Ostatnia aktualizacja 1 marca, 2023
Zadaniem checklisty dotyczącej wkroczenia do branży IT jest uporządkowanie kroków, które warto wykonać, aby przybliżyć się do osiągnięcia celu. Przebranżowienie na IT to nie tylko nauka potrzebnych do pracy technologii, a następnie poszukiwanie ogłoszeń. Aby zwiększyć szanse na powodzenie, warto wykonać kilka kroków. Jakich? Tego dowiesz się, pobierając checklistę.
Checklista ma formę dokumentu, w którym w czytelny sposób usystematyzowaliśmy działania umożliwiające zmianę branży. Można ją wydrukować, aby mieć pod ręką.
Przebranżowienie na IT to nie tylko programowanie
Kroki, które sugerujemy wykonać, są uniwersalne dla wszystkich kategorii IT. Wartościowe wskazówki znajdą więc nie tylko osoby nastawione na ścieżkę programistyczną z konieczną znajomością języków programowania.
Kandydaci na UI/UX Designera, Project Managera, Analityka IT, a także Testera systemu mogą skorzystać z checklisty, dopasowując niektóre punkty do charakterystyki danej kategorii.
Branża IT nie istniałaby również bez specjalistów i specjalistek pracujących w obszarach HR, Sales, Marketing, a także Back Office. Choć nie są to specjalizacje kojarzone z IT automatycznie, to w ciągu minionego roku dało się zauważyć wyraźne wzrosty w obecności ogłoszeń o pracy w tych kategoriach.
Sytuacja rynkowa
Z raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w 2022 roku wynika, iż najczęściej spotykaną w ogłoszeniach technologią był SQL (18,37%), a zaraz za nim Java (17,13%) i JavaScript (16,81%).
Jednocześnie najpopularniejszymi kategoriami ogłoszeń okazały się: Backend, Frontend oraz Fullstack. Ogłoszenia opublikowane we wszystkich trzech kategoriach stanowiły około połowę całości ogłoszeń o pracy.
Porównując przyrost rok do roku, najwięcej ogłoszeń odnotowano w kategoriach: Support (58% więcej), Big Data (39% więcej) oraz Business Analysis (17% więcej). Warto dodać, iż szczególnie analityka i szeroko pojęte gromadzenie i przetwarzanie danych notują regularne wzrosty od lat.