Czym jest SQL, czyli o relacjach z danymi

nofluffjobs.com 2 lat temu

Czym jest SQL? Jakie obowiązki spoczywają na programistach SQL? Czy prawdą jest, iż SQL to jeden z przyjemniejszych sposobów na pracę z danymi? Na jakie zarobki mogą liczyć specjaliści SQL? Jak nauczyć się pracy z SQL? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Spis treści:
Czym jest SQL?
Najczęstsze zastosowanie SQL?
Zadania programisty SQL
Perspektywa zatrudnienia Programisty SQL
Zarobki Programisty SQL
Skąd czerpać wiedzę o SQL?
Zastosowanie SQLa w innych technologiach
Czy warto znać SQL?

Czym jest SQL?

SQL (ang. Structured Query Language) to strukturalny i deklaratywny język zapytań. Jako język dziedzinowy znajduje zastosowanie w tworzeniu i modyfikowaniu relacyjnych baz danych oraz ich utrzymaniu. Stworzony w latach 70. XX wieku przez tęgie głowy z IBM, dzisiaj jest w zasadzie standardem w komunikacji z relacyjnymi bazami danych.

Wśród środowisk służących do zarządzania relacyjnymi bazami danych można wymienić m. in.:

  • Microsoft SQL Server (MS SQL) – jako język zapytań wykorzystywany jest tu przede wszystkim T-SQL
  • MySQL – rozwijany w formule open source przez Oracle
  • Oracle Database – posługuje się standardowym językiem zapytań SQL, wewnętrznym językiem tworzenia procedur składowych PL/SQL (od wersji 8i możliwe jest stosowanie w tym celu języka Java)
  • Postgre SQL – obok MySQL i SQLite jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania bazami danych. Zalicza się do baz z rozszerzeniami obiektowymi.
  • SQLite – rozwijany w formule open source. SQLite pozwala na używanie bazy danych bez uruchamiania osobnego procesu.

Zwróć uwagę, iż każda baza danych posiada jednak swoją własną odmianę języka SQL! Różnice między nimi niestety uniemożliwiają przeniesienie aplikacji z jednego systemu na drugi.

Najczęstsze zastosowanie SQL?

Stare porzekadło mówi, iż gdzie Excel nie może, tam SQL wspomoże. Osoby na co dzień pracujące z danymi wskazują, iż praca na dużych plikach przebiega sprawniej w oparciu o relacyjną bazę danych niż arkusz Excel (który w praktyce wykazuje istotnie niższą wydajność niż deklarowana). Obsługa polega na zastosowaniu szeregu poleceń, w wyniku których baza zwraca konkretne dane. Przejrzystość procesu pozwala na łatwe wykrycie ewentualnych błędów.

SQL wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie konieczne jest przechowywanie i przetwarzanie danych. prawdopodobnie domyślasz się już, iż jest to cichy bohater wielu branż i gałęzi rynku. Kochają go w zasadzie wszyscy (no, prawie wszyscy ). Jego podstawową znajomością powinien móc poszczyć się w każdy, kto myśli na poważnie o wejściu do świata IT. SQL znajduje zastosowanie w pracy wielu specjalności. Backendowcy używają go do zarządzania programami i bazami danych po stronie serwera. Analitycy danych z kolei wykorzystują SQL do efektywnej pracy na dużej ilości danych. Relacyjne bazy danych świetnie sprawdzają się także do przygotowywania prognoz i analiz biznesowych.

Początkujących na pewno ucieszy fakt, iż do obsługi baz danych SQL (czy to tworzenia nowych, czy korzystania z już istniejących), nie potrzeba wielu linii kodu. Na początek wystarczą podstawowe polecenia, np. SELECT, INSERT, UPDATE

Zadania programisty SQL

Programiści SQL odpowiadają przede wszystkim za tworzenie i utrzymanie baz danych. W ogłoszeniach o pracę z wymogiem znajomości SQL na poziomie mid można znaleźć m.in.:

