Obecnie coraz więcej młodych ludzi korzysta w aktywny sposób z zasobów Internetu. Dzieci wykorzystują sieć nie tylko do nauki, ale także do czerpania z niej rozrywki. Niestety, to właśnie najmłodsi stają się najłatwiejszymi ofiarami dla wszystkich cyberprzestępcy. Faktem jest, iż w przypadku dziecka nie można mówić o chęci wyłudzenia majątku czy danych wrażliwych. W tym wypadku, najmłodsi nieświadomie korzystający z sieci mogą paść ofiarą Child Groomingu, czyli pedofila.
Czym jest Child Grooming?
Child Grooming można określić najprościej jako szereg działań, które podejmowane są przez osobę chętną do kontaktu seksualnego z nieletnim. Śmiało można powiedzieć, iż jest to odmiana pedofilii, która zaczyna się właśnie w sieci. Child Grooming jest przeprowadzany powoli i stopniowo, do momentu, w którym przestępca osiągnie zamierzony cel. Child Grooming można podzielić na kilka etapów:
- przestępca poszukuje w sieci swojej ofiary – zwykle bazuje on na profilach dzieci w mediach społecznościowych lub na zdjęciach, które w sieci są zamieszczane przez rodziców;
- przestępca wykonuje pierwszy krok w stronę ofiary – odbywa się to przez niewinnie wyglądające nawiązanie kontaktu i pierwszą wymianę wiadomości;
- przestępca nawiązuje z dzieckiem coraz głębszą, emocjonalną więź – wykazuje on zainteresowanie jego problemami i stara się pokazać mu swoje zrozumienie;
- przestępca wykorzystuje przywiązanie emocjonalne dziecka celem wykorzystania go seksualnie.
Child Grooming należy rozumieć, jako uwodzenie dziecka przez Internet. Oczywiście, nie zawsze musi dojść do fizycznego kontaktu pomiędzy oprawcą, a ofiarą. Przestępca może nakłaniać dziecko do tego, by wzięło udział np. w pornografii dziecięcej lub wysłało dwuznaczne zdjęcia.
Jaki jest mechanizm działania Child Grooming?
Zasada działania Child Grooming jest wyjątkowo prosta. Przestępca stara się zdobyć zaufanie dziecka. Z tego też powodu w pierwszej kolejności rozmawia z nim na codzienne tematy. Stara się on poznać swoją ofiarę, a także znaleźć jej “słabe punkty”. Dziecko stopniowo przekonuje się do tego, iż osoba z którą rozmawia jest przyjacielem i nie ma złych intencji. Przestępca często odwołuje się do podobnych wydarzeń i sytuacji życiowych, a także stara się utożsamić z ofiarą. Kolejnym etapem staje się upewnienie pedofila, iż osoby dorosłe, z najbliższego otoczenia dziecka, nie dowiedzą się o rozmowach. Dziecko ufa rozmówcy, który zaczyna powoli zmieniać ton rozmów i wprowadza tematy seksualne. Może on prosić o zdjęcia, nagłe spotkania przez kamerę, czy choćby zachęcić dziecko do spotkania w rzeczywistości. Malec, z racji zbudowania emocjonalnej więzi z pedofilem, nie jest w stanie zachować asertywnej postawy. choćby jeżeli ofiara początkowo będzie stawiać opór, przestępca wycofa się i powróci do tematu za kilka dni, kiedy sytuacja się uspokoi. Dziecko przez cały czas nie ma świadomości z kim rozmawia, a w efekcie nie jest w stanie poprawnie zweryfikować rzeczywistości.
Jak chronić dziecko przed Child Grooming?
Child Grooming niestety, ale stał się wyjątkowo popularną odmianą pedofilii w sieci. Szacuje się, iż istnieją pewne czynniki jak np. wychowywanie się w niepełnej rodzinie, które predysponują dziecko do utworzenia silniejszej więzi z przestępcą. Niemniej jednak rodzice powinni wprowadzić swoje pociechy w tajniki niebezpiecznych zdarzeń i zachowań, na które są one narażone podczas aktywnego korzystania z sieci. Dziecko powinno wiedzieć, w którym momencie powinno przerwać znajomość, a także jak w poprawny sposób wytyczyć jej granice. Celem ochrony malucha przed Child Grooming warto postawić także na najbardziej standardowe metody. Rodzice powinni kontrolować media społecznościowe pociech i zwracać szczególną uwagę na wysłane i odebrane wiadomości. Warto także zachować czujność w momencie, kiedy dziecko zmieniło swoje zachowanie. Może to wskazywać na fakt, iż czuje się skrzywdzone i zakłopotane sytuacją, która się wydarzyła. W tym momencie, niezbędne będzie wsparcie psychologiczne i odpowiednia opieka ze strony bliskich.