Z jednej strony Polska to kraj, w którym wszelkiego rodzaju płatności zbliżeniowe cieszą się gigantycznym powodzeniem. Z drugiej, w Internecie nie brakuje miłośników gotówki podirytowanych każdą zmianą, związaną choćby pośrednio z utrudnianiem korzystania z niej. Wielkiej tajemnicy nie stanowi fakt, iż z naszego kraju jeden po drugim demontowane są bankomaty, które dla wielu operatorów są nieopłacalne. Właśnie dowiedzieliśmy się, iż znikają kolejne bankomaty sieci Euronet.
Bankomaty Euronet znikają – chodzi o kilkaset urządzeń
Bankomaty sieci Euronet są jednymi z najpopularniejszych w Polsce. Klienci niektórych popularnych banków mogą z nich wypłacać gotówkę zupełnie za darmo. Wprawdzie limit wypłaty z bankomatów tej sieci ograniczono do zaledwie 800 złotych, ale jeszcze to niedawna istniał pewien trik, pozwalający ten limit obejść.
Według danych przekazanych przez Narodowy Bank Polski, bankomaty sieci Euronet znikają z Polski w bardzo dużym tempie. Łącznie pod koniec marca 2024 roku na rynku było obecnych 20869 bankomatów, czyli aż o 1200 mniej niż w grudniu 2023 roku. Spadła liczba i wartość wpłat i wypłat, więc nie powinno to dziwić. Koszty rosną, spada rentowność, zatem Euronet podjął decyzję o likwidacji aż 330 maszyn.
Przypominamy, iż jakiś czas temu odbył się strajk bankomatów Euronet. Był przejawem sprzeciwu operatora wobec postawy podmiotów takich jak VISA, Mastercard i Polskiego Standardu Płatności (BLIK), które zdaniem przedstawicieli firmy nie chcą okrywać kosztów wypłaty gotówki z bankomatów przez użytkowników ich kart.
Bezgotówkowa przyszłość?
Według przeróżnych danych do końca 2028 roku liczba wypłat gotówki z bankomatów w Polsce może spać choćby o 25 procent. Przyszłość rysuje się w bezgotówkowych barwach, co z pewnością nie będzie w smak miłośnikom gotówki. Już teraz w niektórych krajach Europy Zachodniej obowiązują istotne limity w płatnościach gotówkowych i dotyczą one także konsumentów. Dlaczego? To proste: państwa chcą kontrolować zarówno wydatki obywateli, jak i wpływy firm.
Źródło: Narodowy Bank Polski