Elon Musk odmówił stronie ukraińskiej aktywacji sieci Starlink w Sewastopolu

itweek.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Elon Musk odmówił stronie ukraińskiej aktywacji sieci Starlink w Sewastopolu, fot. kovop58 | AdobeStock


Elon Musk oświadczył, iż odmówił ukraińskiej prośbie o aktywację swojej satelitarnej sieci Starlink w ukraińskim mieście portowym Sewastopol na Krymie w zeszłym roku, by wesprzeć atak na rosyjską flotę tam stacjonującą. Twierdził, iż obawiał się, iż jego firma będzie współodpowiedzialna za “poważny” akt wojny.

Miliarder zamieścił wpis na swojej platformie społecznościowej X po tym, jak CNN zacytował fragment z nowej biografii Muska, w której dowiadujemy się, iż zlecił wyłączenie sieci Starlink w pobliżu wybrzeża Krymu w zeszłym roku, aby zakłócić ukraiński zaskakujący atak.

W poście na X, opublikowanym w czwartek, Musk napisał, iż nie miał innego wyboru, jak odrzucić nagłą prośbę Ukrainy “o aktywację Starlink aż do Sewastopola.” Nie podał daty prośby, a fragment nie ją precyzował.

“Miało to oczywisty cel, którym było zatopienie większości rosyjskiej floty na kotwicy” – napisał Musk. “Gdybym zgodził się na ich prośbę, SpaceX byłoby wyraźnie współodpowiedzialne za poważny akt wojny i eskalację konfliktu.”

Rosja, która zajęła strategiczny półwysep Krym w 2014 roku, bazuje swoją Flotę Czarnomorską w Sewastopolu i od momentu pełnej inwazji w 2022 roku używa floty do de facto blokady ukraińskich portów.

Rosyjska flota odpala pociski manewrujące na ukraińskie cele cywilne, a Kijów dokonuje ataków na rosyjskie statki dzięki dronów morskich.

Według CNN, w nowej biografii autorstwa Waltera Isaacsona, zatytułowanej “Elon Musk”, która ma być wydana przez Simon & Schuster we wtorek, jest informacja, iż gdy ukraińskie podwodne drony z ładunkami wybuchowymi zbliżyły się w zeszłym roku do rosyjskiej floty, straciły łączność i bezpiecznie osiadły na brzegu.

CNN podaje, iż decyzja Muska, która pozostawiła ukraińskich urzędników błagających go o ponowne włączenie satelitów, była podyktowana głębokim strachem przed rosyjską odpowiedzią na atak Ukrainy bronią jądrową.

Według biografii, ta decyzja opierała się na rozmowach Muska z wysokimi rosyjskimi urzędnikami i jego obawach przed “mini-Pearl Harbor”.

W sierpniu rosyjski okręt wojenny został poważnie uszkodzony w wyniku ataku ukraińskiego drona na rosyjską bazę morska na Morzu Czarnym w Noworosyjsku, była to pierwsza taka sytuacja, gdy ukraińska marynarka wojenna wykazała swoją siłę tak daleko od swoich brzegów.

SpaceX, dzięki prywatnym dotacjom i na podstawie osobnego kontraktu z amerykańską agencją pomocy zagranicznej, dostarczało Ukraińcom oraz ich siłom zbrojnym usługi internetowe Starlink, rozwijającą się sieć z ponad 4000 satelitami na niskiej orbicie okołoziemskiej, od początku wojny w 2022 roku.

Pentagon oświadczył w czerwcu, iż SpaceX Starlink ma kontrakt z Departamentem Obrony na zakup usług satelitarnych dla Ukrainy.

Komentując te doniesienia w ukraińskiej telewizji narodowej, Vadym Skybytskyi, oficer w dyrekcji wywiadu ukraińskiego Ministerstwa Obrony, nie odniósł się bezpośrednio do tego, czy Musk odmówił prośbie Ukrainy. Jednak stwierdził, iż konieczne jest przeprowadzenie dochodzenia i “mianowanie konkretnej grupy do zbadania, co się stało.”

Rzecznik Pentagonu odmówił komentarza dotyczącego decyzji Muska, ale powiedział: “Departament przez cały czas współpracuje z przemysłem komercyjnym, aby zapewnić Ukraińcom odpowiednie umiejętności obrony.”

Idź do oryginalnego materiału