Czym są benchmarki rekrutacyjne?

traffit.com 10 miesięcy temu

Benchmarki to prawdziwy klucz do zrozumienia rynku pracy, identyfikacji obszarów do poprawy i dostosowywania działań zespołu i organizacji do wciąż zmieniających się warunków na rynku.

Ale zaraz, zaraz… zacznijmy od początku – w końcu nie każdy wie, co dokładnie pojęcie “benchmarki” oznacza. A trzeba to zrozumieć, aby móc wdrożyć ich używanie do swojej organizacji i zacząć czerpać korzyści, które to ze sobą niesie.

Czym jest benchmarking?

Benchmarking to nic innego jak porównywanie rezultatów swojej pracy z wynikami innych (w tym konkurencji) i używanie ich jako punktu odniesienia w swojej dalszej pracy.

Jest to istotny krok w procesie wyznaczania celów (KPI) dla siebie, zespołu czy też całej firmy. Benchmarking może też pomóc w odnalezieniu słabszych stron swoich działań – identyfikacji problemów, a także w planowaniu strategii mającej na celu poprawę efektywności. W końcu, aby móc ustalić realistyczne KPI, potrzebujemy jakiegoś punktu odniesienie – zewnętrznego lub wewnętrznego.

Rodzaje benchmarkingu

Benchmarking może przyjmować rożne formy, w zależności do tego skąd brane są dane, które chcesz poddać analizie. Można wyróżnić 3 główne rodzaje benchmarkingu:

Benchmarking zewnętrzny (czyli konkurencyjny) – jest to porównywanie swoich wyników z działaniami konkurencji, czyli firmami z tej samej branży.

Benchmarking funkcjonalny (czyli horyzontalny) – to porównywanie swoich rezultatów do tych osiąganych przez inne firmy, ale niekoniecznie z tej samej branży. Najczęściej porównuje się dane do dużych firm, w tym korporacji uważanych za liderów, czy też rynkowych gigantów.

Benchmarking wewnętrzny – to nic innego jak porównywanie rezultatów wewnątrz własnej organizacji, np. między zespołami lub działami.

Jeśli jednak jesteś monopolistą w swojej branży lub jeżeli pracujesz z niszowym produktem, znalezienie odpowiednich danych do porównania może okazać się wyzwaniem. Pamiętaj więc, iż możesz stworzyć własne benchmarki analizując swoje wcześniejsze wyniki i porównując np. styczeń 2023 do stycznia 2022.

Czym są benchmarki rekrutacyjne?

Praktycznie każdy mierzalny aspekt działania firmy może stać się benchmarkiem. My jednak skupiamy się na benchmarkach rekrutacyjnych (w końcu tworzymy system ATS, ułatwiający prowadzenie procesów rekrutacyjnych).

Benchmarki rekrutacyjne to zbiór metryk i wskaźników, które pomagają ocenić efektywność i skuteczność prowadzonych procesów rekrutacyjnych. Umożliwiają porównanie swoich wyników z rynkowymi standardami lub wynikami innych firm, czy też poszczególnych działów wewnątrz organizacji.

Korzyści wynikające z zastosowania benchmarków rekrutacyjnych

Benchmarking niesie ze sobą wiele korzyści dla każdej firmy. Korzystanie z benchmarków zewnętrznych to dobry sposób na uzyskanie szerszej perspektywy. Porównanie wyników osiąganych przez organizację do tych, które posiada konkurencja może być zarówno źródłem inspiracji, jak i pomocą w odnalezieniu luk i słabych punktów prowadzonych procesów.

Najłatwiej będzie pokazać to na przykładzie. Spójrzmy na wskaźnik, jakim jest “Time to hire”, czyli czas od momentu pojawienia się kandydata w procesie do chwili jego zatrudnienia. Porównując swoje średnie “Time to hire” z rynkowymi benchmarkami, możesz wynieść wiele wartościowych informacji i zrozumieć, czy Twoje procesy rekrutacyjne nie realizowane są przypadkiem zbyt długo.

Analiza benchmarków pokaże Ci obszary w Twoich procesach rekrutacyjnych, nad którymi warto przysiąść i które warto zoptymalizować. Dzięki nim możesz budować skuteczniejsze strategie i przyciągać do swojej organizacji prawdziwe talenty.

Najważniejsze wskaźniki w benchmarkach rekrutacyjnych

Nie da się jednoznacznie i uniwersalnie określić jaki wskaźnik rekrutacyjny jest najważniejszy. najważniejsze benchmarki będą się różniły w zależności od firmy, a mogą być inne choćby dla poszczególnych działów wewnątrz organizacji.

Poniżej wymieniliśmy i opisaliśmy kilka kluczowych wskaźników, które warto mierzyć i analizować dla prowadzonych procesów rekrutacyjnych:

Najczęstsze źródła aplikacji – to źródła, z których pojawia się najwięcej aplikacji czyli te, z których najczęściej korzystają kandydaci.
Najbardziej skuteczne źródła aplikacji – to źródła, które wygenerowały najwięcej zatrudnień.

Warto w tym miejscu podkreślić, iż najczęstsze i najskuteczniejsze źródła aplikacji wcale nie muszą się pokrywać.

Time to hire – to czas od pojawienia się kandydata w rekrutacji do momentu zatrudnienia.
Time to offer – czas od pojawienia się kandydata do momentu złożenia mu oferty.
Time to reject – czas od pojawienia się kandydata do momentu odrzucenia go z procesu rekrutacyjnego.

Wskaźnik akceptacji ofert – Procent kandydatów, którzy zaakceptowali złożoną ofertę.
Wskaźnik odrzuceń ofert – Procent kandydatów, którzy odrzucili złożoną ofertę.

Przykłady benchmarków – Benchmarki rekrutacyjne 2023

W TRAFFIT przeanalizowaliśmy ponad 3 mln aplikacji z 2023 roku, aby przygotować benchmarki rekrutacyjne z podziałem na 5 segmentów (software house, agencje IT, agencje nie-IT, firmy produktowe i wewnętrzny HR). Dodatkowo porównaliśmy wskaźniki z danymi z 2022 roku.

To gotowe benchmarki rekrutacyjne, które dostarczą wskazówek każdemu, kto chce podnieść poziom swoich rekrutacji.

Idź do oryginalnego materiału