“America’s Most Cybersecure Companies” (ang. najbardziej bezpieczne cybernetycznie firmy w Ameryce) to nowa lista opublikowana przez Forbes. Znana redakcja biznesowa uznała za lidera w tym obszarze firmę Intel. Przedsiębiorstw technologicznych jest na tej liście raczej niewiele.
Bankowość i ubezpieczenia – te dwie kategorie firm dominują na liście Forbesa. Czy słusznie? Nie ma cienia wątpliwości, iż sektor finansowy to jeden z najlepiej dbających o cyfrowe bezpieczeństwo. Podlega stałym atakom, próbom wyłudzeń i wiecznie poddawany jest szukaniu podatności ze strony hakerów. Sektor ubezpieczeń to natomiast najściślejsze dane osobowe i dane przedsiębiorstw – stąd poważne podejście do ochrony tychże danych także jest w pełni zrozumiałe.
Lista America’s Most Cybersecure Companies powstała we współpracy z firmą badawczą SecurityScorecard. Obejmuje 200 firm z siedzibą w USA, u których bezpieczeństwo jest stawiane na piedestale. Firmy zostały sklasyfikowane na podstawie różnych czynników, takich jak bezpieczeństwo sieci, potencjalne exploity złośliwego oprogramowania, regularność łatek i solidność firmowego zespołu ds. cyberbezpieczeństwa. W zestawieniu wzięto pod uwagę przedsiębiorstwa o minimum 1 mld USD przychodów w 2022 roku i bez znanych naruszeń bezpieczeństwa od początku ubiegłego roku.
Intel uplasował się na pierwszym miejscu, za nim natomiast znalazły się na podium Western Alliance Bank i Virtusa (firma zajmująca się oprogramowaniem). Wśród czołowej 50 najwięcej (po 9) jest firm z obszaru bankowości oraz ubezpieczeń. Zaskoczeniem mogą być natomiast wysokie pozycje firm z obszaru produktów spożywczych: Monster Beverage znalazł się na miejscu 14, a Coca-Cola i Kraft-Heinz na, odpowiednio, 27 i 28.
Jeśli chodzi o firmy technologiczne to poza liderem rankingu, firmą Intel, w pierwszej 50 znalazły się także: Globalfoundries (17), Lam Reserach (31), Micron (32). Wśród firm software’owych wysoko znalazły się: Virtusa (3), Palantir (4). Do pierwszej 50 “załapał się”, na 48 miejscu, Salesforce.
Pełną listę można sprawdzić na stronie Forbes.