Audyt bezpieczeństwa KeePassXC – wnioski i rekomendacje

avlab.pl 1 rok temu

Popularny menadżer haseł KeePassXC przeszedł audyt bezpieczeństwa w podstawowym zakresie. Badanie zostało zakończone 19 stycznia 2023 roku dla wersji systemu 2.7.4 wydanej w grudniu 2022 roku. Audyt przeprowadził niezależny ekspert, architekt systemów bezpieczeństwa, Zaur Molotnikov, który przedstawił własne rekomendacje dla deweloperów systemu i jego użytkowników, aby zachowane sekrety w menadżerze haseł były bardziej zabezpieczone niż na ustawieniach domyślnych. Przegląd dotyczył niektórych funkcji szyfrowania, jak zaznacza autor, nie dotyczył mechanizmów: TOPT, agenta SSH, pluginu do przeglądarek, auto-uzupełniania, integracji z Windows oraz innych.

KeePassXC jest oprogramowaniem open-source. Według niezależnego badacza zapewnia ono wystarczającą ochronę kryptograficzną zapisanych haseł i innych tajnych informacji, o ile użytkownik zastosuje silne hasło główne z plikiem klucza logowania (lub kluczem fizycznym FIDO) i jeżeli zastosuje najnowszy format bazy danych KeePassXC – KDBX 4:

Jeżeli korzystasz z systemu KeePassXC to prawdopodobnie wykorzystujesz starszy mechanizm szyfrowania bazy danych KDBX 3. W dowolnym momencie możesz wykonać aktualizację do wyższej wersji KDBX 4, która jest zalecana przez niezależnego eksperta oraz twórców systemu KeePassXC.

Aby to zrobić, przejdź do:

Bezpieczeństwo bazy danych -> Ustawienia Szyfrowania -> Wybierz „KDBX 4”

Korzystanie z menadżera haseł jest wygodne, jeżeli hasła i zapisane informacje możesz wykorzystać także na telefonie lub innym systemie operacyjnym. Twórcy informują, iż niektóre programy na Androida, które są kompatybilne z bazą danych KeePass, mogą jeszcze nie wspierać najnowszego formatu KDBX 4.

Czy wiesz, że? O audycie KeePassXC:

KeePassXC jest złożoną aplikacją napisaną w języku programowania C++ z wykorzystaniem frameworka Qt.

Kod źródłowy KeePassXC ma rozmiar około 127 tysięcy linii kodu, nie licząc dodatkowych bibliotek szyfrowania. Połączenie frameworka Qt i aplikacji KeePassXC tworzy znaczącą bazę kodu, która jest trudna do przeglądania w całości. Zdaniem Molotnikova kod jest dobrze ustrukturyzowany, dlatego możliwe było przejrzenie głównej funkcjonalności niezależnie od reszty kodu.

Audyt nie jest 100% dowodem na to, iż oprogramowanie jest bezpieczne. Niektóre wady mogą zostać przeoczone choćby przez najlepszych audytorów.

Audyt jest istotny tylko dla „migawki” kodu, czyli dla wersji 2.7.4. jeżeli dodawany jest nowy kod, mogą pojawić się nowe podatności.

Audyt został wykonany nieodpłatnie przez Zaura Molotnikova, który sam korzysta z KeePassXC. Link do szczegółowego raportu znajduje się na stronie producenta.

Idź do oryginalnego materiału