Embedded Engineer – czym się zajmuje specjalista Embedded?

nofluffjobs.com 2 lat temu

Kim jest Embedded Engineer? Co należy do jego obowiązków? Jakie umiejętności i doświadczenie są wymagane na tym stanowisku? Jak prezentują się zarobki Embedded Engineera? Dowiedz się, jak zostać Embedded Engineer oraz skąd czerpać wiedzę na ten temat.

Spis treści:
Czym jest Embedded?
Czym zajmuje się Embedded Engineer? Zapotrzebowanie na rynku pracy
Ile zarabia Embedded Engineer?
Lista zadań Embedded Engineera
Gdzie jest poszukiwany Embedded Engineer?
Jak zostać Embedded Engineerem?
Embedded Engineer – czy to dla mnie?

Czym jest Embedded?

Czym jest Embedded? Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, które pozwoli stworzyć ogólny zarys całego środowiska, jak i po części wskaże, czym zajmują się specjaliści w tej branży.

Embedded to inaczej systemy wbudowane. To określenie większości osób zaznajomionych z tematem z pewnością przywodzi na myśl sektor automatyki przemysłowej. W najprostszym ujęciu, systemy wbudowane to sterowniki elektroniczne, których praca jest kontrolowana przez system operacyjny (najczęściej RTOS). System wbudowany to tylko element znacznie większego systemu i jak wskazuje jego nazwa – wbudowuje się go w większe urządzenie. Systemy wbudowane można znaleźć w zautomatyzowanych maszynach, sprzętach, które wyposażone są w czujniki elektroniczne (np. sprzęt medyczny), a choćby w oprogramowaniu sterującym samolotami czy silnikami rakiet. Mimo to, to nie jedyna branża, w której mamy do czynienia z oprogramowaniem Embedded.

Nietrudno stwierdzić, iż w obecnych czasach postęp technologiczny, jak i jego złożoność widoczne są w wielu dziedzinach naszego życia. To sprawia, iż systemy wbudowane znajdziemy również w przedmiotach codziennego użytku, jak:

  • samochody (czujniki cofania, nawigacja, regulacja zawieszenia);
  • sprzęt AGD (obecność systemów wbudowanych umożliwia korzystanie z różnych nowoczesnych funkcji, jakie posiadają nowoczesne pralki lub zmywarki);
  • inne urządzenia codziennego użytku, jak telefony, czy urządzenia typu wearables (systemem wbudowanym jest tutaj system operacyjny, np. IOS lub Android).

Tak szerokie zastosowanie Embedded sprawia, iż specjaliści w tej dziedzinie są aktualnie rozchwytywani przez coraz większą liczbę firm.

Czym zajmuje się Embedded Engineer? Zapotrzebowanie na rynku pracy

Mając już świadomość, czego dotyczy branża Embedded, nietrudno domyślić się, iż zapotrzebowanie na specjalistów jest bardzo duże. Na przestrzeni ostatnich lat w Polsce pojawia się coraz więcej ofert pracy dla Embedded Engineerów. Na czym w takim razie polega jego praca?

Embedded Engineer lub Programista Systemów Wbudowanych, to osoba, która zajmuje się tworzeniem, implementacją oraz testowaniem systemów w oparciu o ich ścisłe wymogi techniczne, jak i formalne. W zależności od tego, nad jakim projektem pracuje, do jego obowiązków należy przygotowanie odpowiedniej specyfikacji i architektury oprogramowania. Do jego zadań należeć może również przygotowywanie profesjonalnej dokumentacji projektowej.

Embedded Engineer to osoba, która często współpracuje z zespołami sprzętowymi, a także wspiera klientów w momencie wprowadzania nowych produktów na rynek.

Ile zarabia Embedded Engineer?

Zarobki Embedded Engineer będą różnić się w zależności od stopnia zaawansowania zawodowego potencjalnego kandydata, lokalizacji, branży czy wybranej formy zatrudnienia. Według danych zgromadzonych przez zespół No Fluff Jobs, zarobki Embedded Engineer mogą dla poziomu seniority mid kształtować się na poziomie 11 000 – 18 000zł (UoP) oraz 15 000 – 22 300 zł (B2B). Poniżej znajdziesz zestawienie dla pozostałych poziomów seniority:

Powyższa tabela została przygotowana w oparciu o nasz kalkulator wynagrodzeń IT.

