Darmowe narzędzia do analizy Facebooka i Instagrama

rynekinformacji.pl 1 rok temu

Facebook i Instagram należące do Meta Inc. to platformy, bez których wiele osób nie wyobraża sobie dziś życia. Dają dostęp do milionów zdjęć, postów, tysięcy godzin filmów, ale też do komentarzy, w których użytkownicy pokazują swoje opinie. Są też kopalnią różnych danych i informacji. Często w Internecie czujemy się anonimowi, ale algorytmy zbierają wszystkie cyfrowe ślady, jakie zostawiamy (świadomie lub nie) w Internecie.

Tak jak wspominałem w poprzednim wpisie o TikToku i YouTube, wiele narzędzi do analizy mediów społecznościowych stało się niestety płatnych. Dlatego dziś sprawdzimy tylko te darmowe narzędzia do analizy Facebooka i Instagrama.

Ograniczenia narzędzi wyszukiwania

OSINT, inaczej biały wywiad, to wyszukiwanie oparte na otwartych, ogólnodostępnych źródłach. Musimy o tym pamiętać, dlatego iż nie zawsze znajdziemy to, co ukryte. Związane jest to z ustawieniami prywatności profili, które mogą ukrywać profile użytkowników przed wyszukiwarkami zewnętrznymi (np. Google). Taką opcję oferuje m.in. Facebook, który daje nam także opcję zmieniania zasięgu tego, co udostępniamy na naszych tablicach (publiczne, tylko znajomi, tylko wybrani znajomi). ID użytkownika to kolejna blokada, niektóre narzędzia operują tylko na liczbowym ID.

W przypadku Instagrama możemy wyszukać prywatne konta, jednak dostęp do ich treści jest ograniczony. Możemy to zrobić, dopiero gdy takie konto zaakceptuje naszą prośbę o dodanie do obserwowanych. Taka sama sytuacja dotyczy też prywatnych grup na Facebooku, które możemy wyszukać, ale to co na nich jest, zobaczymy dopiero po dołączeniu.

Facebook i Instagram udostępniają też relacje/stories, które utrzymują się przez 24h. Je również można limitować odpowiednimi zakresami. Instagram pozwala stworzyć listę “bliskich znajomych”, którzy widzą wszystkie relacje, pozostali widzą tylko te “publicznie” dostępne.

Narzędzia do Facebooka

Mozilla Facebook OSINT — ta wtyczka działa tylko w przeglądarce Mozilla. Pozwala nam na wyciągnięcie ID Facebook użytkownika lub strony w wersji liczbowej, dla Rynku informacji jest to ID=100063572473623 choć w pasku adresu widzimy facebook.com/rynekinformacji. Jest to o tyle ważne, iż nazwę użytkownika możemy zmieniać, a ID pozostaje stałe. Dodatkowo jak wspominałem, niektóre narzędzia operują tylko na ID liczbowym.

Intelex.io Facebook — wspominany w poprzednim wpisie zbiór narzędzi OSINT, pozwala nam na:

  • wyszukiwanie słów kluczowych z dokładnością do dnia, miesiąca, lub zakresu czasu,
  • posty użytkownika z danym słowem kluczowym,
  • wyszukiwanie zdjęć, filmów, postów, stron, osób i miejsc z uwzględnieniem kryteriów.

Facebook Subdomains — lista subdomen związanych z Facebookiem. Możemy tutaj znaleźć różne strony, które powiązane są z Facebook Meta. Część to domeny przeznaczone dla różnych krajów, ale znajdziemy tutaj też różne narzędzia jak Origami Desing czy Meta Open Source, o których wiele osób nie ma pojęcia.

Pamiętajmy, iż Meta to nie tylko Facebook, Instagram i WhatsApp, ale setki innych podmiotów, nad którymi pracuje łącznie ponad 60 tys. osób z całego świata.

Facebook mbasic — to jedno z najczęściej polecanych “narzędzi” do pobierania treści z Facebooka. Opiera się na mocno uproszczonym interfejsie strony, ale pozwala nam pobrać dowolny film, do którego mamy dostęp. Jego główną zaletą jest to, iż możemy pobierać też filmy z prywatnych grup, na których jesteśmy.

Jak to działa? Wystarczy w linku wpisać mbasic. Przed facebook.com, a przeglądarka odeśle nas do wersji strony bez graficznych elementów. Wtedy wystarczy tylko kliknąć film, by go pobrać:

Domyślna wersja filmu – https://www.facebook.com/MetaPolska/videos/1164574377566252

Bazowa wersja – mbasic.facebook.com/MetaPolska/videos/1164574377566252

Narzędzia do Instagrama

Jak sprawdzić e-mail konta na Instagram? w tej chwili nie jest to możliwe, ale możemy podejrzeć, na jakiej domenie zostało założone, co już może zdradzić interesujące informacje na jego temat:

Instagram StorySaver i SnapInsta — narzędzia pozwalające nam pobierać treści udostępnione na Instagramie. Dzięki nim możemy pobierać treści w wyższej rozdzielczości, co pozwoli nam na lepszą analizę znajdujących się na nich obiektów.

Narzędzia wspierające

Analiza metadanych — w sieci znajdziemy wiele narzędzi on-line do analizy metadanych. Niestety co jakiś czas znikają, a na ich miejsce wchodzą nowe, dlatego nie polecę żadnego. Wystarczy tylko wpisać “metadata viewer”.

Awesome Screenshot — ta wtyczka pozwala nam na robienie zrzutów ekranów. Ale nie takich zwykłych jak printscreen, tylko zrzutów całych stron internetowych, od góry do dołu. Dzięki niej możemy zapisywać na później całą dyskusję internetową, o długości dziesiątek komentarzy, w jednym screenie, jednym kliknięciem. Obrazy takie możemy zapisywać na swoim dysku.

Podsumowanie

W internecie znajdziemy wiele narzędzi, które mogą pomóc nam przeczesywać profile w mediach społecznościowych. Nie wszystkie informacje są jednak wiarygodne, a narzędzia dokładne. Najlepsza inwestycja to ta w nas samych. Czy chcesz łatwiej szukać informacji w internecie? Chcesz nauczyć się jak weryfikować kontrahentów i pracowników?

Chcę dowiedzieć się jak sprawdzić co o mnie i innych piszą w Internecie.

Idź do oryginalnego materiału