Bezpieczeństwo cybernetyczne łączy się ze sztuczną inteligencją, aby w 2025 r. przewodzić korporacyjnym inwestycjom IT

cyberfeed.pl 3 godzin temu


Jak wynika z rocznego badania zamiarów wydatkowych przeprowadzonego przez Enterprise Strategy Group firmy Informa TechTarget, cyberbezpieczeństwo, czy to pojedynczo, czy w połączeniu z generatywną sztuczną inteligencją (GenAI), dominuje w planach inwestycji IT przedsiębiorstw na rok 2025.

The badanie oparte na odpowiedziach od 1351 specjalistów z branży IT i biznesu na całym świecieodkryli, iż bezpieczeństwo cybernetyczne przewyższa wszystkie inne kategorie inicjatyw, przy dramatycznym wzroście znaczenia sztucznej inteligencji i analiz. Większość ankietowanych organizacji – z czego 28% pochodziło z regionu EMEA – spodziewa się utrzymać lub zwiększyć swoje wydatki we wszystkich głównych kategoriach technologii w 2025 r., przy czym najprawdopodobniej wzrost wydatków nastąpi w obszarze bezpieczeństwa cybernetycznego, a w dalszej kolejności – w dalszej kolejności – w zakresie obsługi klienta i rozwoju aplikacji.

Około trzy czwarte respondentów w regionie EMEA i Ameryce Północnej stwierdziło, iż w 2025 r. ogółem zwiększą inwestycje w IT w porównaniu z 2024 r. Badanie przeprowadzono w trzecim kwartale, kiedy wiele organizacji pracuje nad swoimi planami inwestycyjnymi na przyszły rok.

Generatywna sztuczna inteligencja konkuruje z cyberbezpieczeństwem jako obszarem inwestycji, przy czym bezpieczeństwo jest obszarem, w którym GenAI jest coraz częściej stosowana. Zarządzanie danymi pojawiło się jako powiązany obszar, dla którego GenAI jest liderem pakietu inwestycyjnego.

Jeśli chodzi o inicjatywy biznesowe, bezpieczeństwo cybernetyczne (ogółem 49%) znacznie wyprzedziło wysiłki mające na celu redukcję kosztów (36%), poprawę analizy danych i inteligencji biznesowej (35%) oraz zwiększenie automatyzacji przepływów pracy w biznesie (35%). Cyberbezpieczeństwo było najwyższe w regionie EMEA (44%) i Ameryce Północnej (51%), co może wskazywać kierunek rozwoju regionu EMEA. W kategorii inicjatyw biznesowych „poprawa odporności operacyjnej na ataki cybernetyczne” wyniosła 29% w Ameryce Północnej i prawie identyczne 28% w regionie EMEA.

Wśród najważniejszych inicjatyw informatycznych roku wzmocnienie narzędzi i procesów związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym wyprzedziło wszystkie inne ze znaczną przewagą i wyniosło ogółem 27% (25% w regionie EMEA, 30% w Ameryce Północnej), a następnie wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego ( 16%) oraz wykorzystywanie analizy danych do analizy danych biznesowych w czasie rzeczywistym i wiedzy o klientach (14%).

W zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego badanie wykazało, iż dostęp do sieci o zerowym zaufaniu (ZTNA) zajmuje pierwsze miejsce w planach organizacji dotyczących najważniejszych inwestycji w bezpieczeństwo chmury w 2025 r. Zapory ogniowe (w tym zapory ogniowe nowej generacji) są głównym celem inwestycji w bezpieczeństwo sieci, podczas gdy uwierzytelnianie wieloskładnikowe to najważniejsza technologia bezpieczeństwa związana z tożsamością.

Jeśli chodzi o planowanie inwestycji w chmurę, respondenci uznali ZTNA za jedną z najważniejszych planowanych inwestycji w bezpieczeństwo chmury w 2025 r. (48% w porównaniu z 41% w 2024 r.). Na kolejnych miejscach znalazły się bezpieczeństwo danych w chmurze i zapobieganie utracie danych (38%) oraz bezpieczeństwo interfejsu programowania aplikacji (API) (37%).

Zdaniem autorów badania wzrost wykorzystania interfejsów API w ostatnich latach do obsługi nowoczesnych aplikacji oraz łączenia różnych systemów i usług uwypuklił to podejście. raport na podstawie badańBilla Lundella i Christiana Perry’ego. Dzieje się tak dlatego, iż ekosystemy mikrousług oparte na API mogą być złożone i trudne do pełnego zabezpieczenia.

Ogólnie rzecz biorąc, rozwój sztucznej inteligencji jest wyraźny, o czym świadczy gwałtowny wzrost liczby organizacji identyfikujących sztuczną inteligencję jako inicjatywę technologiczną, która stała się znacznie ważniejsza dla ich przyszłości (44% w porównaniu z 28% w zeszłym roku). w tej chwili plasuje się blisko bezpieczeństwa cybernetycznego (59%) i chmury (38%).

„W miarę jak lokomotywa sztucznej inteligencji nabiera tempa, organizacje gwałtownie krążą w budżetach wokół technologii GenAI, aby przyspieszyć automatyzację i wyeliminować nieefektywności niemal wszystkich elementów ich środowisk informatycznych i biznesowych” – stwierdzili Lundell i Perry.

GenAI w dalszym ciągu staje się celem znaczących wydatków – 53% planuje inwestycje w 2025 r. (wzrost z 46% w 2024 r.).

Dominacja GenAI nad innymi technologiami jako celu inwestycyjnego w przestrzeni zarządzania informacjami to kolejna wyraźna wskazówka, iż ​​organizacje nadają priorytet tej technologii niezależnie od istniejących strategii sztucznej inteligencji” – stwierdzili Lundell i Perry. „53% planuje inwestycje GenAI w zarządzanie danymi w 2025 r., w porównaniu z 46% w 2024 r.



Source link

Idź do oryginalnego materiału