Czy ten zawód to na pewno przyszłość? 🤓

techpigulka.substack.com 1 rok temu

Od kilku tygodni w sieci trwa zagorzała debata na temat tego, które zawody zostaną zastąpione albo zautomatyzowane przez sztuczną inteligencję. Sam pisałem już wielokrotnie, aby nie poddawać się tej nakręcanej przez media panice, a raczej zacząć zadawać konkretne pytania i szukać na nie odpowiedzi - wśród całego chaosu spowodowanego przez AI.

Dziś jednak nie o tym, choć będziemy kręcić się blisko sfery czysto zawodowej. Dynamiczny rozwój modeli LLM, a w szczególności ChatGPT spowodował, iż wiele osób zaczęło zwracać uwagę na tak zwany prompt engineering, czyli po prostu skuteczne wykorzystanie naturalnego języka do “rozmowy” ze sztuczną inteligencją - a bardziej proszenia ją o wykonywanie konkretnych czynności. Prompt engineering to w tej chwili najważniejszy aspekt rozwoju AI, który pomaga zapewnić precyzję, efektywność i zadowolenie osób korzystających z modeli LLM. Potencjał zarobkowy dla inżynierów promptów jest również atrakcyjny, a czołowe firmy w USA oferują już hajs na poziomie solidnych pięciu cyfr miesięcznie.

Wystarczy wklepać w Google’a frazę “is prompt engineering a future” i zobaczyć ile artykułów popełniono już na ten temat.

Czy faktycznie zawód twórcy promptów będzie przyszłością i czymś tak naturalnym jak znajomość języka angielskiego? To dobre pytanie.

Zwróciłbym w tym wypadku uwagę na kilka rzeczy. w tej chwili prompt engineering jest najważniejszy w kwestii poprawy dokładności, wydajności i rozwoju modeli AI. Sam Altman, CEO OpenAI twierdzi, iż dotarliśmy do granicy skalowalności LLM’ów. Oznacza to więc, że… to właśnie nikt inny jak twórcy promptów będą ważni w kontekście dalszego rozwoju algorytmów.

Polecam tekst Alberto Romero w tym temacie jako uzupełnienie do moich rozważań. Autor stawia tam naprawdę kilka solidnych pytań skłaniających do myślenia.

Ja z kolei postanowiłem zapytać o inżynierię promptów Piotra Michałowskiego, który na co dzień pracuje w dziale Data & AI w firmie InPost. Z resztą, sam InPost w ostatnim czasie jako jedna z pierwszych polskich firm zaczął zatrudniać na stanowisko “Prompt Engineer”. To była więc doskonała okazja, aby podpytać Piotra o jego zdanie na wspomniany temat.


Cześć Piotr! Widziałem, iż Twoja firma wychodzi naprzód trendom i już teraz szuka osoby na stanowisko "Prompt Engineer". Jak sądzisz, skąd taka decyzja?

Jesteśmy świadkami rewolucji. Nie twierdzę, iż cały otaczający nas świat się zmieni, ale na pewno sposób w jaki pracujemy, dla wielu z nas, już tak. Chcąc być na czele tej rewolucji, chcąc osiągnąć jak najwięcej korzyści z niej wynikających, musisz tworzyć nowe stanowiska pracy, które pozwolą uzyskać coś ekstra. W tym konkretnym przypadku, „wycisnąć” jak najwięcej z coraz bardziej zaawansowanych modeli LLM.

Jak rola inżyniera promptów może się rozwijać w nadchodzących latach, biorąc pod uwagę postęp technologii AI i rosnące zapotrzebowanie na profesjonalistów z tej dziedziny?

To jest dość interesujące zagadnienie, bo zakładam iż modele te będą z czasem coraz łatwiejsze do użycia, jednocześnie wiele osób nabierze pewnego rodzaju biegłości w ich użyciu, niczym w tej chwili z pakietem Office. Pojawi się też wiele aplikacji, które wykonają prompting za człowieka. Mogą być to dedykowane rozwiązania pod specyficzne potrzeby, lub modele typu AutoGPT. Z drugiej strony, rynek będzie pewnie ogromny i tempo wdrażania w firmach rozwiązań opartych o modele LLM będzie zróżnicowane.

Zakładam w związku, iż docelowo rola prompt engineerów będzie głównie obecna w najbardziej innowacyjnych firmach i firmach o bardzo specyficznych potrzebach, które będą chciały czegoś więcej, jeżeli chodzi o używanie modeli LLM, niż gotowe rozwiązania z półki. Natomiast najbliższe lata to na pewno ogromne zapotrzebowanie na tego typu kompetencje, szeroko na rynku.

Czy Twoim zdaniem istnieje ryzyko, iż rola inżyniera promptów może prowadzić do komercjalizacji ludzkiej komunikacji, z algorytmami AI będącymi bardziej zainteresowanymi generowaniem zysków niż służeniem rzeczywistym potrzebom społeczeństwa?

Nie patrzę na to w ten sposób. To jest zawsze kwestia tego, kto chce do czego użyć danych kompetencji i narzędzi. Zakładam, iż znaczna część wysiłków w tym obszarze powinna i pójdzie w kierunku wsparcia nas w obszarach, które tego najbardziej potrzebują. Czyli poza odciążeniem nas od nudnych, powtarzalnych zadań, co powinno uwolnić naszą kreatywność, zyska medycyna, ochrona środowiska, edukacja. Ale jak zawsze, wszystko zależy od nas i ewentualnie od regulacji prawnych, które mogą tu pomóc.

Dołącz do grona czytelników tech-pigułki i zostań ze mną na dłużej!

Jakie są najważniejsze umiejętności i kwalifikacje, których przedsiębiorstwa powinny szukać przy zatrudnianiu inżynierów promptów, aby zapewnić sukces w opracowywaniu i zarządzaniu promptami i odpowiedziami AI?

To trudne pytanie, bo to nowa rola i myślę iż będziemy obserwować jej kształtowanie się. Na pewno znajomość różnych modeli LLM, doświadczenie w pisaniu różnego rodzaju promptów i rozumienie uzyskiwanych efektów są kluczowe. Wiedza ogólna o obszarze NLP (przetwarzanie języka naturalnego) będzie bardzo pomocna. No i zrozumienie biznesu, czyli jego specyfiki, potrzeb – bez tego ogólnie ciężko biznesowi efektywnie pomagać, niezależnie od roli.

Z drugiej strony sam jestem ciekaw jakie kompetencje w tej roli będą docelowo kluczowe. Techniczne? Lingwistyczne? Biznesowe? Ciekawie będzie to obserwować.

Jakie są potencjalne oszczędności kosztów i wzrosty wydajności, które przedsiębiorstwa mogą osiągnąć dzięki zastosowaniu odpowiednio opracowanych promptów i odpowiedzi przez inżynierów promptów?

Lepsze prompty = lepsze wyniki, czyli oszczędzamy czas na uzyskanie zadowalających nas rezultatów, oszczędzamy pieniądze nie wykonując zbędnych promptów i w założeniu rezultaty jakie uzyskujemy są lepszej jakości. Z drugiej strony osoby w tej roli powinny szkolić biznes w efektywnym pisaniu promptów pod swoje potrzeby, co część wymienionych benefitów pozwoli przenieść na większą część organizacji.

W skrócie: same narzędzia oparte na modelach LLM, przy odpowiednim użyciu, powinny znacząco zwiększyć naszą wydajność. Natomiast użycie wysokiej jakości promptów jest w stanie ten efekt dodatkowo podbić.


Loading...
Idź do oryginalnego materiału