Polska, stawiając sobie ambitne cele w dziedzinie sztucznej inteligencji, realizuje projekt Baltic AI GigaFactory. Inicjatywa, której wartość szacuje się na 3 miliardy euro, ma na celu stworzenie regionalnego centrum AI. To wspólne przedsięwzięcie z krajami bałtyckimi – Estonią, Łotwą i Litwą – zakłada budowę nowoczesnego centrum przetwarzania danych dla sztucznej inteligencji. najważniejsze lokalizacje to Gdańsk i Poznań, które mają stać się sercem tej technologicznej infrastruktury dla regionu. Co to oznacza dla Polski i jej sąsiadów?
Baltic AI GigaFactory: Przełom w cyfrowej transformacji
Baltic AI GigaFactory nie tylko wzmocni niezależność cyfrową Polski i jej sąsiadów, ale także przyspieszy cyfrową transformację w administracji publicznej, przemyśle i nauce. Projekt zakłada rozwój lokalnych modeli językowych, jak PLLuM i Bielik, oraz szkolenie zaawansowanych modeli generatywnych AI. Ważnym elementem jest integracja nowoczesnych technologii, danych i talentów, co stworzy sprzyjające warunki współpracy między sektorem publicznym, przemysłem a nauką. Fundusze na realizację projektu pochodzą w 65% z kapitału prywatnego, angażują się tu takie firmy jak Allegro, Orange Polska, Synerise i CloudFerro.
Więcej o projekcie Baltic AI GigaFactory możesz przeczytać na stronie Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Litwy tutaj.
Jakie korzyści przyniesie Baltic AI GigaFactory?
Projekt Baltic AI GigaFactory przyniesie szereg korzyści, w tym:
- Wspieranie lokalnych innowacji: rozwój regionalnego ekosystemu innowacji w dziedzinie AI.
- Wzrost pozycji Polski: umocnienie jej jako technologicznego centrum w Europie Środkowo-Wschodniej.
- Zaawansowane technologie obliczeniowe: stworzenie infrastruktury, która integruje zaawansowane technologie.
- Wsparcie dla zrównoważonego rozwoju: dostęp do zielonej energii i nowoczesnych systemów chłodzenia.
- Bezpieczeństwo cyfrowe: niezależność technologiczna i wzmocnienie suwerenności obliczeniowej regionu.
Projekt Baltic AI GigaFactory jest zgłoszony do finansowania z programów unijnych InvestAI i IPCEI, a w tej chwili czeka na ocenę Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Zaangażowanie się w taki projekt to strategiczny krok dla Polski, który z pewnością wpłynie na rozwój nowoczesnej infrastruktury obliczeniowej i wzmocni pozycję naszego kraju w obszarze AI. o ile interesują Cię nowinki ze świata sztucznej inteligencji, zachęcamy do śledzenia naszego portalu: sztucznainteligencjablog.pl.
Więcej informacji na temat można znaleźć w artykułach Brands IT oraz Central European Times.