Czym zajmuje się Android Developer?

nofluffjobs.com 2 lat temu

Czym zajmuje się się Android Developer? Jakie technologie i jakie języki programowania warto znać, aby zostać Android Developerem? Ile zarabia Android Developer? Czy wobec stale rosnącego zainteresowania urządzeniami mobilnymi warto rozważać karierę Android Developera jako swoją ścieżkę rozwoju? Podpowiadamy w poniższym tekście.

Spis treści:
Czym zajmuje się Android Developer?
Języki i technologie przydatne w pracy Android Developera
Właściwości pracy z oprogramowaniem Android i sklepem Google Play
Ile zarabia Android Developer?
Gdzie poszukiwany jest Android Developer?
Oferty pracy dla android Developera?
Android Developer – ścieżka kariery
Jak zacząć pracę jako Junior Android Developer?
Gdzie znaleźć najnowsze trendy w tworzeniu aplikacji na Androida?
Android Developer – zawód przyszłości?

Czym zajmuje się Android Developer?

Android Developer zajmuje się tworzeniem aplikacji mobilnych na urządzenia z systemem Android. Do jego zadań może należeć nie tylko projektowanie aplikacji i pisanie kodu, ale też przeprowadzanie testów jednostkowych i funkcjonalnych.

Programista Android powinien być również na bieżąco z nowinkami z branży aplikacji mobilnych. Pomoże mu to w przygotowaniu aktualizacji systemu i wdrażaniu nowych funkcjonalności do aplikacji. Oprócz tego Android Developer rozpoznaje i usuwa błędy oraz dba o wydajną pracę aplikacji.

Języki i technologie przydatne w pracy Android Developera

Znajomość systemu Android i Android Studio nie jest jedynym wymaganiem w pracy Android Developera. Do tworzenia aplikacji mobilnych wykorzystuje się szereg innych technologii, takich jak:

  • Java – język programowania mający szerokie zastosowanie – od aplikacji Android, przez aplikacje webowe, po narzędzia programowe;
  • Kotlin – określany jako oficjalny język Androida;
  • Android SDK – zestaw narzędzi wspierających projektowanie aplikacji Android;
  • JavaScript – technologia najczęściej wykorzystywana do tworzenia stron internetowych, jednak mogą z niej skorzystać również Android Developerzy;
  • React Native – służy do tworzenia aplikacji natywnych, czyli aplikacji tworzonych na jeden system operacyjny;
  • Xamarin – platforma służąca do tworzenia aplikacji na systemy Android, iOS czy Windows; oparta na technologii .NET;
  • Flutter/Dart – umożliwiają projektowanie aplikacji jednocześnie na systemy Android oraz iOS.

Nie musisz znać wszystkich tych technologii, aby pracować jako Android Developer. Wymagana znajomość konkretnej technologii zależy od poszczególnych firm czy projektów.

Właściwości pracy z oprogramowaniem Android i sklepem Google Play

Rynek aplikacji mobilnych zdominowały dwa systemy – Android oraz iOS. Oba mają swoje wady i zalety. Główną różnicą są wykorzystywane technologie. W przypadku Androida najczęściej używa się Javy oraz Kotlina, natomiast dla iOS jest to Swift/Objective-C.

Poza tym mówi się, iż tworzenie aplikacji na Androida zajmuje więcej czasu, a utrzymanie aplikacji jest kosztowniejsze. Swift uznaje się za prostszy, jednak Java to język bardziej wszechstronny. Dzięki temu Android Developerzy mają więcej możliwości rozwoju.

Różni się także sposób dystrybucji aplikacji mobilnych. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań dla aplikacji na Androida jest sklep Google Play. Wiążą się z tym jednak pewne ograniczenia. Google co jakiś czas aktualizuje zasady funkcjonowania Google Play, dlatego warto być z nimi na bieżąco.

Najnowsze zasady Google mówią między innymi o deklaracji FLAG_SECURE. FLAG_SECURE zapewnia bezpieczeństwo danych. Umieszczenie jej w kodzie ma zapobiec wyświetlaniu poufnych informacji między innymi na zrzutach ekranu.

Inna niedawno wprowadzona przez Google zmiana mówi o VPNService, który służy do tworzenia własnych rozwiązań VPN. Dla Android Developerów najważniejsze jest, iż VPNService nie może być wykorzystywany do:

  • zbierania danych użytkowników bez ich zgody,
  • manipulowania ruchem użytkownika w innych aplikacjach, aby generować dochód,
  • manipulowania reklamami.

Ważną zmianą jest również ta dotycząca stalkeware, a konkretnie flagi “IsMonitoringTool”. Zgodnie z najnowszą aktualizacją, wszystkie aplikacje monitorujące użytkowników muszą informować o tym już w opisie w sklepie Google Play.

Ograniczeń i wytycznych jest wiele – warto regularnie sprawdzać, czy Twoja aplikacja jest zgodna z zasadami Google Play i pozytywnie przejdzie weryfikację.

Ile zarabia Android Developer?

Na zarobki Android Developera wpływa kilka elementów, takich jak seniority, posiadane umiejętności, lokalizacja czy rodzaj umowy. W poniżej tabeli zestawiliśmy medianę widełek wynagrodzeń dla Android Developerów w oparciu o formę zatrudnienia i poziom seniority.

Aktualne zarobki Android Developera gwałtownie sprawdzisz w naszym kalkulatorze wynagrodzeń IT.

