniższym tekście postaramy się porównać te dwie opcje – dwie odmienne klasy programów, które pomagają skutecznie chronić sieci domowe lub małe przedsiębiorstwa.
Cechy antywirusa (AV)
Oprogramowanie antywirusowe to narzędzie, które pomaga skanować, wykrywać i usuwać wirusy. Działa jak tarcza dla urządzenia końcowego, chroniąc je przed konkretnymi rodzajami złośliwego oprogramowania. Wirusy mogą się replikować i rozprzestrzeniać w całym systemie komputerowym oraz w całej sieci, powodując uszkodzenia i kradnąc informacje.
Nowoczesne programy antywirusowe wykraczają poza identyfikację podstawowych, znanych wirusów, oferując funkcje takie jak:
- skanowanie urządzenia w poszukiwaniu podejrzanej aktywności, w tym wiadomości e-mail, pobranych plików, a choćby odwiedzanych witryn,
- izolowanie złośliwych aktorów lub całkowite usuwanie ich z systemu,
- automatyczne aktualizacje ukierunkowane na wszelkie nowe formy złośliwego systemu od momentu instalacji,
- przyjazny dla użytkownika interfejs, który odpowiada potrzebom osób preferujących prostotę i oczekujących większej kontroli.
Cechy antymalware
Oprogramowanie antymalware to silna, ale nie jedyna broń w arsenale cyberbezpieczeństwa. Jest to rodzaj oprogramowania, które pomaga zwalczać szerszy zakres złośliwych aktywności niż tylko znane wirusy, robaki czy trojany. Może to być też oprogramowanie szpiegujące, które kradnie dane niepostrzeżenie czy oprogramowanie ransomware, które działa błyskawicznie, szyfrując pliki i blokując do nich dostęp. Ochrona typu antymalware to świetny sposób na radzenie sobie z takimi zagrożeniami. Dobry program z silnikiem antymalware może:
- identyfikować i usuwać różne zagrożenia złośliwego oprogramowania, stosując techniki takie jak wykrywanie oparte na sygnaturach, analiza behawioralna czy integracja z zewnętrzną bazą IOC,
- zapewniać ochronę w czasie rzeczywistym poprzez ciągłe skanowanie urządzenia w poszukiwaniu nowych zagrożeń,
- używać sandboksa, czyli kontrolowanego środowiska pozwalającego testować podejrzane zagrożenia i określać, czy są bezpieczne w użyciu,
- filtrować ruch sieciowy, blokując dostęp do podejrzanych serwerów i witryn zaangażowanych w dystrybucję złośliwego oprogramowania.
Czego potrzebujemy bardziej?
Najlepiej byłoby, gdybyśmy mieli zarówno program antywirusowy, jak i antymalware, aby uzyskać jak najpełniejszą ochronę. Program antywirusowy jest potrzebny jako pierwsza linia obrony przed typowymi zagrożeniami, a antymalware służy do radzenia sobie z szerszym zakresem zaawansowanych zagrożeń – phishingiem, złośliwym oprogramowaniem reklamowym, kryptojackingiem, botnetami i innymi. Współpracują one ze sobą, aby wypełnić luki w zabezpieczeniach i zapewnić wielowarstwową ochronę przed cyberatakami.
W miarę jak cyberataki stają się coraz bardziej powszechne i wyrafinowane, samo zrozumienie różnic między programami antywirusowymi a antymalware nie wystarczy. Musimy znać wszystkie tajniki, od definicji systemu antywirusowego po różnicę między malware a wirusem. Znajomość tych informacji może pomóc Ci wybrać najlepsze opcje.