Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło otwarcie naboru niekonkurencyjnego na modernizację i profesjonalizację zespołów policji, które będą wspierać zaatakowane podmioty krajowego systemu cyberbezpieczeństwa zarówno w obsłudze incydentów, jak i odzyskiwaniu danych. Środki na ten cel – 37,5 mln zł – pochodzą ze puli Krajowego Planu Odbudowy.
Ministerstwo Cyfryzacji podkreśliło w oświadczeniu, iż aktualnie zdolność podmiotów publicznych, w tym administracji rządowej i samorządowej oraz przedsiębiorstw, do utrzymania ciągłości realizacji zadań publicznych lub świadczenia usług w jeszcze większym stopniu zależy od niezakłóconego funkcjonowania różnych systemów informacyjnych.
Taki stan został zapoczątkowany w trakcie pandemii COVID-19, gdy znacząco wzrosło korzystanie z nowoczesnych technologii. Właśnie dlatego aktualnie najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa wspomnianych systemów i tym samym ochrona danych każdego obywatela.
Celem ogłoszonego przedsięwzięcia jest modernizacja i profesjonalizacja zespołów policji. Grupy te będą działać w oparciu o wypracowane i transparentne metodyki oraz współpracować z przedstawicielami CSIRT NASK i Prokuraturą.
Za realizację projektu będzie odpowiedzialny wyznaczony podmiot, tj. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy.
Spodziewanym jest, iż zostaną zrealizowane konkretne zadania. Wśród nich znalazło się m.in. stworzenie systemu szkoleń dla ekspertów i osób zarządzających cyberbezpieczeństwem podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa a, także powstanie i wdrożenie centralnego narzędzia wsparcia działań prowadzonych na miejscu zdarzenia.
Poza tym ma powstać interfejs dostępowy dla przedstawicieli policji, podmiotu poszkodowanego oraz prokuratury, stworzenie listy zasad współpracy pomiędzy organami ścigania. Efektem projektu ma być także wymiana i modernizacja wykorzystywanego przez funkcjonariuszy policji sprzętu oraz oprogramowania.
„Wspieranie polskiej policji w zakresie cyberbezpieczeństwa jest ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa w cyfrowym świecie. Dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy, projekt ten pozwoli na rozwój kompetencji funkcjonariuszy, a także na wzmocnienie zdolności państwa do skutecznego reagowania na zagrożenia w cyberprzestrzeni, co przekłada się na ochronę danych i bezpieczeństwo obywateli” – podkreślił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.