Świat stał się niespokojny. W związku z tym w firmach rosną obawy dotyczące wszelkiego rodzaju zbliżających się zagrożeń.
Przestępcy hakerzy, klęski żywiołowe, ryzyko polityczne i zmiany klimatyczne stanowią coraz większe obawy firm na całym świecie. Podobnie jak w roku ubiegłym, w corocznym barometrze ryzyka Allianz, cyberataki są na pierwszym miejscu wśród zagrożeń biznesowych, a na drugim miejscu znajdują się przerwy w działalności, klęski żywiołowe oraz zmiany przepisów prawnych i urzędowych.
Ubezpieczyciel korporacyjny Allianz Commercial, będący częścią monachijskiej grupy DAX, przeprowadził ankietę wśród 3778 menedżerów, specjalistów ds. bezpieczeństwa, brokerów, a także niektórych swoich pracowników w 106 krajach.
Obawy rosną
Podczas gdy w zeszłym roku 36 procent ankietowanych menedżerów i ekspertów ds. bezpieczeństwa obawiało się ataków hakerów, tym razem było to 38 procent. Ściśle z tym związany jest przestój w działaniach, który w wielu przypadkach był spowodowany atakami cybernetycznymi, na drugim miejscu, co podobnie jak w roku poprzednim zaniepokoiło 31 proc. uczestników.
Jeśli chodzi o klęski żywiołowe, odsetek dotkniętych nimi wzrósł o trzy punkty procentowe, do 29 procent. Według Allianz odzwierciedla to rosnące szkody spowodowane klęskami żywiołowymi.
Polityka i władze dotyczące ryzyka biznesowego
Zmiana jest szczególnie wyraźna, jeżeli chodzi o regulacje – dotyczy to np. ceł i protekcjonizmu, ale także regulacji środowiskowych. Rok temu 19 procent uznało to za główne ryzyko biznesowe, tym razem było to 25 procent. Zmiany klimatyczne awansowały na piąte miejsce w światowych rankingach , a prawie jedna piąta uczestników (19 proc.) oceniła je jako największe ryzyko biznesowe. Sytuacja w Niemczech była bardzo podobna, jedynie zmiany klimatyczne znalazły się nieco niżej, na szóstym miejscu.
Sztuczna inteligencja pomaga także cyberprzestępcom
Cyberataki już czwarty rok z rzędu zajmują pierwsze miejsce pod względem największego ryzyka dla firm. Hakerzy również czerpią korzyści z szybkiego postępu w technologii informacyjnej: „Sztuczna inteligencja zyskuje popularność także wśród przestępców” – powiedział Jens Krickhahn, szef działu ubezpieczeń cybernetycznych w Allianz Commercial. Sztuczna inteligencja lub same maszyny połączone w sieć lub autonomiczne są w tej chwili postrzegane przez wielu menedżerów jako potencjalne zagrożenie dla ich własnej firmy: „Nowe technologie” po raz pierwszy znalazły się na dziesiątym miejscu wśród największych zagrożeń. W pierwszej dziesiątce nie ma już miejsca na kwestię, która jeszcze kilka lat temu odgrywała główną rolę: strach przed zbliżającą się pandemią.