Większość początkujących programistów spędza długie godziny na poszukiwaniu w sieci informacji o pracy w IT. Dlatego, aby nieco ułatwić zbieranie przydatnych wskazówek, postanowiliśmy zaczerpnąć wiedzy u źródła. W rozmowie z Łukaszem Wolskim, IT Managerem w Sollers Consulting, zapytaliśmy o porady dla aspirujących devów, a zwłaszcza tych aplikujących na stanowiska PL/SQL.
Jak trafiłeś do Sollers? Czym zajmowałeś się przed rozpoczęciem kariery w firmie?
Przed Sollers również pracowałem w konsultingu i systemach opartych na Oracle, tylko w innej branży. Zajmowaliśmy się rozwojem i wdrożeniami systemów klasy WMS oraz ERP, była to jedna z większych firm IT w Lublinie. Sollers, jako jedna z pierwszych firm “spoza miasta” otworzył u nas nowe biuro. Mój kolega trafił tam jako pierwszy i opowiedział mi o Sollersie oraz o tym, jak się tam pracuje. Zachęcił mnie, więc aplikowałem na otwartą pozycję. Firma, oprócz lepszego wynagrodzenia, zaoferowała mi zupełnie nową jakość w zarządzaniu firmą i projektami (Agile), a także interesujące międzynarodowe projekty oraz partnerskie podejście do pracowników. Wszyscy sobie chwalą koleżeńską atmosferę w firmie.
Jak się później okazało Lublin, ze względu na świetną bazę akademicką, stał się bardzo popularną lokalizacją dla nowych biur innych firm z branży konsultingowej i IT. Obecnie, 8 lat później, w Lublinie mamy 15-20 biur firm, które non-stop prowadzą rekrutacje IT.
Dlaczego PL/SQL? Co sprawiło, iż wybrałeś akurat taką specjalizację?
Już w czasach studenckich interesowały mnie dane i relacyjne bazy danych. Kiedy zaczynałem karierę zawodową w IT, PL/SQL był całkiem popularny, więc gdy zacząłem pracować w tej technologii rozwój i awans “pionowy” były czymś naturalnym.
Dziś, kilkanaście lat później, przez cały czas jest mnóstwo projektów wykorzystujących PL/SQL oraz obszarów biznesowych, w których używany jest Oracle. To najczęściej wybierana baza danych w różnego rodzaju rozwiązaniach IT, szczególnie tych typu “Enterprise”.
Jakie umiejętności i cechy powinni mieć aspirujący kandydaci na stanowisko PL/SQL? Czy każdy nadaje się do pracy z tym językiem?
Od każdego z kandydatów oczekujemy znajomości podstaw programowania, a większość osób trafia do nas po studiach informatycznych. W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się też kursy programowania, które pozwalają stosunkowo łatwo się przebranżowić i wskoczyć do “legendarnej” branży IT. Po dobrych, ekstensywnych kursach (nie takich, które realizowane są kilka dni lub tygodni) również udaje się dostać do Sollersa.
Powyższe wymagania dotyczą również stanowiska z PL/SQL. Oczywiście o ile ktoś z doświadczeniem aplikuje na stanowisko PL/SQL, rekrutacja jest sprofilowana w tej technologii.
W naszym przypadku, jak już wspominałem przy charakterystyce firmy Sollers Consulting, na rozmowie przywiązujemy uwagę do umiejętności miękkich i interpersonalnych. Bez względu na wysoki poziom umiejętności programistycznych, zawsze zwracamy uwagę na to, czy kandydat dobrze wpasuje się w Sollersowy team. Idealnym kandydatem jest osoba, która ma solidne podstawy programowania i wiedzę techniczną, ale również łatwo nawiązuje kontakt z innymi ludźmi. I to się sprawdza, bo integracje i wspólne wyjścia u nas są bardzo, bardzo częste, a zespoły na co dzień pracujące w różnych lokalizacjach czują, iż mogą na sobie polegać.