Chiny wzmacniają swoją pozycję w projektowaniu elektroniki w nowy, sprytny sposób

itreseller.com.pl 8 miesięcy temu

Chiny, pomimo iż mierzą się w tej chwili z wyzwaniem w postaci amerykańskich sankcji, są w stanie przez cały czas ukroić dla siebie pewien istotny kawałek elektronicznego tortu. W jaki sposób? Oprogramowaniem EDA.

Dzięki dotacjom i wsparciu rządowemu chińscy twórcy narzędzi do automatyzacji projektowania elektronicznego (EDA, czyli systemu używanego do projektowania układów scalonych i płytek drukowanych), odnotowują gwałtowny wzrost sprzedaży, w związku z czym mogą zwiększyć swoje inwestycje w badania i rozwój. Po tym, jak w zeszłym roku Stany Zjednoczone ograniczyły sprzedaż zaawansowanych programów EDA podmiotom chińskim, chińscy projektanci chipów musieli zwiększyć wykorzystanie krajowych narzędzi. W rezultacie Empyrean Technology i Primarius Technologies odnotowały wzrost sprzedaży o ponad 30% w pierwszych trzech kwartałach 2023 r., podaje DigiTimes.

Empyrean Technology odnosi większe sukcesy finansowe od swojego rywala, głównie dzięki ogromnym dotacjom rządowym. Przez ostatnie dziewięć miesięcy firma zarobiła 171 milionów jenów (23,523 miliona dolarów), ale łączna suma dotacji rządowych wyniosła aż 129 milionów jenów (17,745 milionów dolarów). Dotacja ta miała decydujący wpływ na rentowność firmy. Primarius Technologies, pomimo otrzymania dotacji w wysokości 9,38 mln jenów (1,29 mln dolarów), nie była w stanie ograniczyć strat finansowych, które wzrosły do 28 mln jenów (3,851 mln dolarów). Przy dużej pomocy rządowej chińscy twórcy narzędzi EDA mogą inwestować ogromne kwoty w badania i rozwój, dlatego Empyrean i Primarius przeznaczyły odpowiednio 70,56% i 67,47% swojej sprzedaży na badania i rozwój w 2023 r. Chiński rynek EDA w dalszym ciągu jest zdominowany przez międzynarodowych gigantów. Cadence, Synopsys i Siemens EDA kontrolują ponad 80% rynku, czyli choćby więcej niż ich udział w rynku globalnym (78%). Chiński rząd chce, aby do 2025 roku krajowi deweloperzy EDA przejęli 22% lokalnego rynku EDA i wprowadzili do tego czasu narzędzia EDA dla technologii procesowych 14 nm i 28 nm. Cel ten został wyznaczony w kontekście rygorystycznych kontroli eksportu w USA, które zmusiły firmy Synopsys i Cadence do dostosowania swojej oferty na rynek chiński, w szczególności z wyłączeniem wsparcia GAAFET.

Idź do oryginalnego materiału