Błędy w CV – jak pisać CV, by zdobyć wymarzoną pracę

kajodata.com 2 miesięcy temu

Jeśli kiedykolwiek pisałeś CV i zastanawiałeś się, dlaczego nie oddzwaniają po rozmowie, prawdopodobnie popełniasz błędy w CV, które dziś omówię. Odkąd prowadzę swój kanał KajoData, obserwuję, jak często te same błędy w CV pojawiają się zarówno u osób początkujących, jak i doświadczonych specjalistów. Dzisiaj, wspólnie przejdziemy przez „siedem grzechów głównych” przy pisaniu CV, abyś mógł ich unikać i skutecznie przedstawiać swoje umiejętności.

Błędy w CV – jak pisać CV: obejrzyj na YouTube 📺

1. Zbyt duża część o Tobie zamiast konkretnych osiągnięć

Obecnie popularne jest traktowanie CV jako osobistej historii życia, jednak dla rekruterów nie jest to zbyt istotne. CV ma pokazać, co potrafisz i jak możesz przydać się firmie, niekoniecznie zaś, jak bardzo jesteś ambitny czy otwarty na nowe wyzwania. Słowa takie jak „ambitny”, „komunikatywny” czy „szybko się uczę” możesz zarezerwować na rozmowę. W CV najlepiej przedstawić konkretne umiejętności i doświadczenia, które będą odpowiedzią na potrzeby potencjalnego pracodawcy.

2. Niejasne oznaczanie umiejętności (gwiazdki, paski postępu, procenty)

Jednym z najczęstszych błędów w CV jest oznaczanie poziomu umiejętności przy użyciu gwiazdek, pasków postępu lub procentów. Choć to efektowne, jest bardzo nieprecyzyjne. Wszyscy możemy inaczej interpretować trzy gwiazdki w Excelu – jedni uznają to za poziom średnio zaawansowany, inni za podstawowy. Zamiast gwiazdek, opisz swoje umiejętności prostymi słowami, jak „podstawowy”, „średnio zaawansowany” czy „zaawansowany”. Pamiętaj, iż CV często przechodzi przez programy ATS, które odczytują tylko tekst, a elementy graficzne pomijają.

3. Opis stanowiska pracy bez konkretnych wyników

Kiedy opisujesz poprzednie stanowiska, skup się na konkretach – zamiast listy obowiązków, pokaż, jakie przyniosły one rezultaty. jeżeli Twoje działania pomogły zwiększyć sprzedaż, usprawniły obsługę klienta czy przyczyniły się do lepszego zarządzania danymi, koniecznie to napisz. Twoje CV będzie dzięki temu wyglądać bardziej profesjonalnie i świadczyć o Twoim wkładzie w sukcesy firmy.

Chcesz sprawdzić czy nadajesz się na analityka? Dołącz do społeczności KajoDataSpace i poznaj innych, takich jak Ty.

4. Brak klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych

Niby drobiazg, ale konieczny – klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych jest obowiązkowa, szczególnie gdy aplikujesz do większych firm. Zadbaj o aktualną treść tej klauzuli, a zamieścisz ją np. drobnym drukiem na końcu CV.

5. Wpisywanie doświadczenia zawodowego sprzed lat, które nie jest już istotne

Tworząc CV, czasami popełniamy błąd, wpisując wszystkie doświadczenia zawodowe, choćby te sprzed lat. Rekruterów interesują przede wszystkim Twoje ostatnie doświadczenia, dlatego lepiej ograniczyć się do tych, które są najbardziej istotne. Skup się na ostatnich 5-8 latach pracy, a jeżeli dopiero zaczynasz, możesz dodać dodatkowe informacje – pamiętaj jednak, iż CV ma prezentować najważniejsze osiągnięcia.

6. Zbyt dużo miejsca na edukację formalną, za mało na praktyczne kursy

Zdarza się, iż nadmiernie rozpisujemy się na temat edukacji formalnej, zamiast skupić się na praktycznych kursach. Dla przykładu, jeżeli kończyłeś studia na kierunku, który nie jest bezpośrednio związany z pracą, którą aplikujesz, możesz skrócić opis wykształcenia, a zamiast tego dodać informacje o kursach i certyfikatach związanych z danym zawodem. Dla przyszłego pracodawcy ważniejsze będą Twoje kursy z Excela, SQL-a czy Pythona, niż specjalizacja na studiach.

7. Literówki, błędy gramatyczne i niepoprawne dane kontaktowe

Ostatnim, ale kluczowym błędem są literówki i błędy w danych kontaktowych. CV to Twoja wizytówka, dlatego upewnij się, iż nie ma w nim żadnych błędów. Szczególną uwagę zwróć na adres e-mail i numer telefonu. jeżeli masz starszy, humorystyczny adres e-mail, lepiej załóż nowy, profesjonalny, zawierający imię i nazwisko.

Najlepsze kursy z analizy danych – Excel, SQL, Python i więcej – znajdziesz u mnie na kajodata.com/kursy.

Podsumowanie

Mam nadzieję, iż po przeczytaniu tego poradnika nie popełnisz już podstawowych błędów w CV. Odpowiednio napisane CV może być Twoim kluczem do otworzenia drzwi wymarzonej pracy. Warto zwrócić uwagę na to, jak pisać CV, aby było ono przejrzyste i konkretne. Pamiętaj, iż CV to dokument sprzedażowy – pokaż, dlaczego warto zainwestować w Ciebie jako specjalistę, a będziesz o krok bliżej do wymarzonej pozycji w IT czy w innej branży!

Wolisz czytać po angielsku? No problem!

Inne interesujące artykuły:

  • Zmienna, typy danych i operatory w Pythonie
  • Data Scientist vs Data Analyst – Wywiad z Magdą Kostrzewską
  • Kim jest DevOps? Co Robi DevOps? Wywiad z Janem Tymińskim

To tyle w tym temacie. Analizujcie w pokoju!

Podobał Ci się ten artykuł 🙂?
Podziel się nim w Social Mediach 📱
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, iż codziennie uczysz się czegoś nowego
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości

Wolisz oglądać 📺 niż czytać – nie ma problemu
>>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube

Idź do oryginalnego materiału