Obecnie mamy do czynienia z dużym zapotrzebowaniem na ekspertów AWS. Specjaliści od przetwarzania w chmurze powinni zatem zacząć ubiegać się o certyfikację Amazon AWS. Uzyskanie certyfikatu AWS łączy się z wieloma korzyściami, które pozwalają m.in. udokumentować swoje osiągnięcia i kontynuować naukę. jeżeli jesteś specjalistą z certyfikatem AWS, otwierają się przed Tobą niezliczone możliwości.
Przejdźmy najpierw do tego, jak w ogóle przygotować się do certyfikacji Associate AWS. Nazywam się Ali Achmetbek i pracuję w Provectus jako Senior Python Engineer, a pod koniec sierpnia zdałem egzamin certyfikacyjny AWS Solution Architect Associate. Chciałbym podzielić się w tym artykule swoją wiedzą, aby pomóc Ci w uzyskaniu certyfikatu Amazona.
Dlaczego warto mieć certyfikat AWS?
Egzamin AWS Associate jest przeznaczony dla programistów, inżynierów DevOps i innych specjalistów technicznych, którzy chcą lepiej zrozumieć usługi AWS.
Przygotowanie do egzaminu i podejście do niego pomoże Ci uporządkować wiedzę na temat usług AWS i zrozumieć ich wzajemne relacje. Nie trzeba dodawać, iż posiadanie certyfikatu AWS niesie ze sobą wiele korzyści:
- Wyższa wypłata. Wynagrodzenie to oczywiście jeden z najważniejszych aspektów kariery, więc zacznijmy od niego. Badanie Global Knowledge wskazuje, iż posiadanie certyfikatu AWS może mieć wpływ na zwiększenie wynagrodzenia specjalisty o około 25,9%. Brzmi nieźle, prawda?
- Networking i międzynarodowa rozpoznawalność. Dołączenie do AWS Certified Global Community i dostęp do AWS Certified LinkedIn Community oraz networking to jedne z największych zalet uzyskania certyfikatu od Amazona. Oprócz tego, szkolenie certyfikacyjne ułatwia uczestnictwo w wydarzeniach i wszelkich spotkaniach biznesowych.
- Pokazanie Twojego zaangażowania. Certyfikowani specjaliści zwykle poświęcają niezliczone godziny swojego życia na naukę do egzaminów. Certyfikat AWS może służyć jako dowód Twojego dużego zaangażowania w pracę i wytrwałości w dążeniu do celu. A to może dać Ci niebagatelną przewagę nad konkurencją przy ubieganiu się o nowe stanowisko.
Kto może zdawać egzamin certyfikacyjny AWS Associate?
Każdy, kto ma ponad 1 rok praktycznego doświadczenia w tworzeniu systemów rozproszonych w Amazon Web Services może przystąpić do egzaminu. Wymagane kwalifikacje to:
- rok praktycznego doświadczenia w korzystaniu z technologii AWS, w tym we wdrażaniu i zarządzaniu usługami AWS, a także korzystaniu z usług sieciowych, obliczeniowych, baz danych i pamięci AWS,
- zdolność instalowania, zarządzania i uruchamiania usług AWS przy jednoczesnym egzekwowaniu wymagań dotyczących zgodności i kontroli bezpieczeństwa,
- korzystanie zarówno z AWS Management Console, jak i AWS CLI,
- znajomość globalnej infrastruktury AWS, usług bezpieczeństwa, sieci i AWS Well-Architected Framework,
- zdolność określenia kryteriów technicznych dla aplikacji opartej na AWS oraz sprawdzenia, czy usługi AWS spełniają odpowiednie wymagania techniczne.
Jak się przygotować do egzaminu AWS Associate?
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, iż w procesie certyfikacji bardzo pomocne jest wsparcie pracodawcy. Provectus zapewnia zarówno kursy przygotowujące do certyfikacji, jak i testy próbne, dzięki którym mamy możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i wiedzy przed prawdziwym testem. Pracownicy firmy brali udział we wszystkich kursach i dzięki temu dokładnie wiemy które z nich są najbardziej przydatne, aby zdać egzamin.
Ponadto posiadamy również konta edukacyjne na których można ćwiczyć korzystanie z usług AWS. Provectus jest również Premier Partnerem AWS, dzięki czemu pracownicy mają dostęp do szkoleń i kursów prowadzonych bezpośrednio przez AWS.
Firma zapewnia wsparcie na wszystkich etapach przygotowania i certyfikacji. Mieliśmy przypadki, w których pracownicy nie mogli się zapisać lub mieli problemy techniczne podczas certyfikacji i mogliśmy zorganizować bezpłatne powtórzenie egzaminu.
Ponadto, mamy firmowe spotkania podczas których współpracownicy dzielą się specyfiką zdawania certyfikatów na różnych poziomach oraz wskazówkami i poradami dotyczącymi egzaminu.
Do egzaminu można również przygotować się samodzielnie. Poniżej przedstawiam przydatne linki i zasoby.
1. Wypróbuj kurs Udemy Stephane Maarek Ultimate AWS Certified Solutions Architect Associate 2022. Kurs obejmuje ponad 800 slajdów z ważnymi informacjami, a także pełny egzamin praktyczny z komentarzami.
2. Zapoznaj się z platformą szkoleń i certyfikacji AWS, która oferuje szczegółowe samouczki wideo dotyczące różnych usług AWS. Posiada ona szeroką gamę szkoleń i produktów stworzonych przez specjalistów AWS.
3. Zapoznaj się z dokumentacją samego AWS. To darmowy sposób na naukę, który dostarcza w zasadzie wszystko, co powinieneś wiedzieć.
4. Zapoznaj się z whitepaper i podręcznikami AWS. Znajdziesz tam wyczerpujące informacje o wykrytych problemach i użytych rozwiązaniach. Na tych źródłach opartych jest wiele pytań testowych.
5. Ćwicz z Hands-on laboratoriami AWS. W ramach kursu na Udemy dostępne są filmy z praktycznymi zasadami korzystania z AWS (ale istnieje wiele ćwiczeń praktycznych również na innych platformach).
6. Wypróbuj AWS Sandbox for Innovation. Tymczasowe konta AWS zwane „piaskownicami” pozwalają na eksperymentowanie w chmurze.
7. Przystąp do egzaminów testowych AWS. Egzaminy te są płatne i przypominają prawdziwy certyfikat. Naszą radą jest przystąpienie do egzaminów próbnych w Laboratorium, ponieważ pytania są tam zwykle prostsze niż te na egzaminie końcowym.
Jak zdać egzamin AWS
Na stronie aws.training możesz wybrać godzinę przystąpienia do testu online.
- Czas. Będziesz mieć 130 minut (możesz poprosić o dodatkowe 40 minut, jeżeli nie jesteś native speakerem).
- Format. 65 pytań jednokrotnego i wielokrotnego wyboru.
- Wynik. Od razu będziesz wiedzieć, czy zdałeś/aś test, czy nie.
Przewodnik po egzaminach zawiera jeszcze więcej informacji, w tym listę tematów egzaminu i próg zaliczenia.
Taki certyfikat otrzymasz od Amazona po zdaniu egzaminu:
Podsumowanie
Na koniec chciałbym poruszyć kwestię, o której myśli pewnie każdy: jak trudny jest egzamin? Cóż, nie będziesz mieć żadnych problemów z jego zaliczeniem, jeżeli dokładnie przeczytasz materiały, zrobisz notatki, będziesz dużo ćwiczyć i spędzisz kilka dni przed certyfikacją na powtórzenie całości. Powodzenia!
Zdjęcie główne pochodzi z unsplash.com