Czym jest AWS i czym zajmuje się AWS Architect?

nofluffjobs.com 2 lat temu

Czym jest AWS? Czym zajmuje się AWS Architect i na jakie wynagrodzenie może liczyć? Jak duże jest zapotrzebowanie na rynku usług? Skąd bierze się jego popularność? Z czego czerpać wiedzę o AWS? Odpowiedzi czekają na Ciebie w poniższym artykule.

Spis treści:
Czym jest AWS i gdzie jest najczęściej używany?
Lista usług świadczonych przez AWS
Znajomość AWS – zapotrzebowanie na rynku
Zarobki specjalistów ze znajomością AWS
Na jakich stanowiskach znajomość AWS jest wymagana?
W jakich projektach nie da się obejść bez AWS?
Najpopularniejsze materiały do nauki AWS
Praca jako AWS Architect – czy to się opłaca?

Czym jest AWS i gdzie jest najczęsciej używany?

AWS to skrót od Amazon Web Services. Choć platforma Amazon przez długi czas była znana jako największa internetowa księgarnia i sklep online, w rzeczywistości to coś znacznie obszerniejszego. AWS to w tej chwili najpopularniejsza i jednocześnie największa publiczna chmura obliczeniowa na świecie.

Popularność chmury AWS w dużej mierze wynika z szerokiego wachlarza możliwości, który oferuje ona swoim użytkownikom. To bogata oferta, rozbudowana społeczność, wysoki poziom bezpieczeństwa, wygoda w korzystaniu, jak i bardzo szybkie wdrażanie innowacji. To także wysoka elastyczność w porównaniu z innymi rozwiązaniami serwerowymi, które prezentują tradycyjny model rozwiązań.

AWS umożliwia szybkie i łatwe wprowadzanie zmian, dzięki czemu cieszy się taką popularnością wśród wielu dużych firm, stawiających na ciągły i dynamiczny rozwój. Warto wspomnieć, iż bardzo dobrze współgra z DevOps.

Sprawdź kim jest i czym się zajmuje Inżynier DevOps!

Zastanawiasz się, gdzie wykorzystuje się usługi AWS? Lista jest naprawdę obszerna i co niektórych może zaskoczyć. Z oferty AWS korzystają chociażby tacy giganci jak Netflix, Unilever czy Facebook. Być może dla niektórych zadziwiający jest fakt, iż takie firmy zamiast prywatnej chmury zdecydowały się na usługi w chmurze publicznej. To jednak podkreśla rangę i zaufanie, jakim użytkownicy darzą AWS.

Popularność chmury AWS wśród użytkowników na całym świecie wynika także z modelu opłat pay-as-you-go. Dzięki temu płacimy tylko za to, co rzeczywiście wykorzystamy. Stosunkowo niskie koszty, łatwa dostępność i wysoka skalowalność to rozwiązanie, na które coraz częściej decydują się startupy i duże firmy.

Lista usług świadczonych przez AWS

Przechowywanie danych w chmurze (cloud computing) zapewnia szybki dostęp do serwerów, pamięci masowej oraz baz danych. Cloud computing to gwałtownie rozwijający się model przetwarzania danych w branży IT, stąd lista niektórych usług świadczonych przez AWS przedstawia się następująco:

  • Amazon S3 – Simple Storage Service, wykorzystywany do przechowywania danych. Cechuje go duża wydajność, skalowalność i łatwa dostępność;
  • Amazon EC2 – Elastic Cloud Compute to oferta wirtualnych serwerów w chmurze. Oferuje użytkownikom moc obliczeniową, umożliwiając szybkie tworzenie instancji EC2;
  • Amazon Lambda – wykorzystuje model FaaS (Function as a Service). Dzięki niej możliwe jest uruchamianie kodu bez infrastruktury. Brak serwerów sprawia, iż nie wymaga zarządzania;
  • Amazon SQS – Simple Queue Service, czyli rozproszona usługa kolejkowania wiadomości. Umożliwia wysyłanie wiadomości dzięki aplikacji usług internetowych;
  • Amazon VPC – Virtual Private Cloud. Pozwala stworzyć wyizolowaną sieć prywatną w infrastrukturze AWS. Umożliwia to kontrolę nad utworzonym wirtualnym środowiskiem;
  • Amazon RDS – Relational Database Service. Relacyjna baza danych z funkcją skalowania.
  • Amazon CloudFront – Content Delivery Network. Skraca czas niezbędny do dostarczenia contentu do użytkownika.

Szeroki zakres usług stwarza jednocześnie idealne warunki pracy dla wielu programistów, a dokładniej architektów chmury AWS. Sprawdź, które z firm poszukują AWS Architecta.

Znajomość AWS – zapotrzebowanie na rynku

Jak nietrudno się domyślić, w czasach dominacji branży IT znajomość AWS to kusząca ścieżka kariery dla wielu osób. Do czego można wykorzystać znajomość AWS i jakie jest zapotrzebowanie rynku? Przeglądając ogłoszenia, nietrudno natrafić na pozycje, które posiadają dopisek „Pilne!”. To tylko potwierdza, jak spore jest zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT.

