Czym jest Business Intelligence? Czym różni się od Business Analytics? Jak rozpocząć karierę w BI? Co powinieneś wiedzieć jako początkujący Business Analyst? Czy jest to przyszłościowy zawód? Na jakie zarobki możesz liczyć, pracując w jednym z zawodów związanych z tą dziedziną? jeżeli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, przeczytaj nasz artykuł!
Spis treści:
Czym jest Business Intelligence
Różnica pomiędzy business Intelligence a Business Analytics
Cechy specjalisty Business Intelligence
Zarobki BI
Dla kogo praca w BI może być ciekawa?
Najpopularniejsze zawody w BI
Jak zacząć pracę w BI?
Zalety BI. Gdzie najczęściej poszukiwany jest specjalista BI?
Przyszłość BI
Czym jest Business Intelligence
Ilości danych, jakie są generowane na całym świecie, są ogromne. Co więcej, wiele z nich okazuje się fałszywych i niepotrzebnych, przez co ich selekcja staje się trudniejsza. Mimo to, dane stanowią podstawę procesów decyzyjnych w wielu firmach oraz sektorach gospodarki. By móc z nich skorzystać, potrzebna nam jest wiedza na temat tego, w jaki sposób je analizować i jak robić to z korzyścią dla swojej firmy. Właśnie w tym pomocne okazuje się Business Intelligence.
Business Intelligence to proces, który polega na przetwarzaniu i interpretacji dużych zbiorów danych w informacje, a następnie wiedzę niezbędną w kontekście zapotrzebowania konkretnych potrzeb rynkowych. Dzięki temu możliwe jest przyspieszenie procesu decyzyjnego, zwiększenie zysków, a także poprawa efektywności pracy w firmie.
Rosnąca konkurencja na rynku, jak i coraz większe wymagania klientów sprawiają, iż aktualnie trudno wyobrazić sobie pominięcie tak kompleksowego narzędzia, jakim jest Business Intelligence. Jakie branże wykorzystują rozwiązania Business Intelligence? Będą to między innymi:
- branża paliwowa;
- medycyna;
- produkcja;
- bankowość i finanse;
- handel i dystrybucja.
Efekty, jakie może dawać wykorzystanie Business Intelligence w firmie to między innymi:
- przyspieszenie procesów zachodzących w firmie;
- podejmowanie kluczowych decyzji bez opóźnień, w czasie rzeczywistym;
- skuteczniejsze diagnozowanie przyczyn problemów oraz ich rozwiązywanie;
- usprawnienie pracy osób na stanowiskach decyzyjnych.
Różnica pomiędzy business Intelligence a Business Analytics
Zarówno BI, jak i BA ze względu na pojawienie się takich rozwiązań jak Big Data czy analityki predykcyjnej, przeszły poważne zmiany. Business Intelligence to przede wszystkim narzędzia, które wykorzystuje się w połączeniu z wiedzą ekspercką i najnowsza technologią. Dzięki temu możliwa jest wizualizacja i komunikacja danych biznesowych. BI przede wszystkim skupia się na analityce biznesowej, która umożliwia odpowiedź na pytanie co działa w sposób prawidłowy w firmie, a jakie elementy wymagają usprawnienia.
BA to z kolei analityka predykcyjna, która wykorzystując na przykład takie rozwiązania jak Machine Learning pozwala na przewidywanie przyszłych wydarzeń. Dzięki Business Analitycs jesteś w stanie wprowadzić zmiany, które okażą się pomocne w odniesieniu sukcesu Twojej firmy.
Cechy specjalisty Business Intelligence
Business Intelligence Analyst to osoba, która w firmie zajmuje się rozwiązywaniem problemów biznesowych przy wykorzystaniu danych. To specjalista, który pełni swego rodzaju rolę pośrednika między światem IT a biznesem. Poprzez pobranie danych, ich analizę, a następnie odpowiednią prezentację danych przekazuje zespołowi informacje z systemów informatycznych w sposób przystępny i zrozumiały.
Co cechuje dobrego specjalistę/kę BI? To przede wszystkim zdolność do analitycznego, krytycznego myślenia. Na tym stanowisku bardzo dobrze odnajdą się osoby, które doskonale rozumieją procesy zachodzące w biznesie, a także posiadają doskonałe zdolności komunikacyjne.
Zarobki BI
Jak rysują się potencjalne zarobki BI? Nie ulega wątpliwości, iż jest to bardzo dobrze płatna posada. Aplikując na to stanowisko warto jednak pamiętać, iż ostateczna wysokość Twojego wynagrodzenia będzie zależeć od Twojego poziomu zaawansowania. Innym czynnikiem decydującym o wysokości naszych miesięcznych zarobków jest branża, w jakiej jesteśmy zatrudnieni, a także sama forma zatrudnienia czy lokalizacja firmy.
