Czym zajmuje się Golang Developer? Golang — programowanie bez utrudnień

nofluffjobs.com 2 lat temu

Język nowej generacji staje się coraz bardziej popularny. Dzięki prostocie i praktycznemu charakterowi cieszy się sympatią programistów. Co to jest Golang? Gdzie znajduje zastosowanie? Jak wygląda ścieżka kariery Golang Developera i na jakie zarobki może liczyć? Odpowiadamy w poniższym tekście!

Spis treści:
Czym jest język Golang i jak powstał
Gdzie najczęściej stosuje się Golang?
Kto może zostać Developerem Go?
Na jakie zarobki może liczyć Golang Developer?
Jak rozwijać swoją karierę pracując z Golangiem
Gdzie można nauczyć się Golangu?
Czy warto pracować z Go?

Czym jest język Golang i jak powstał

Język Go (Golang) to nowy sposób programowania zaprojektowany tak, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji. Jego twórcy chcieli zbudować narzędzie na miarę naszych czasów, a więc spełniające wymagania współczesnych użytkowników Internetu. Nowy produkt jest zatem prosty, czytelny i intuicyjny.

Do powstania projektu przyczynili się pracownicy Google. Trzej specjaliści — Robert Griesemar, Rob Pike oraz Kena Thompson — byli zirytowani przestarzałymi metodami projektowania. W ich przekonaniu istniejące wcześniej języki niepotrzebnie utrudniały i wydłużały czas pracy informatyków. Dlatego też postanowili stworzyć nowe narzędzie. Jego potoczna nazwa Golang — równie prosta i praktyczna, co sama technologia — wywodzi się od domeny: golang.org.

Pierwsza wersja produktu powstała 10 listopada 2009 roku, najświeższa natomiast pochodzi z 2020 roku. Jest to więc technologia naprawdę nowa w porównaniu do innych popularnych języków. Chociaż Go nie bierze się jeszcze powszechnie pod uwagę w programach nauczania na studiach informatycznych, pracodawcy są nim coraz częściej mocno zainteresowani.

Gdzie najczęściej stosuje się Golang?

Najbardziej nowoczesny z popularnych sposobów programowania pozwala osiągnąć to samo, co wszystkie inne metody, ale mniejszym kosztem. Wykorzystuje się go głównie do budowy serwerów sieciowych i aplikacji mobilnych. Golang cieszy się sporym powodzeniem wśród takich gigantów jak Facebook, Uber czy Twitter. Korporacje doceniają jego walory praktyczne, w związku z czym chętnie wprowadzają go do wewnętrznych systemów.

Go używa się również podczas tworzenia infrastruktury przeznaczonej dla programistów. Nic dziwnego, ponieważ cieszy się ich dużą sympatią. Dzięki językowi nowej generacji powstał na przykład kontener Docker, stanowiący jeden z pierwszych wielkich sukcesów narzędzia. Jest on — oprócz innych funkcji — docenianą przez specjalistów platformą, umożliwiającą szybkie tworzenie i wdrażanie aplikacji. Między innymi za sprawą takich projektów powstała aktywna społeczność specjalistów z dziedziny IT, dzielącą się pomysłami, a także doświadczeniami z produktem.

Kto może zostać Developerem Go?

Golang to z pewnością język dla praktycznych osób, szanujących swój czas. Pokochają go ci, którzy cenią sprytne rozwiązania oraz nie przepadają za zbędnymi utrudnieniami. Poleca się go zarówno doświadczonym specjalistom, chcącym usprawnić swoją pracę, jak i osobom dopiero uczącym się programowania. Żeby opanować to narzędzie, potrzebna jest przede wszystkim motywacja. jeżeli dodatkowo masz doświadczenie z innymi językami, to wspaniale. Golang uważa się za stosunkowo łatwy do nauczenia się. Osoby, które zdołały wcześniej opanować na przykład Javę lub C++, powinny bez większych trudności poradzić sobie również z nim.

Intuicyjność narzędzia nie oznacza jednak, iż pracując na nim można pozwolić sobie na niekompetencję. Tak jak w przypadku innych technologii, programista pracujący z Go musi odznaczać się dokładnością, rzetelnością, a także pogłębioną wiedzą w obrębie swojej dziedziny. Powinien też podzielać filozofię języka, czyli wierzyć w sens tworzenia prostych, praktycznych kodów. Zdarza się bowiem, iż osoby mające doświadczenie w używaniu innych metod przejawiają problemy z pozbyciem się starych przyzwyczajeń. Nie korzystając w pełni z zalet Golangu, same komplikują sobie pracę.

Do najczęściej wymienianych wymagań w ofertach pracy na stanowiskach Golang Engineer i Golang Developer należą znajomość innych używanych w firmie technologii (między innymi: Java, SQL, Git) oraz doświadczenie w podobnym rodzaju pracy. Rekruter może również oczekiwać od kandydata znajomości stosowanych w firmie praktyk, takich jak metodyka DevOps. Więcej o niej można przeczytać w artykule: Kim jest i czym zajmuje się DevOps Engineer?.

