Czym jest platforma Kubernetes? Gdzie się ją wykorzystuje? Jakie umiejętności należy posiadać, jeżeli chcemy podjąć pracę na stanowisku Kubernetes Developera? W jaki sposób przebiega certyfikacja CKAD? Na jakie zarobki możesz liczyć, pracując jako Kubernetes Developer? jeżeli ta tematyka Cię interesuje, odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Spis treści:
Czym jest Kubernetes?
Czym się zajmuje Kubernetes Developer?
Ile zarabia Kubernetes Developer?
Jak zostać specjalistą Kubernetes?
Kubernetes – przyszłościowe rozwiązanie
Czym jest Kubernetes?
Aktualnie coraz więcej systemów informatycznych jest tworzonych przy wykorzystaniu kontenerów. Sam proces posiada wiele zalet. Między innymi jest wydajny, gwarantuje wysoką skalowalność czy rozdzielenie poszczególnych instancji przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności. Mimo to, o ile niewielka liczbą kontenerów jesteśmy w stanie zarządzać manualnie, o tyle kiedy mowa o setkach, bądź tysiącach kontenerów, cały proces może stać się dość problematyczny. Właśnie w tej sytuacji przydatne okazuje się narzędzie Kubernetes.
Kubernetes to rodzaj platformy open source, która służy do obsługi kontenerów na szeroką skalę. Może to być na przykład zarządzanie nimi, wsparcie automatyzacji wdrożeń czy skalowanie aplikacji. Platforma została stworzona kilkanaście lat temu przez Google, aby sprostać potrzebom obciążenia produkcyjnego firmy. Sama nazwa Kubernetes pochodzi z języka greckiego i oznacza pilota bądź sternika. Funkcjonuje również pod nazwą K8s. Ten skrót powstał poprzez zastąpienie ośmiu liter „ubernete” cyfrą 8.
Gdzie wykorzystuje się Kubernetes? Użycie kontenerów sprawdza się przede wszystkim w przypadku obsługi aplikacji, monitorując wszystkie procesy i zmiany. Jest to duże ułatwienie, ponieważ w środowisku produkcyjnym musisz samodzielnie kontrolować wszelkie zmiany zachodzące w dostępności aplikacji. Z kolei Kubernetes samodzielnie obsługuje skalowanie aplikacji czy przełączanie w przypadku przerw w ich dostępności. Oprócz tego:
- zapewnia automatyczne wdrożenia;
- zapewnia automatyczne zarządzanie zasobami;
- zapewnia stabilność aplikacji poprzez detekcję nowych serwisów i balansowanie ruchu;
- samoczynnie restartuje wadliwe kontenery i wymienia je na nowe;
- oferuje rożne rozwiązania infrastrukturalne – działa zarówno z infrastrukturą na serwisach fizycznych, chmurowych czy hybrydowych.
Platformę Kubernetes wykorzystują przede wszystkim przedsiębiorstwa, które zarządzają bardzo dużymi ilościami danych każdego dnia i jednocześnie zależy im na szybkim rozwoju firmy. Można tutaj zaliczyć chociażby Nokię, Adidas, CERN, a także Zalando czy Booking.com.
Czym się zajmuje Kubernetes Developer?
Osoba, która pracuje na stanowisku Kubernetes Developera jest odpowiedzialna za projektowanie, budowanie, efektywne zarządzanie i monitorowanie aplikacjami, które w sposób natywny przystosowane są do pracy w chmurze na platformie Kubernetes. Do obowiązków i umiejętności Kubernetes Developera mogą należeć:
- zwiększanie niezależności i rozwoju platformy;
- tworzenie wykresów Helm,
- budowa i wdrażanie pipeline’ów CI/CD;
- tworzenie skryptów Terraform;
- zapewnianie wsparcia zespołom pod kątem architektury, DevOps czy best practices;
- kontrola dostępności i poprawnego działania aplikacji;
- stała poprawa aspektów aplikacji, które okazują się niefunkcjonalne:
- bezpieczeństwa, stabilności i wydajności;
- konfigurowanie baz danych.
Znajomość i umiejętność posługiwania się narzędziami programowania, takimi jak JavaScript, Docker, AWS, Kafka, SQL, NoSQL jest również bardzo ważna.