Warto mieć świadomość, iż firmy poszukujące architektów ds. chmury często dopiero planują wdrożenia usług AWS lub chcą rozwijać swoją działalność w oparciu o właśnie te technologie. Stąd w przypadku AWS Architect zakres obowiązków i umiejętności może przedstawiać się następująco:

  • znajomość języków programowania (Java, Python, Ruby);
  • znajomość API, DevOps;
  • odpowiednie doświadczenie w tworzeniu i projektowaniu usług w chmurze;
  • bardzo dobra znajomość języka angielskiego;
  • myślenie analityczne;
  • komunikatywność;
  • umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów;
  • dokładność.

Często brana pod uwagę jest także określona ścieżka kariery. Stąd AWS Architect powinien posiadać co najmniej stopień licencjata w zakresie informatyki lub inżynierii. Kilkuletnie doświadczenie w branży, jak i posiadanie dodatkowych certyfikatów znacznie zwiększa szanse na zatrudnienie.

Nie ulega wątpliwości, iż osoba, która rozważa podjęcie pracy jako architekt chmury Amazona, w środowisku AWS powinna czuć się bardzo swobodnie i nie powinno ono stanowić przed nią tajemnic. Od takiej osoby wymaga się dużej wiedzy idącej w parze z doświadczeniem.

Zarobki specjalistów ze znajomością AWS

Zarobki specjalisty ds. chmury AWS mogą się różnić w zależności od tego, jaki stopień zaawansowania zawodowego posiada kandydat. Według danych No Fluff Jobs zarobki architekta AWS będą prezentowały się następująco:

Powyższą tabelę przygotowaliśmy w oparciu o nasz kalkulator wynagrodzeń IT. Sprawdź, na jakie wynagrodzenie możesz liczyć!

Na jakich stanowiskach znajomość AWS jest wymagana?

Znajomość narzędzi AWS w obecnych czasach stała się przydatną umiejętnością. Już samo przeglądanie ogłoszeń o pracę wskazuje, iż Architekci AWS są niezbędni do prawidłowego funkcjonowania firmy, której zależy na rozwoju i wysokich wynikach. Jakich wymagań ze strony firmy możesz się spodziewać będąc na stanowisku AWS Architect? Twoja praca może wyglądać następująco:

  • wdrażanie i utrzymywanie architektury w środowiskach chmury AWS;
  • analiza, naprawa i zapobieganie powstałym błędom;
  • automatyzacja zasobów AWS przy wykorzystaniu niezbędnych narzędzi;
  • tworzenie skalowalnych infrastruktur przy wykorzystaniu usług AWS (Lambda, API Gateway, ECS, SQS i innych);
  • zarządzanie zespołem i infrastrukturą AWS;
  • projektowanie, wdrażanie i utrzymywanie CI/CD;
  • bardzo dobra znajomość cyberbezpieczeństwa i obrony, głównie w kontekście architektury chmury.

W jakich projektach nie da się obejść bez AWS?

Dobra wiadomość dla programistów i architektów chmury jest taka, iż zapotrzebowanie na ich usługi jest coraz większe. Stąd takiej osoby w swoim zespole mogą potrzebować zarówno mniejsze firmy, jak i startupy. Dla wielu początkujących architektów chmury takie rozwiązanie może okazać się przydatne w zdobywaniu doświadczenia, jednak zarobki mogą okazać się nieadekwatne do Twoich umiejętności.

Oczywiście zapotrzebowanie na specjalistów ze znajomością AWS jest ogromne w przypadku dużych firm z ugruntowaną pozycją na rynku. Często dysponują one znacznie lepszymi zasobami niż startupy. To bezpośrednio przekłada się na poczucie bezpieczeństwa, stabilność zatrudnienia i wyższe dochody. Takie firmy to także możliwość zdobycia cennego doświadczenia w postaci stażu.

Najpopularniejsze materiały do nauki AWS

Osoby zainteresowane programowaniem w chmurze muszą przygotować się na to, iż AWS, szczególnie dla początkujących, może okazać się przytłaczający. Nie powinien to być jednak powód do tego, aby się poddawać!

W przypadku AWS obszernym źródłem wiedzy będzie oficjalna dokumentacja. AWS ze swojej strony wykazuje się wsparciem dla programistów. Na stronie firmy możesz znaleźć zarówno wyjaśnienie wszelkich terminów związanych z AWS, jak i udostępnianych usług. Znajdziesz tam tutoriale, instrukcje użytkownika czy opisy API. Oprócz tego w przypadku AWS ważnym elementem dokumentacji są Whitepapers. Zawierają przydatne informacje przygotowane przez zespół Amazon, jak i społeczność AWS.

Ponadto Amazon nieodpłatnie udostępnia swoją oficjalną platformę szkoleniową wraz z materiałami wideo.

Praca jako AWS Architect – czy to się opłaca?

Zakres obowiązków, wiedzy i doświadczenia, jakim musi wykazać się AWS Architect może zniechęcić niektóre osoby do aplikowania na to stanowisko. jeżeli jednak jesteś osobą, która nie boi się wyzwań i zależy jej na nieustającym rozwoju, praca jako AWS Architect jest odpowiednim wyborem dla Ciebie. Niewątpliwie stanowisko AWS Architect w odpowiedniej firmie to gwarancja zadowalających zarobków, jak i możliwość rozwijania swoich umiejętności.

Idź do oryginalnego materiału