Gdzie poszukiwany jest Android Developer?

Android Developer może znaleźć pracę niemal w każdej branży. Aplikacje mobilne zyskują na popularności, a firmy chętnie z tego korzystają.

Programiści Android mogą szukać pracy w zakresie swoich zainteresowań, na przykład w branży gier mobilnych, bankowości elektronicznej czy e-commerce.

Oferty pracy dla android Developera?

Urządzenia z systemem Android są popularne i łatwo dostępne. Branża aplikacji mobilnych nieustannie się rozrasta, dlatego na rynku nie brakuje ofert pracy dla Android Developerów.

Android Developer – ścieżka kariery

Na Android Developerów czeka wiele możliwości rozwoju kariery. Przede wszystkim może być to awans z Junior Android Developera na stanowisko specjalistyczne, a w dalszej perspektywie choćby na stanowiska kierownicze.

Konieczność znajomości kilku technologii sprawia, iż Android Developer ma przed sobą wiele opcji. Znajomość Javy czy .NET może zachęcić do rozwoju w kierunku Backendu. Backend Developerzy odpowiadają za tworzenie i utrzymywanie stron internetowych oraz aplikacji.

Z kolei programiści Android, którzy znają również JavaScript, mogą wybrać ścieżkę Frontendu, gdzie będą zajmować się wizualną częścią strony internetowej.

Android Developerzy mogą również zdecydować się na realizację własnych aplikacji mobilnych.

Jak zacząć pracę jako Junior Android Developer?

Aby zostać Android Developerem, nie musisz kończyć specjalistycznych studiów. Niektóre kierunki informatyczne oferują specjalizacje związane z tworzeniem aplikacji i z pewnością pomogą zdobyć techniczną wiedzę, jednak nie są niezbędne do rozpoczęcia kariery.

Nauka programowania jest wymagająca, dlatego warto poświęcić trochę czasu w samodzielną naukę. Duża dawka wiedzy jest udostępniana za darmo, na przykład na YouTube. Dzięki temu możesz łatwo sprawdzić, czy programowanie w Androidzie jest dla Ciebie.

Kolejną opcją jest udział w płatnych kursach dostępnych na popularnych platformach szkoleniowych, takich jak Udemy czy Coursera. Pomocne mogą być też książki na temat projektowania aplikacji mobilnych na urządzenia z oprogramowaniem Android. Wśród polecanych tytułów znajdują się:

  • Head First Android Development: A Brain Friendly Guide, Dawn Griffiths i David Griffiths. – to książka dla tych, którzy znają Javę, ale niekoniecznie tworzyli za jej pomocą aplikację na Androida. Znajdziesz tu informacje na temat podstaw przygotowania aplikacji mobilnych, interfejsów projektowych, jednocześnie ucząc, jak tworzyć bazy danych.
  • Programowanie na Androida: przewodnik po Big Nerd Ranch, Bill Phillips, Chris Stewart, Kristin Marsicano i Brian Gardner. Oparta – jak sama nazwa wskazuje – na Android Bootcamp firmy Big Nerd Ranch. W przystępny sposób ukazuje działania platformy Android. Jest polecana szczególnie osobom początkującym.
  • Programowanie na Androida dla początkujących, John Horton. Jest skierowana do osób, które nie miały do tej pory styczności z procesem wytwarzania aplikacji na Android. Tytuł ten rozwija wprowadza w zagadnienia związane z wzorcami projektowania aplikacji oraz interfejsów użytkownika stosowane przez czołowych programistów Android.

Podczas tworzenia aplikacji na Androida przydaje się znajomość takich technologii jak Java czy Kotlin. Dlatego warto zdobywać wiedzę również w tych technologiach. Dzięki temu znacznie zwiększysz swoje szanse w rekrutacji na Junior Android Developera.

Pomocne przy szukaniu pierwszej pracy będzie też stworzenie swojego portfolio. Polecam Ci np. nasz TechProfile Oprócz nauki teorii, warto poświęcić czas na tworzenie własnych aplikacji – choćby tych bardzo prostych.

Gdzie znaleźć najnowsze trendy w tworzeniu aplikacji na Androida?

Wspominałam już, iż w pracy Android Developera dobrze jest znać panujące trendy. Istnieje kilka miejsc, w których warto szukać informacji:

  • Aktualizacje zasad Google Play – Google regularnie wypuszcza aktualizacje zasad, jeszcze przed ich wdrożeniem. Dzięki temu Android Developerzy mogą odpowiednio wcześnie się do nich przygotować.
  • Konferencja Android Summit – wydarzenie cykliczne, na którym można posłuchać praktyków oraz wymienić się wiedzą z innymi uczestnikami.
  • Portal Medium.com – znajdziesz tam wiele wartościowych artykułów dla Android Developerów.

Android Developer – zawód przyszłości?

Android jest wciąż najpopularniejszym systemem urządzeń mobilnych. Co za tym idzie – programiści Android są pożądani na rynku pracy. Według raportu No Fluff Jobs: Praca zdalna i hybrydowa w IT. Jak pracujemy po pandemii? kategoria Mobile miała najwyższy wzrost widełek wynagrodzeń w ciągu roku. Dolne widełki urosły aż o 33%, natomiast górne o 13,3%.

Rozwój aplikacji mobilnych sprawia, iż Android Developerzy mogą liczyć nie tylko na wzrost wynagrodzeń, ale też stały rozwój.

Idź do oryginalnego materiału