Prowadzisz firmę i zastanawiasz się, jaka kultura pracy okaże się w przypadku Twojej działalności najbardziej efektywna? Zanim podejmiesz decyzję, poznaj główne założenia jednych z najpopularniejszych systemów, czyli DevOps oraz SysOps. Dzięki temu dowiesz się, które podejście będzie lepszym wyborem w przypadku Twojej działalności.
DevOps i SysOps – krótka charakterystyka obu systemów
SysOps (skrót od Systems Administration) w dużej mierze polega na manualnym zarządzaniu środowiskiem IT, chociaż w tej chwili w tym podejściu coraz częściej korzysta się również z automatyzacji. W wielu operacjach SysOps niezbędna może okazać się wiedza chociażby z zakresu programowania lub tworzenia skryptów. Priorytetem jest umiejętność utrzymania hardware’u i wdrażania niezbędnych technologii, takich jak Java, Python, Bash lub inny język skryptowy. Należy dodać, iż to podejście skupia się głównie na monitorowaniu i utrzymaniu systemów.
Z kolei DevOps to podejście, gdzie priorytetem jest ścisła kooperacja pomiędzy administratorami a programistami. W przypadku tej filozofii można maksymalnie skrócić czas niezbędny na wdrożenie zmian w infrastrukturze IT, między innymi dzięki zautomatyzowaniu wielu procesów. Warto podkreślić, iż przy stosowaniu metody DevOps administrator nie musi biegle programować, ale niewątpliwie umiejętność tworzenia skryptów oraz kodowania okażą się przydatne w codziennej pracy. W tym podejściu kluczowa jest również ciągła integracja i ciągła dostawa, co w efekcie skutkuje szybszym dostarczaniem oprogramowania.
Szukasz pracy w DevOps lub SysOps? Sprawdź ogłoszenia ze swojego regionu na portalu theprotocol.it.
Kiedy warto wybrać podejście SysOps?
Zastanawiasz się, w przypadku jakich firm SysOps będzie najlepszym rozwiązaniem? To podejście zaleca się przede wszystkim podmiotom o niewielkiej infrastrukturze IT, które w najbliższym czasie nie planują jej rozbudowy. Stanowi doskonały wybór przede wszystkim dla środowisk, w których pracuje się manualnie – bez wykorzystania zautomatyzowanych rozwiązań. Jedynie niektóre zadania można realizować przy wsparciu prostych skryptów automatyzujących.
Więcej informacji na temat SysOps znajdziesz na popularnym blogu poświęconym branży IT: blog.theprotocol.it.
Podejście DevOps – kiedy warto je wybrać?
Metoda DevOps to najlepsze rozwiązanie dla firm o rozbudowanych strukturach IT, w których stosuje się poziome skalowanie usług, ale sprawdza się również w środowiskach w trakcie rozbudowy. To podejście umożliwia dynamiczne reagowanie na zmiany, co w efekcie pozwala przyspieszyć realizację poszczególnych projektów. Niewątpliwym atutem DevOps jest też znaczne ograniczenie biurokracji. Warto dodatkowo podkreślić, iż prezentowana kultura szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku firm działających w systemie Continuous Delivery (ciągłe dostarczanie), w którym oprogramowanie powstaje w kilku cyklach (sprintach). Dodatkowo dzięki automatyzacji i ciągłej integracji DevOps pozwala dynamicznie reagować na zmiany, aby szybciej wydawać gotowe produkty. To niewątpliwie świetne rozwiązanie dla podmiotów wykorzystujących metodologię Agile.
Szukasz zatrudnienia w branży IT? Przejrzyj najnowsze oferty, wpisując w wyszukiwarkę frazę ,,architekt IT praca” i przekonaj się, jakie są oczekiwania potencjalnych pracodawców na tym stanowisku!
Podsumowanie
Wybór pomiędzy SysOps a DevOps powinien być podyktowany przede wszystkim wielkością infrastruktury IT, kompetencjami zespołu, kulturą organizacyjną oraz bieżącymi celami biznesowymi. W wielu firmach najlepszym rozwiązaniem jest połączenie obu metod pracy – hybrydowe podejście pozwala dostosować do aktualnych potrzeb najważniejsze elementy obu metodologii.
Artykuł przygotowany w ramach współpracy przez theprotocol.it.
Nadchodzące eventy
25
01
Warszawa
SysOps/DevOps Warszawa MeetUp #61
31
01
Wrocław
SysOps/DevOps Wrocław MeetUp #16
01
02
Poznań
SysOps/DevOps Poznań MeetUp #16
15
02
Gdańsk
SysOps/DevOps Gdańsk MeetUp #17
22
02
Warszawa