Co z tym eldorado w IT? Sprawdziliśmy oferowane i realne zarobki w branży

geek.justjoin.it 11 miesięcy temu

Czekaliście na te informacje, prawda? Co roku sprawdzamy, jak kształtowały się zarobki w IT w najpopularniejszych specjalizacjach. Mamy dla Was garść informacji dotyczących m.in. tego, czy i o ile wzrosły pensje w IT względem poprzedniego roku, ile średnio zarabiał junior, mid i senior, a także gdzie były największe wzrosty/spadki wynagrodzeń. Zapraszamy!

#top_oferta: Senior Python Engineer

18000 - 21000 pln

Aplikuj

Raport „Co z tym eldorado” zrealizowany przez Just Join IT we współpracy z firmą Experis powstał na bazie analizy blisko 130 000 ogłoszeń opublikowanych na portalu w dniach 1 stycznia – 31 grudnia 2023 r. Ale nie tylko. W listopadzie 2023 r. przeprowadzono badanie wśród 4015 specjalistów IT metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview), w którym zapytano m.in. o realne i oczekiwane zarobki.

My wybraliśmy dla Was najważniejsze informacje, które dotyczą zarówno wynagrodzeń w IT, jak i ogólnej wizji tego, dokąd zmierza branża.

Które specjalizacje IT były najpopularniejsze w 2023 roku?

TOP 5 najczęściej poszukiwanych kandydatów w 2023 r. to specjaliści z zakresu JavaScript (11 proc.), Java (10 proc.), Data (8 proc.), DevOps (7,6 proc.) i .NET (6,4 proc.). Szczególnie dwa pierwsze miejsca nie powinny nikogo dziwić. Zalety JavaScripta, takie jak łatwość nauki i wszechstronność zastosowań, rok do roku przyczyniają się do utrzymania dużej popularności na rynku pracy. Podobnie jest w przypadku Javy.

Jak zmienił się krajobraz branży IT w porównaniu z rokiem 2022? Z pierwszej piątki wypadła w tym roku bardzo popularna wcześniej rola testera. Obszar QA ustąpił miejsca na rzecz kategorii Data, co może się wiązać ze wzrostem znaczenia analizy danych, systemów Big Data i AI.

Trudniejsze czasy dla juniorów

W trudnej sytuacji znalazły się osoby dopiero wchodzące na rynek pracy. Spośród blisko 130 000 ogłoszeń opublikowanych na Just Join IT w 2023 roku, oferty dla juniorów stanowiły zaledwie 5 proc. Ogłoszenia dla średnio doświadczonych pracowników stanowiły niemal połowę wszystkich propozycji zatrudnienia (49,6 proc.), a te skierowane do seniorów – 44 proc.

– W 2024 roku spodziewamy się utrzymania dotychczasowego krajobrazu rynku z nieznacznym odbiciem. Prognozujemy stabilny wzrost zatrudnienia w sektorze z utrzymującym się trendem poszukiwania doświadczonych specjalistów – przewiduje Agnieszka Grzybowska, IT Recruitment Team Manager w Experis.

O ile wzrosły średnie zarobki w IT rok do roku?

Średnie oferowane wynagrodzenia w dziedzinie IT przez cały czas rosły, choć znacznie mniej dynamicznie niż w poprzednich latach. Doświadczeni pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę, mogli liczyć na niespełna 8-procentowy wzrost stawek brutto (w przypadku umów B2B wzrost wyniósł około 4 p.p. netto bez VAT).

Stawki dla juniorów wzrosły średnio o 500 zł, niezależnie od tego, czy poszukiwali zatrudnienia na umowę o pracę (wzrost o ponad 7 procent) czy kontrakt B2B (wzrost o ponad 6 procent).

Miniony rok okazał się najmniej owocnym okresem dla średniozaawansowanych specjalistów – odnotowano jedynie nieco ponad 5-procentowy wzrost zarobków na umowie o pracę oraz 3-procentowy na umowach B2B.

Oferty pracy to jedno, ale co sami programiści mają do powiedzenia na temat swoich zarobków? Aż 70 proc. specjalistów IT potwierdziło, iż zarabia więcej niż przed rokiem. Co trzeci podkreślił, iż jego wynagrodzenie poszybowało w górę o minimum 20 proc.

Średnie wynagrodzenia w 23 kategoriach IT

Przejdźmy teraz do średnich zarobków w 23 najpopularniejszych kategoriach IT. Z raportu wynika, iż istnieją obszary i języki programowania, takie jak cyberbezpieczeństwo czy Scala, w których wynagrodzenia znacznie spadły: na umowie o pracę odpowiednio o 13 i 21 proc. Z kolei specjaliści zajmujący się systemami ERP mogą cieszyć się wzrostem stawek, które zwiększyły się o 20 proc. w porównaniu do poprzedniego roku.

Na umowach B2B spadki nie są już tak drastyczne, a największy wzrost — o 23,8 proc. — odnotowali programiści pracujący w języku Go (Golang).

Dokąd zmierza branża IT?

W 2023 roku było trudniej o pracę w IT. Liczba ofert spadła o 26 proc. i zwiększyła się konkurencja: łączna liczba aplikacji urosła o 54 proc. Pierwsze miesiące upłynęły pod znakiem optymalizacji i grupowych zwolnień u technologicznych gigantów. To przełożyło się – w ocenie różnych ekspertów mniej lub bardziej – na sytuację w Polsce. Jednocześnie był to rok szalejącej inflacji i boomu na AI, której praktyczne przełożenie na pracę specjalistów IT nie pozostało do końca znane.

Czy 2024 będzie łaskawszy dla branży? Piotr Durlej, Head of Product w Just Join IT uważa, iż prognozy napawają optymizmem.

– Gospodarka pozytywnie odpowiada na zachodzące zmiany polityczne w Polsce i odmrożenie Krajowego Planu Odbudowy, wydaje się również, iż największy wróg wzrostu, czyli inflacja, osiągnęła już swój szczyt i będzie słabnąć. To wszystko powinno pomóc lokalnym firmom wrócić do koniecznych inwestycji w zastopowane projekty IT.

Nastroje za Oceanem również stanowią dobry prognostyk dla inwestycji zagranicznych – komentuje.

Podobnego zdania jest Tomasz Walenczak, Managing Director ManpowerGroup Polska, do której należy marka Experis, główny partner raportu:

– Ostatnie miesiące pokazują, iż pomimo wielu zawirowań, rynek pracy nad Wisłą stabilizuje się. Dane ManpowerGroup wskazują, iż już drugi kwartał z rzędu prognozy rekrutacyjne są pozytywne i oscylują wokół poziomu +18 proc. To jasny sygnał wskazujący na optymizm pracodawców – podkreśla.

POBIERZ CAŁY RAPORT

Idź do oryginalnego materiału