Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zorganizowali cyberprofilaktyczne spotkania z młodzieżą. Głównym celem tego typu spotkań jest przekazywanie eksperckiej wiedzy w zakresie cyberhigieny oraz pokazanie potencjalnych zagrożeń związanych z cyberprzestępczością.
Zagadnienia dotyczące współczesnych zagrożeń w Internecie
W czasie pierwszego spotkania policjantki z Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości uczestniczyły w debacie pn. „Cyberbezpieczeństwo – Bądź Bezpieczny w Sieci”, kierowanej do młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych w Ropczycach. W debacie wzięło udział ok. 90 osób.
Podczas rozmów poruszono problematykę odpowiedzialności prawnej osób nieletnich zwłaszcza w kontekście cyberprzemocy oraz zagrożeń wynikających z codziennego użytkowania sieci. Dodatkowo omówiono zasady bezpiecznych zachowań w sieci oraz zasad higieny cyfrowej.
Przeczytaj także: „Łowcy głów” zatrzymali w Łodzi rosyjskiego szpiega! >>
Podczas drugiego spotkania z młodzieżą policjanci Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wraz z funkcjonariuszem Zespołu ds. Ochrony Praw Człowieka Komendanta Wojewódzkiego Policji, przeprowadzili spotkania z uczniami klas mundurowych w Zespole Szkół nr 7 w Białym Borze.
Podczas zajęć poruszono ważne aspekty współczesnych zagrożeń w Internecie. Omówiono zagadnienia dotyczące cyberprzemocy, hejtu, sprawcy, ofiary, świadka, profilaktyki cyberzagrożeń, a także odpowiedzialności prawnej w zakresie cyberprzestępstw. Zwrócono również uwagę na temat etyki podczas aktywności w przestrzeni internetowej.
Źródło: CBZC