Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) to forma wsparcia finansowego, dzięki której możliwe jest dofinansowanie szkoleń dla pracowników i pracodawców. Aby utrzymać się na mocnej pozycji
na rynku pracy niezbędne jest uzupełnianie oraz aktualizowanie posiadanych umiejętności
i kwalifikacji zawodowych.
![obraz1.webp](/uploads/obraz1_32a923fe1f.webp)
### Jakie środki zostały zaplanowane na 2021 rok?
W Planie Funduszu Pracy na rok 2021 na wydatki Krajowego Funduszu Szkoleniowego przeznaczono 259 406 tys. zł. Środki mogą być przeznaczone na:
1. doprecyzowanie potrzeb szkoleniowych, które można będzie zaspokoić dzięki środkom KFS,
2. kursy i studia podyplomowe oraz egzaminy w których wezmą udział pracownicy z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
3. badania lekarskie i psychologiczne, jeżeli okażą się niezbędne,
4. ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z udziałem w kształceniu ustawicznym.
### Czy dofinansowanie z KFS jest dla Ciebie?
O dofinansowanie może wystąpić każda firma, urząd, fundacja zatrudniająca pracowników na umowę o pracę oraz **osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą** i zatrudniające na umowę o pracę co najmniej jedną osobę. Nie ma znaczenia na jaki rodzaj umowy o pracę zatrudnieni są pracownicy korzystający z kształcenia wspieranego środkami KFS oraz czy jest to praca na pełen, czy część etatu. Dofinansowanie udzielane jest na zasadzie pomocy de minimis, czyli bezzwrotnego wsparcia dla przedsiębiorstw przez państwo.
Warto zaznaczyć, iż nie **obowiązują żadne ograniczenia wiekowe**.
Pracodawca może uzyskać aż 80% dofinansowania do szkoleń i egzaminów, co oznacza iż pokrywa tylko 20% kosztu szkolenia. Mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 10 osób mogą uzyskać 100% dofinansowania.
### Co najpierw należy zrobić?
Pamiętaj, iż wsparcie może być przyznane tylko przed rozpoczęciem kształcenia, dlatego wniosek należy złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem. Termin na rozpatrzenie wniosku wynosi **30 dni**. Ilość środków jest ograniczona a o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku decyduje nie tylko poprawność wypełnionych dokumentów, ale i **kolejność zgłoszeń**, dlatego nie zwlekaj ze złożeniem wniosku. Aby złożyć wniosek pracodawca musi zwrócić się do urzędu pracy adekwatnego dla siedziby lub miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
![dofinansowanie-kfs-c.webp](/uploads/dofinansowanie_kfs_c_58812e8d9d.webp)
Proces uzyskania dofinansowania KFS na szkolenie
Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie poświęconej [KFS w Sages](https://www.sages.pl/dofinansowanie) oraz na stronie [Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii](https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/krajowy-fundusz-szkoleniowy).