BHP w firmie i życiu prywatnym. Bezpieczeństwo w obliczu cyfryzacji
Wszędobylska cyfryzacja zaglądnęła już w prawie każdy element naszego życia. Często możemy wyczytać, iż powinniśmy oddzielać życie prywatne od pracy i słusznie, ale jednak warto korzystać z nauk, które wynosimy ze swojego stanowiska. Stosowanie się do zasad BHP firm, które pozytywnie wpływają na nasze prywatne bezpieczeństwo powinno stać się dla nas ważnym aspektem funkcjonowania.
BHP w firmie i życiu prywatnym. Bezpieczeństwo w obliczu cyfryzacji.
Wszędobylska cyfryzacja zaglądnęła już w prawie każdy element naszego życia. Często możemy wyczytać, iż powinniśmy oddzielać życie prywatne od pracy i słusznie, ale jednak warto korzystać z nauk, które wynosimy ze swojego stanowiska. Stosowanie się do zasad BHP firm, które pozytywnie wpływają na nasze prywatne bezpieczeństwo powinno stać się dla nas ważnym aspektem funkcjonowania.
Optymalizacja procesów. Jak wygląda Twój pulpit?
Chaos to określenie, które często nasuwa nam się, gdy widzimy masę ikon w nieładzie na swoim pulpicie. Dodatkowo zwykle rodzi się pytanie – „Jak one się jeszcze mieszczą?”. Często zamiast pobrać plik w dane miejsce, zapisujemy go na pulpicie, podobnie nowo napisany dokument trafia na pulpit – przecież chodzi tylko o to, żeby do niego był łatwiejszy dostęp. Finalnie efekt jest taki, iż spędzamy sporą ilość czasu w znalezieniu danego pliku, który dodatkowo często kryje się pod dziwną nazwą.
Takiego podejścia nie wyobrażamy sobie w firmach. Czas to pieniądz i większość firm celuje w wydajność pracowników. Optymalizacja procesów to priorytet szczególnie w działach, które potrzebują wiele danych, a automatyzacja pomaga ją wprowadzać. Jednym z takich działów jest BHP, który może być wspierany oprogramowaniem https://pl.vits.co/. Umożliwia to efektywniejszą pracę, możliwość analizowania danych czy sprawdzenia danych pod katem kondycji zakładu pracy w zakresie BHP.
Ocena ryzyk
Ocena ryzyka zawodowego jest to termin, który stosowany w BHP, określa możliwe zagrożenia dla pracownika. Jednak czy w życiu osobistym jesteśmy w stanie określić ryzyka cyfrowe? Osobiście mam wrażenie, iż często skupiamy się na potencjalnych rozwiązaniach, które niekoniecznie zapewniają bezpieczeństwo. Co jest największym ryzykiem? Może to być włamanie się na Facebooka, chociaż bardziej dotkliwa będzie kradzież pieniędzy z konta. Jednak zdecydowanie gorsza będzie kradzież tożsamości i zaciągnięcie kredytu. Dlatego tak ważna jest ocena głównych ryzyk występujących. Jak się przed nimi bronić?
Zhakowane konto na Facebooku
Przed przejęciem kont świetnie chroni uwierzytelnianie dwuetapowe. Ktoś kto chce przejąć konto, które ma włączone uwierzytelnianie choćby mając hasło nie zrobi tego, a choćby się nie zaloguje. Jednak, gdy już dojdzie do przejęcia konta, konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie tego faktu w ramach procedury odzyskiwania konta na Facebooku.
Kradzież pieniędzy z konta
Utrata pieniędzy z konta może być szczególnie bolesna i raczej nie stanie się to w widowiskowy sposób np. przez zbliżenie terminala do naszej kieszeni lub portfela. Co przestępcy wykorzystują do okradania naszych kont? Najczęściej otrzymamy link do fałszywej bramki płatności i to za jej pomocą zostanie nasze konto oczyszczone z pieniędzy. Dlatego zawsze przy zakupach warto sprawdzić, czy link jest poprawny szczególnie, gdy transakcja odbywa się poprzez OLX. Co więcej, gdy już dojdzie do kradzieży pamiętajmy, iż banki także ponoszą odpowiedzialność za zabezpieczenie naszych środków.
Kradzież tożsamości
Kradzież tożsamości jest szczególnie bolesna. Możemy stracić nie tylko aktualny nasz dorobek, ale także finalnie zostać z długami. Naszą tożsamość możemy chronić na kilka sposobów. Ważne jest zabezpieczenie i zadbanie o nasze hasła, które powinny zostać zapisane w menedżerze haseł. Co więcej, nie udostępniajmy skanów dowodów i innych dokumentów bez wyraźnej potrzeby. Dodatkowo przed nieuprawnionym dostępem może nas ochronić, zastrzeżenie naszych danych w biurze informacji kredytowej (BIK).
Korzystajmy z wiedzy, którą otrzymujemy w pracy. Wiele z optymalizacji procesów w pracy możemy przełożyć na nasze codzienne życiu i dzięki temu zyskać czas, pieniądze czy bezpieczeństwo.