Ostatnia aktualizacja 24 marca, 2023
Design jest dziedziną, która obejmuje wiele różnych ścieżek kariery, od grafiki i ilustracji po projektowanie stron internetowych czy UX / UI. jeżeli interesujesz się branżą, poniżej znajdziesz kilka istotnych informacji, które warto wziąć pod uwagę.
Różne drogi graphic designerów
Jeśli chcesz pracować w kreatywnym środowisku i stawiasz na ciągły rozwój umiejętności to możliwe, iż zawód grafika jest dobrym wyborem. Niemniej ważne jest określenie kierunku kariery. Oczywiście można zmienić swoją specjalizację, ale już na początku lepiej sprawdzić, czy będzie interesować cię typografia, animacja 3D lub webdesign. Zobacz jakie role może mieć graphic designer.
- Projektowanie identyfikacji wizualnej
- Tworzenie opakowań produktowych
- Kreowanie grafik w działach marketingu i reklamy
- Webdesign i UX / UI design, czyli w dużym uproszczeniu projektowanie interfejsów stron i aplikacji
- Projektowanie druku w wydawnictwach
- Ilustrowanie graficzne, wizualizacja danych i projektowanie ikonografik
- Typografia
- Modelowanie 3D i animacja
Co powinien wiedzieć początkujący grafik?
Przede wszystkim przyszły junior musi określić swoje zainteresowania i mocne strony. Ogólne umiejętności, jakie wystarczą na start poza kreatywnością to znajomość systemu graficznego. W zależności od wybranej ścieżki kariery będą to inne programy. Doceniana jest też wiedza z zakresu marketingu i teoria z danej specjalizacji graficznej.
- Jeśli tworzysz portfolio, powinieneś dokładnie wiedzieć komu i co chcesz pokazać. Im bardziej dopasowane i konsekwentne projekty przedstawisz, tym lepszy zyskasz odbiór.
- Dbaj o networking, ponieważ w branży designu jest kluczowy. Warto nawiązywać kontakty z innymi projektantami lub obserwować ambitne profile w social mediach.
- Zbieraj pomysły i myśl o dalszym kształceniu. Niezależnie czy szukasz jeszcze pracy, czy udało ci się dostać pierwsze zlecenie, patrz w przyszłość. Branża designu jest bardzo dynamiczna, dlatego ważne jest, aby na bieżąco zdobywać wiedzę i rozwijać swoje umiejętności.
Graphic designer na etacie czy freelancer?
Padnie tutaj znienawidzona odpowiedź: „to zależy”. Podejście do formy zatrudnienia jest definiowane potrzebami zainteresowanego. jeżeli chcesz pracować w zespole, mieć większe poczucie bezpieczeństwa, spotykać się z innymi specjalistami to etat będzie miał więcej zalet. Z drugiej strony, dla kogoś, kto od początku chce decydować kiedy, gdzie i z kim pracuje, lepszym wyjściem będzie samodzielne zdobywanie zleceń.
Niezależnie od wyboru, na początku warto próbować swoich sił oferując swoje zdolności zleceniodawcom na platformach takich jak Useme, Fiverr lub Upwork. To serwisy, dzięki którym możesz stworzyć pierwsze projekty i dodatkowo zarabiać.
Studia a branża design
Czasy gdzie w zawodach kreatywnych studia były koniecznością, powoli się kończą. Dziś praca na stanowisku graphic designera praktycznie niezależnie od specjalizacji nie wymaga wyższego wykształcenia. Wiele osób zamiast formalnej nauki wybiera kursy online. Doceniane są certyfikaty zdobyte np. na platformach:
- Coursera
- Udemy
- Domestika
- Skillshare