  • wsparcie klientów wewnętrznych w rozwiązywaniu problemów na styku aplikacji i baz danych (modelowanie danych, analiza długich czasów odpowiedzi, połączenia z bazami danych)
  • wdrażanie rozwiązań uczenia maszynowego i zaawansowanej analityki
  • segmentacja danych, modelowanie predykcyjne, modelowanie w czasie rzeczywistym
  • poznawanie nowych technologii chmurowych
  • tworzenie systemu PL/SQL oraz tworzenie dokumentacji projektowej

Perspektywa zatrudnienia Programisty SQL

Można zaryzykować stwierdzeniem, iż SQL to odporny na upływ czasu standard. Znajomość obsługi relacyjnych baz danych oczekiwana jest przez wielu pracodawców z sektora IT i nie tylko. Zachęcam cię do zapoznania się z ofertami pracy dla Programistów SQL.

Zarobki Programisty SQL

Mediany zarobków Programistów SQL na kolejnych poziomach seniority i w zależności od zawartej umowy prezentują się następująco:

W przygotowaniu tej tabelki pomógł mi kalkulator wynagrodzeń IT.

Skąd czerpać wiedzę o SQL?

SQL to wdzięczny temat do samodzielnej nauki. Na początek warto poznać podstawy samego języka, dopiero potem wybrać środowisko. Pomimo różnic w odmianach języka, ogólna zasada działania jest jednak bardzo podobna.

Jeśli w Twojej głowie coraz śmielej kiełkuje myśl o karierze w świecie IT, zachęcam Cię do skorzystania z przygotowanego przez No Fluff Jobs kursu Masterclazz Junior.

W części kursu poświęconej SQL dowiesz się:

  • czym jest język SQL i które komendy są najpopularniejsze. Wszystko z przykładami.
  • Poznasz podstawowe typy danych oraz funkcje i dowiesz się, jak je wybierać.
  • Dowiesz się, jak zbudować strukturę baz danych.
  • Będziesz tworzył tabele, więzy integralności, indeksy i widoki.
  • Nauczysz się zarządzać danymi w bazie tj, wystawiać je, łączyć tabele, zmieniać je, usuwać i kontrolować dostęp.
  • Dowiesz się, jakie są dostępne modele danych oraz architektury baz danych.
  • Dowiesz się, jak znajomość baz danych można wykorzystywać w karierze w IT.

Wśród polecanych książek na temat SQL znajdują się: Praktyczny kurs SQL Danuty Mendrali i Marcina Szeligi, czy SQL w mgnieniu oka. Opanuj język zapytań w 10 minut dziennie Bena Forty.

Niezmiennie zachęcam Cię także do dołączania do społeczności zrzeszonych wokół interesujących Cię technologii (Reddit, fora i blogi tematyczne). Wymiana doświadczeń także stanowi cenne źródło wiedzy.

Zastosowanie SQLa w innych technologiach

Zintegrowanie SQLa z programami służącymi wizualizacji danych (Tableau, PowerBI i in.), wynosi pracę z danymi na nowy poziom. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie agregowanych danych do aktualnych potrzeb (uwzględnienie wybranych zakresów informacji, czy konkretnych warunków) oraz ich czytelna prezentacja. Dzięki nieskomplikowanej komunikacji z bazą danych, możliwe jest “wyciągnięcie” informacji z bazy zarówno ad hoc, jak i przygotowanie obszerniejszego opracowania.

Czy warto znać SQL?

Nie warto. Trzeba.

SQL jest w zasadzie odporny na zmiany w świecie IT, co niejako stanowi dowód jego skuteczności. Nauka podstaw nie powinna nastręczać trudności osobom, które do tej pory nie miały styczności ze światem IT. Nabycie umiejętności obsługi relacyjnych baz danych otwiera wielorakie możliwości rozwoju i może stać się dobrym przyczynkiem do nauki pozostałych języków programowania.

SQLem powinny zainteresować się osoby, które pozornie nie mają dużo wspólnego z procesem wytwarzania oprogramowania, ale na co dzień pracują z dużymi zasobami danych. Dodatkowe nabycie umiejętności obsługi wybranego programu do ich wizualizacji z całą pewnością usprawni pracę oraz pozytywnie wpłynie na dokonywane analizy, co w czasach data driven z całą pewnością pomoże w budowaniu przewagi konkurencyjnej na rynku.

Idź do oryginalnego materiału