Ile zarabia Kubernetes Developer?
Osoby, które planują rozpoczęcie swojej kariery zawodowej jako Kubernetes Developerzy mogą zastanawiać się, jak będą rysowały się ich potencjalne zarobki. Zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie jest bardzo duże, co między innymi wiąże się z atrakcyjnym wynagrodzeniem. Przeglądając potencjalne oferty pracy warto mieć jednak na uwadze, iż ostateczna wysokość pensji może zależeć od stopnia doświadczenia, praktycznych umiejętności czy lokalizacji Twojej firmy.
Powyższe zestawienie potencjalnych zarobków Kubernetes Developera przygotowaliśmy w oparciu o nasz kalkulator wynagrodzeń IT.
Jak zostać specjalistą Kubernetes?
Nie ulega wątpliwości, iż praca na stanowisku Kubernetes Developera jest ciekawym sposobem na rozwój swojej kariery. Mimo to, wymaga od nas określonych umiejętności, które należy zaprezentować w procesie rekrutacji i zdania egzaminu certyfikującego CKAD. Co może okazać się przydatne?
Co trzeba wiedzieć przed nauką Kubernetesa?
Platforma Kubernetes to w rzeczywistości rozbudowany ekosystem, na który składają się zaawansowane komponenty. Umiejętność tworzenia podstawowych projektów jak Pod czy Service, uruchomienie kontenera z własnego obrazu na klastrze Kubernetes czy adekwatne wykorzystanie narzędzia Helm to minimum, jeżeli planujemy swoją przyszłość jako Kubernetes Developer.
Dużym plusem w przypadku Kubernetes jest łatwa dostępność kursów oraz szkoleń, które przygotują Cię do pracy z tą platformą. Takie rozwiązania adresowane są przede wszystkim dla osób, które posiadają choć minimalne doświadczenie w programowaniu i zależy im przede wszystkim na zastosowaniu Kubernetes w praktyce. Stąd przed rozpoczęciem nauki dużym plusem okaże się praktyczna znajomość Dockera.
Certyfikacja CKAD
Najlepszym sposobem na potwierdzenie naszych umiejętności w obsłudze platformy Kubernetes jest CKAD. Certified Kubernetes Application Developer zaświadcza, iż jako Kubernetes Developer potrafisz projektować, tworzyć, konfigurować i uruchamiać aplikacje w chmurze dla Kubernetes. Jako certyfikowany specjalista Kubernetes możesz również rozwiązywać problemy związane ze skalowaniem aplikacji oraz narzędziami platformy.
W jaki sposób przebiega certyfikacja? CKAD to egzamin praktyczny. Jego uczestnicy muszą wykonywać zadania i rozwiązywać potencjalne problemy przy wykorzystaniu interfejsu linii poleceń Kubernetes. Wynik CKAD jest określany na podstawie uzyskanego rezultatu. jeżeli uczestnik otrzymał wynik co najmniej 66% oznacza to, iż spełnia podstawowe wymogi i zdał egzamin pomyślnie.
Kariera z Kubernetes – możliwe ścieżki rozwoju
Czy umiejętność obsługi Kubernetes okazuje się przydatna w praktyce? Co do tego nie ma wątpliwości. Popularność tej platformy sprawia, iż specjaliści Kubernetes poszukiwani są przede wszystkim przez te firmy, które stawiają na rozwój i wdrażanie praktycznych rozwiązań. Jako Kubernetes Developer możesz ubiegać się o posadę w firmach związanych z telekomunikacją czy działem e-commerce.
Kubernetes – przyszłościowe rozwiązanie
Liczba danych, z jakimi każdego dnia mają do czynienia znane nam firmy i aplikacje jest trudna do objęcia wyobraźnią. Jednocześnie użytkownikom zależy na tym, aby ich aplikacje działały w sposób szybki i nieprzerwany. Dlatego też umiejętność płynnego zarządzania aplikacjami oraz dużą liczbą danych jest w obecnych czasach podstawą. Umiejętność obsługi Kubernetes to przyszłościowe narzędzie, które pozwoli nam jako specjalistom zarządzać wydajnym i skalowalnym środowiskiem.