Cyberatak co 39 sekund – jak Europa staje w obronie przed cyberprzestępczości

brandsit.pl 4 tygodni temu
Zdjęcie: Unia europejska, AI, UE


Zagrożenia związane z cyberprzestępczością stają się coraz bardziej skomplikowane. Hakerzy nieustannie doskonalą swoje umiejętności, co stawia przed małymi i średnimi przedsiębiorstwami (MŚP), dużymi korporacjami oraz sektorami publicznymi wyzwania o niespotykanej dotąd skali. Przykład? W lutym tego roku w Unii Europejskiej odnotowano ponad 2,1 miliarda naruszonych zapisów w zaledwie 113 publicznie zgłoszonych incydentach – a to tylko dane za styczeń. W porównaniu do średniej miesięcznej liczby naruszeń w czwartym kwartale 2023 roku, wynoszącej ponad 78 milionów, te liczby są alarmujące.

Eksplozja cyberprzestępczości

Wzrost liczby cyberataków jest napędzany przez coraz powszechniejsze wykorzystanie narzędzi do współpracy w środowiskach pracy zdalnej oraz przez instytucje edukacyjne, które po pandemii COVID-19 przeszły na stałą naukę online. W miarę jak technologie, takie jak sztuczna inteligencja, ewoluują, przewiduje się, iż zagrożenia cybernetyczne będą się tylko nasilać.

Unia Europejska stoi przed wyjątkową szansą stawienia czoła tym wyzwaniom dzięki rozbudowanemu zapleczu talentów w zakresie cyberbezpieczeństwa. Jednak dostępność talentów to tylko część równania. Konieczne są także znaczące inwestycje w edukację i szkolenia, które przygotują przyszłych specjalistów do skutecznego przeciwdziałania cyberzagrożeniom.

Irlandia jest liderem w rozwoju talentów z zakresu cyberbezpieczeństwa. Kraj ten jest domem dla 6 z 10 wiodących firm zajmujących się oprogramowaniem cyberbezpieczeństwa oraz ponad 60 lokalnych startupów w tej branży. Co więcej, uproszczony system imigracyjny ułatwia firmom przyciąganie zagranicznych specjalistów. W 2022 roku liczba zezwoleń na pracę wydanych obywatelom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego znacznie wzrosła, a Irlandia odnotowała nadwyżkę imigracyjną netto ponad 100 000 absolwentów.

Rząd irlandzki wprowadził także program TechLifeIreland, mający na celu przyciąganie absolwentów technologii i młodych profesjonalistów. Dzięki takim inicjatywom Irlandia cieszy się reputacją atrakcyjnego miejsca dla inwestycji zagranicznych w sektorze technologii.

Francja koncentruje się na rozwoju swojego ekosystemu cyberbezpieczeństwa. Agencja ANSSI odgrywa kluczową rolę, oferując doradztwo i koordynując działania podczas cyberkryzysów. Dzięki tym działaniom, Francja znajduje się wśród czołowych państw pod względem gotowości na cyberataki.

Francja boryka się z brakiem ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. W odpowiedzi, rząd francuski przyjął krajową strategię cyberbezpieczeństwa, wspieraną budżetem wynoszącym 1 miliard euro. Plan obejmuje utworzenie wyspecjalizowanej instytucji szkoleniowej oraz regionalnych centrów reagowania na incydenty cybernetyczne, które wspierają szybkie i efektywne działania w przypadku cyberataków.

Unia Europejska, dzięki swojemu zróżnicowanemu krajobrazowi talentów i silnym inicjatywom krajowym, jest w doskonałej pozycji, aby stawić czoła rosnącym zagrożeniom cybernetycznym. W miarę jak edukacja, badania i sektory publiczne stają się coraz bardziej zależne od cyfrowych systemów, zabezpieczenie danych staje się priorytetem. kooperacja między krajami członkowskimi, inwestycje w edukację i innowacje oraz wzmacnianie lokalnych strategii cyberbezpieczeństwa to najważniejsze elementy w budowaniu odporności na przyszłe zagrożenia.

Biorąc pod uwagę rosnące ryzyko i koszty związane z cyberprzestępczością, inwestycje w zabezpieczenia są nie tylko konieczne, ale wręcz nieodzowne. Zjednoczona Europa, uzbrojona w wiedzę i narzędzia, ma potencjał, aby stać się światowym liderem w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Idź do oryginalnego materiału