Lista zadań Embedded Engineera

Jak mogą wyglądać zadania Embedded Enigneera? Przede wszystkim warto mieć świadomość, iż jego obowiązki są zróżnicowane. Poza umiejętnością pisania kodu, do jego przykładowych obowiązków (w zależności od doświadczenia, branży i firmy, w jakiej pracuje) mogą należeć:

  • analiza, projektowanie systemu dla wbudowanej platformy;
  • tworzenie specyfikacji oraz architektury danej jednostki;
  • czynny udział w planowaniu, tworzeniu raportów, przeglądzie dokumentów
  • dotyczących konkretnego projektu;
  • optymalizacja już istniejących systemów/aplikacji;
  • współpraca z klientami i rozumienie ich potrzeb biznesowych;
  • kierowanie zespołem i rozwiązywanie skomplikowanych problemów
  • pochodzących z różnych obszarów technologii;
  • weryfikacja jakości oprogramowania.

Gdzie jest poszukiwany Embedded Engineer?

Wszystkie osoby, które planują spróbować swoich sił w roli Embedded Engineera z pewnością ucieszy fakt, iż w tej chwili jest on bardzo pożądaną osobą w branży IT i nie tylko. Programista Embedded z powodzeniem może szukać pracy w branży usług informatycznych, Software House’ach czy E-commerce.

Jak zostać Embedded Engineerem?

Wydaje Ci się, iż systemy wbudowane i praca Embedded Engineera to coś dla Ciebie? Cóż, nie ulega wątpliwości, iż to bardzo dobrze płatna i dość konkurencyjna dziedzina programowania. Jednak by zostać Embedded Engineer i znaleźć pracę w korzystnym wynagrodzeniem, musimy przede wszystkim wyróżniać się na tle konkurencji.

Co musi wiedzieć Embedded Engineer?

Osoba, która rozważa wybór ścieżki kariery, jaką jest programista Embedded, powinna:

  • posiadać doświadczenie w pracy przy mikrokontrolerach;
  • wykazywać się znajomością składni języka C, C++;
  • umieć implementować oprogramowanie wbudowane w języku C lub innym;
  • posiadać co najmniej podstawową wiedzę na temat obsługi narzędzi (miernik, analizator czy oscyloskop);
  • znać podstawy RTOS (deadlock, mutex, semafor);
  • wykazywać się znajomością rodziny mikrokontrolerów;
  • znać podstawy elektroniki.

Dodatkowo, osoba zainteresowana stanowiskiem Embedded Enigineera musi doskonale posługiwać się językiem angielskim i bardzo dobrze odnajdywać się w pracy zespołowej.

Najlepsze technologie do opanowania

Jak już wspomniano, wejście do świata Embedded może okazać się znacznie łatwiejsze, jeżeli wykażemy się wiedzą i doświadczeniem na temat pracy przy mikrokontrolerach. Stąd na samym początku pomocnym rozwiązaniem może okazać się Arduino lub Raspberry Pi. Przydatna będzie również znajomość GIT a także systemu Linux.

Książki dla Embedded Engineera

Oprócz praktycznych umiejętności, wiedzę na temat Embedded można czerpać również z literatury. Szczególnie polecane pozycje w tym temacie to:

  • The Art of Designing Embedded Systems, Jack Ganssle;
  • Making Embedded Systems, Elecia White;
  • Embedded Software Development for Safety Critical Systems, Chris Hobbs.

Embedded Engineer – czy to dla mnie?

Embedded to prężnie rozwijający się sektor programowania. Popularność Systemów Wbudowanych, jak i zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie jest bardzo duże. To sprawia, iż osobę, która zdecyduje się na pracę jako Embedded Engineer czekają wyzwania, którym musi sprostać. Jednakże wraz z nabywaniem doświadczenia i doskonaleniem swoich praktycznych umiejętności, specjaliści Embedded nie będą mieć problemów w znalezieniu dobrze płatnej pracy. Embedded to bardzo dobry wybór dla osób, które swoją przyszłość widzą w sektorze IT.

Idź do oryginalnego materiału