Powyższa tabela została przygotowana w oparciu o nasz kalkulator wynagrodzeń IT. W prosty sposób sprawdź, ile możesz zarabiać jako specjalista/ka BI!
Dla kogo praca w BI może być ciekawa?
Praca w zakresie Business Intelligence to bardzo rozległy termin. Stąd może okazać się ciekawym rozwiązaniem dla osób z różnych środowisk. Na pewno odnajdą się w niej Ci, którzy na co dzień w swojej pracy mają kontakt z danymi, jak chociażby księgowość czy finanse. BI to dobry wybór również dla osób pracujących w sprzedaży, a także programistów.
Najpopularniejsze zawody w BI
Business Intelligence to jeden z najszybciej rozwijających się elementów w branży IT. Ze względu na to, iż analiza biznesowa to dość złożony termin, stwarza on idealne warunki zatrudnienia dla różnych specjalistów. Najpopularniejsze zawody w Business Intelligence to:
- BI Analyst;
- BI Developer;
- BI Specialist;
- BI Consultant;
- Power BI Administrator;
- BI Engineer.
Jak zacząć pracę w BI?
Praca w Business Intelligence to szansa na rozwój kariery. Przede wszystkim daje nam gwarancję ciekawych perspektyw rozwoju zarówno w rodzimych firmach, jak i międzynarodowych korporacjach. Jednak od czego zacząć swoją karierę w BI? Jakie narzędzia są niezbędne do opanowania?
Co musi wiedzieć początkujący Business Intelligence Analyst?
Aby móc związać swoją przyszłość z branżą BI, ważne jest ukończenie studiów kierunkowych. Mogą to być zarówno: ekonomia, finanse matematyka, jak również informatyka, inżyniera danych, Big Data czy pokrewne. Ze względu na to, iż w Business Intelligence będziesz poruszał się po wielu zagadnieniach związanych bezpośrednio z IT, znajomość baz danych, sieci czy architektury mogą okazać się przydatne.
Najczęstsze wymagania w ofertach BI
Wymagania na stanowisko specjalisty BI mogą różnić się w zależności od branży. Mimo to, najczęstsze wymagania, jakie możesz znaleźć przeglądając oferty pracy dla Business Intelligence to:
- udokumentowane doświadczenie na podobnym stanowisku;
- ukończenie studiów kierunkowych;
- umiejętność przekładania danych biznesowych na owocne Customer Experience;
- stosowanie najlepszych praktyk podczas projektowania i wdrażania procesów biznesowych;
- wysokie zdolności analityczne;
- umiejętność zwięzłego podsumowywania i prezentowania wniosków podczas skutecznej komunikacji z odbiorcami;
- umiejętność krytycznego myślenia;
- samodzielność, umiejętność pracy w szybkim tempie, często pod presją czasu;
- umiejętność pracy z zespołem i klientami;
- tworzenie długofalowych i owocnych relacji zarówno z klientami, jak i współpracownikami;
- język angielski w mowie i piśmie na poziomie C1.
Narzędzia i technologie do opanowania
Jakie narzędzia bądź technologie mogą okazać się przydatne, a często niezbędne podczas pracy jako BI Specialist? W przypadku narzędzi dobrze jest wykazywać się umiejętnością obsługi PowerBI, Tablau lub DataStudio. Dodatkowo, w przypadku wielu firm wymagana jest biegła znajomość SQL, ETL, Azure i Python.
Zalety BI. Gdzie najczęściej poszukiwany jest specjalista BI?
Ogromny i momentami trudny w okiełznaniu przyrost informacji sprawia, iż Specjalista BI to zawód, który staje się jedną z najbardziej pożądanych profesji na rynku. Zapotrzebowanie na specjalistów BI jest bardzo dobrze zauważalne w każdej gałęzi IT. Stąd osoba o odpowiednim doświadczeniu może szukać zatrudnienia IT-Consultingu, branży E-commerce czy Software House’ach. BI to jednocześnie dobry punkt startowy, jeżeli planujemy rozwój swojej kariery w IT. Dzięki BI będziesz w stanie zrozumieć produkty oraz usługi IT, a następnie dopasować je do potrzeb klientów. Analiza, a następnie przekształcanie i prezentacja klientom danych związanych IT to świetny sposób na trening analitycznego myślenia.
Przyszłość BI
Business Intelligence to rozwiązanie, które umożliwia nie tylko analizę danych, ale jednocześnie znacznie łatwiejsze tworzenie raportów czy prezentacji. Dzięki nowoczesnym aplikacjom i specjalistom BI możliwe jest tworzenie zaawansowanego prognozowania rozwoju, sprzedaży i innych istotnych elementów, które mają wpływ na wyniki i funkcjonowanie firmy. BI to jednocześnie gwarancja zatrudnienia i rozwoju zawodowego dla wielu specjalistów. Każda firma, która gromadzi dane i której zależy na osiągnięciu jak najlepszych wyników, nie obejdzie się bez BI Developera.