Dlaczego nie warto programować

wakeupandcode.pl 4 lat temu

Można powiedzieć, iż od jakiegoś czasu trwa moda na IT. Zewsząd atakują nas reklamy kursów, które obiecują z każdego zrobić programistę w tydzień. Słyszymy, jakie to kodowanie jest fajne. A ja dzisiaj, trochę przekornie, chcę Ci powiedzieć, dlaczego lepiej nie programować.

Po euforii początkującego przyjdzie kryzys

Decyzja zapadła. Będziesz programować. Robisz kurs z HTML i CSS. Czujesz, iż to ogarniasz. Wiesz już, jak działa strona internetowa i myślisz sobie, iż w sumie to całe programowanie to całkiem prosta sprawa. I pojawia się JavaScript i pierwsze schody. To tylko przykład, bo tak może być dokładnie z każdym zagadnieniem związanym z programowaniem. To znaczy – szybko wpadamy w euforię poznając podstawy, uczymy się fundamentów i dobrze nam idzie. Ale trudno jest wskoczyć poziom wyżej. I niestety, uważam, iż kryzys, który przychodzi właśnie po poznaniu podstaw, jest nieunikniony.

Pisałam o tym więcej w artykule o kryzysach. Walka z kryzysami to nieodłączny element przy nauce programowania i potrzeba dużo samozaparcia, by wracać do kodowania po chwilach zwątpienia. To jest męczące i czasem naprawdę masz już wszystkiego dość i chcesz rzucić kod w kąt.

Twój kod ciągle nie będzie działał

Na początku mojej przygody z programowaniem usłyszałam od doświadczonego programisty, iż początkującego i doświadczonego developera różni podejście do kodu, który zadziałał za pierwszym razem. Początkujący ucieszy się i będzie z siebie zadowolony, iż wszystko od razu poszło dobrze. Natomiast osoba z doświadczenie podejdzie do swojego kodu podejrzliwie, bo to bardzo niecodzienne, iż wszystko tak od razu działa. I bardzo możliwe, iż działa, bo coś właśnie jest nie tak. I tę rzecz trzeba odnaleźć.

Myślę, iż ten przykład idealnie obrazuje to, czego możemy oczekiwać od kodowania. Ciągle będą pojawiały się błędy. Mniejsze i większe, mniej lub bardziej oczekiwane. I prawdziwą sztuką jest nauczyć się podchodzić do nich metodycznie, a o to nie jest łatwe. Trudno bowiem zachować spokój, gdy nie wiadomo dlaczego coś nie działa od kilku godzin i nie mamy już pomysłu, co też może być nie tak.

Nigdy nie przestaniesz się uczyć

Im więcej czasu poświęcisz programowaniu, tym więcej rzeczy będzie trzeba ogarniać. Kolejne biblioteki, frameworki, czy narzędzia ułatwiające pracę wyrastają jak grzyby po deszczu dosłownie z każdym kolejnym dniem nauki programowania. I gdy już wydaje Ci się, iż tyle wiesz i faktycznie coś już dobrze rozumiesz, pojawia się coś nowego i zaczynasz od nowa. Nieważne, czy chodzi o język czy nową wersję biblioteki.

Ciągle pojawia się coś, z czym musisz się zapoznać, by wykonywać swoją pracę. Nie zanosi się, by to miało się zmienić. Obecny postęp technologiczny i ogromnie zaangażowanie w tworzenie nowych rozwiązań dokłada nam codziennie nowe zagadnienia do nauki – nowe narzędzia, nowe wtyczki, podejścia i metodologie prowadzenia projektów. Trzeba się nauczyć za nimi nadążać, bo w przeciwnym razie łatwo wypaść z obiegu i przestać się rozwijać.

Nauka zajmie Ci ogromną ilość czasu

Gdy wciągniesz się w programowanie, możesz pożegnać się z czasem wolnym. Dodatkowo – jeżeli kodujesz tylko po godzinach, możesz pożegnać się też z życiem, które prowadziłeś, czy prowadziłaś, dotychczas. Programowanie zajmuje czas. Bardzo dużo czasu. I gdy zaczyna się rozwiązywać jakąś zagadkę w kodzie, bardzo łatwo stracić poczucie czasu.

Nie raz zdarzyło mi się podnieść głowę znad komputera i zobaczyć, iż właśnie niepostrzeżenie minęły 3 godziny. A gdy kolejny projekt, który tworzysz, idzie do przodu i widzisz postęp, jaki robisz, jeszcze trudniej oderwać się od kodu. To naprawdę uzależnia.

To jak? przez cały czas chcesz programować?

Jeśli szukasz odstresowującego hobby to na pewno nie będzie programowanie.

Jeśli chcesz gwałtownie i bezboleśnie zmienić pracę na taką, która zapewni Ci stabilizację i nie będzie zbyt wymagająca – programowanie to nie jest dobra droga.

Jeśli łatwo się poddajesz i nie masz ochoty ciągle z czymś walczyć – nie programuj.

Jeśli myślisz, iż kilka miesięcy nauki wystarczy, by zgłębić wszystko, co związane z danym językiem programowania – lepiej odpuść sobie od razu.

Natomiast, gdy:

  • lubisz wyzwania,
  • niestraszna jest Ci frustracja
  • chcesz się nieustannie uczyć
  • podoba Ci się szukanie rozwiązań problemów
  • czujesz, iż odnajdziesz się w świecie, który cały czas pędzi do przodu i trzeba się bardzo starać, by za nim nadążyć

Nie czekaj i zacznij kodować już dzisiaj! Może odkryjesz nową pasję, może pomyślisz o zmianie branży na IT, albo po prostu poćwiczysz logiczne myślenie. To jak będzie? Zaczynamy?

Jeśli myślisz o kodowaniu, ale nie wiesz, od czego zacząć – przeczytaj ten artykuł i wybierz jeden z proponowanych przeze mnie darmowych kursów.

A jak podjęłaś/podjąłeś już decyzję, iż chcesz zmienić branżę na IT lub rozważasz, czy to będzie dla Ciebie dobra opcja (albo jesteś w trakcie procesu zmiany branży), koniecznie dołącz do listy osób zainteresowanych moim ebookiem o zmianie branży na IT! Już niedługo będę mogła podać Ci więcej szczegółów.

Na razie zdradzę tylko, iż treść ebooka jest już prawie ukończona i zdecydowanie wyszło mi coś, co sama chciałabym przeczytać będąc na początku swojej drogi ku zmianie branży. Byłoby mi dzięki temu o wiele łatwiej planować, podejmować decyzje i radzić sobie z problemami, które napotykałam. Wiedziałabym, jak wygląda proces uczenia, jak wybierać kolejne zagadnienia do nauki i czego spodziewać się podczas rekrutacji na stanowisko juniora. Więcej nie zdradzam – zapisz się na listę, a już niedługo podeślę Ci pierwsze szczegóły.

Chcesz być na bieżąco? Zajrzyj

, gdzie prawie codziennie umieszczam treści związane z programowaniem, nauką i radzeniem sobie z kodowymi problemami.

Idź do oryginalnego materiału