Budowanie R&D od podstaw do jednego z największych ośrodków technicznych w grupie ASSA ABLOY. Wywiad z Jackiem Janiszewskim

geek.justjoin.it 1 rok temu

Ich produkty można znaleźć wszędzie w codziennym życiu – to rozsuwane lub obrotowe drzwi w sklepach, czytniki kart-identyfikatorów w każdym biurze, czytniki kart w pokojach hotelowych i wiele innych. Jak wygląda praca nad nowoczesnymi rozwiązaniami ASSA ABLOY w krakowskim R&D? Rozmawiamy z Jackiem Janiszewskim, dyrektorem R&D w Krakowskim Centrum Innowacji ASSA ABLOY.

Jak to jest być jedną z najdłużej pracujących osób w firmie?

Mogę zażartować, iż wiem zbyt wiele na temat firmy i jej historii (zwłaszcza w mojej roli) A na poważnie — to naprawdę bardzo interesujące doświadczenie budowania prawdziwego R&D od zera, w kameralnej, niemal start-up’owej atmosferze z kilkunastoma pracownikami w niewielkim biurze i misją zorganizowania niemal wszystkiego, co jest potrzebne do funkcjonowania lokalnego oddziału firmy. Kiedy przez kolejne lata obserwujesz, jak organizacja rozrasta się do jednego z największych ośrodków technicznych w grupie, mam poczucie dumy, iż mogłem być częścią tej pozytywnej zmiany.

Jakie są zalety, a jakie wady pracy w jednym miejscu przez dłuższy czas?

Pracując dłużej w jednej firmie, musisz dbać o to, aby nie zatracić swojej misji i celu, dla którego w niej jesteś. jeżeli są one spójne z tym, co chcesz robić w życiu, to sprawa jest prosta i cieszy cię to, iż możesz być częścią dłuższej przygody i jednocześnie rozwijać swoje kompetencje w stabilnym środowisku.

Dla wielu inżynierów ważne jest, aby mieć przed sobą wyzwania, które pozwolą im się rozwijać szerzej niż w wąskiej technologii danej firmy, co często zdarza się w korporacjach. My staramy się promować produktowy i zespołowy styl pracy, gdzie każdy może odnaleźć pasującą mu rolę, jak również często zmieniać zadania i rozwijać się w różnych dziedzinach.

Dobry, zgrany zespół jest na pewno jednym z kluczowych elementów, dla których pracownicy chcą zostać w firmie na dłużej.

Jaka jest geneza Krakow Innovation Center? Jak wyglądały początki polskiego oddziału R&D?

Kraków jako miasto do prowadzenia działalności R&D ma od wielu lat doskonałą renomę. Duża ilość wykwalifikowanych specjalistów, świetne zaplecze akademickie, dobra lokalizacja i komunikacja oraz samo miasto, które znane jest w świecie — to spowodowało, iż wiele firm, w tym ASSA ABLOY wybrały je na lokalizację tak ważnej dla grupy inwestycji.

Zaczynaliśmy bardzo kameralnie, z kilkunastoma inżynierami w pierwszych miesiącach działalności, kładąc szczególny nacisk na znalezienie odpowiednich osób, a nie na tempo rozwoju. Systemy kontroli dostępu, nad którymi pracujemy to specyficzny obszar z dużym znaczeniem aspektów bezpieczeństwa, kryptografii, protokołów komunikacyjnych. Dlatego ważne było, aby zbudować w nowym miejscu odpowiednie kompetencje poprzez wdrożenie się w produkty tworzone w innych oddziałach grupy.

Pierwsze lata działalności pozwoliły na transfer do Krakowa kilku istotnych platform i produktów, ale również rozpoczęcie prac nad zupełnie nowymi produktami.

ASSA ABLOY działa jako grupa kilkuset firm na całym świecie zorganizowanych w dywizje, które mają sporą niezależność w swoim działaniu. Kraków Innovation Center jest wirtualną organizacją, pomysłem na kolokację organizacji inżynierskich w jednym ośrodku i maksymalizację współpracy.

Idź do oryginalnego materiału