W ogłoszeniach powszechnie zawierane są wymagania dotyczące umiejętności miękkich, głównie komunikatywności i skutecznej pracy zespołowej. Ze względu na specyfikę działania współczesnych firm, opartą na grupowych projektach, wspomnianych zdolności oczekuje się niemal na każdym stanowisku. W przypadku pracy w międzynarodowej korporacji zwykle wymagana jest także znajomość angielskiego. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza iż polskie firmy interesują się Golangiem nieco mniej niż zagraniczne przedsiębiorstwa.

Na jakie zarobki może liczyć Golang Developer?

Perspektywy zatrudnienia osoby posługującej się Go zależą w dużej mierze od jej doświadczenia. Narzędzie to, chociaż cieszy się rosnącą popularnością, jeszcze nie wyprzedziło takich produktów jak Java czy Python. Na rynku brakuje ofert na stanowiska juniorskie, dlatego dla poszukujących pierwszej pracy w IT bezpieczniejsze może okazać się opanowanie innych języków programowania.

Dokładne zarobki zależą również od innych czynników, takich jak miejsce zamieszkania. W konkretnych przypadkach najlepiej skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń IT, żeby uzyskać spersonalizowane informacje.

Jak rozwijać swoją karierę pracując z Golangiem

Chcąc odpowiednio zadbać o swoją przyszłość, ważne jest to, żeby nie spocząć na laurach. Z pewnością warto mieć szeroką wiedzę oraz znać więcej niż jeden język programowania. Na to, jakimi technologiami zainteresować się po opanowaniu Go, nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Wiele zależy od osobistych doświadczeń. Potrzeby osób zamierzających na przykład się przebranżowić będą inne niż oczekiwania tych, którzy potrzebują jedynie rozwijać swoje kompetencje. najważniejsze często okazuje się również to, jakie języki są najbardziej intuicyjne dla konkretnego programisty.

W poszukiwaniu nowych dróg rozwoju dobrze jest zanurzyć się w społeczności, jaką Golang tworzy dookoła siebie, choćby w ramach grup dyskusyjnych. W ten sposób można skorzystać z doświadczenia starszych stażem kolegów oraz zaobserwować, jak rozwinęły się ich ścieżki zawodowe. Tego rodzaju wiedza pozwala podjąć decyzję dopasowaną nie tylko do własnych potrzeb, ale także do warunków panujących na rynku.

Gdzie można nauczyć się Golangu?

Go nie jest niestety — przynajmniej na razie — na tyle popularny, żeby być powszechnie nauczanym na uniwersytetach. Z tego powodu warto zainteresować się kursami online. Szeroką gamę szkoleń z zakresu Golangu oferuje między innymi Udemy. Do polecanych kursów na poziomie podstawowym należy też szkolenia od Codeacademy.

Wiedzę o języku programowania od Google można również zdobywać z książek. Wydawnictwo PWN proponuje na przykład poradnik Zacznij programowanie w Go. Książka autorstwa Nathana Youngmana i Rogera Peppé opisuje podstawy języka. Jest przeznaczona zarówno dla osób zaznajomionych z programowaniem komputerowym, jak i dla wszystkich, kto dopiero planuje się go nauczyć.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nowej technologii, nie inwestując przy tym zbyt wiele czasu i energii, odpowiednim rozwiązaniem okaże się lektura The Little Go Book Karla Seguina. Krótka i przystępna książka zawiera wprowadzenie do Golangu. Jej przeczytanie stanowi dobry punkt wyjścia do dalszej nauki. Może też pomóc w podjęciu decyzji o rozpoczęciu kursu.

Czy warto pracować z Go?

Nauka Golangu to szczególnie trafny wybór dla doświadczonych programistów, pragnących poszerzać swoje kompetencje. Kurs w tym zakresie warto potraktować także jako uzupełnienie studiów informatycznych, na których z reguły przekazywane są wyłącznie tradycyjne metody kodowania. Osoby planujące przebranżowienie się również mogą uczyć się Go. Muszą jednak mieć świadomość, iż znalezienie pierwszej pracy bywa wtedy nieco trudniejsze niż w przypadku znajomości bardziej popularnych języków.

Decyzja o rozpoczęciu nauki powinna wynikać z faktycznego zainteresowania filozofią Golangu. Takie podejście daje gwarancję korzystania z pełni jego zalet oraz zostania specjalistą tworzącym kody genialne w swojej prostocie. To z kolei może okazać się naprawdę dobrą, długodystansową inwestycją, ponieważ z Go korzysta coraz więcej firm. Osoba posługująca się nim biegle ma szansę zdobyć zatrudnienie w najbardziej wpływowych światowych korporacjach. To z kolei oznacza nie tylko wysokie zarobki, ale także szerokie perspektywy rozwoju zawodowego.

Zespół Google nieustannie pracuje nad rozwijaniem języka tak, żeby stawał się coraz praktyczniejszy. Dlatego też niektórzy prognozują, iż z czasem wyprze on starsze, mniej dostosowane do współczesnych użytkowników technologie. Czy tak się faktycznie stanie? Trudno powiedzieć. Pewne jest natomiast, iż dzięki rozwojowi nowych narzędzi przyszłość zapowiada się ciekawie. Osoby lubiące nabywać nowe umiejętności prawdopodobnie do końca życia będą miały czego się uczyć.

Idź do oryginalnego materiału