Game Developer – jak wygląda praca twórcy gier?

nofluffjobs.com 2 lat temu

GameDev to jedna z gałęzi IT, która zajmuje się produkcją gier na komputery oraz konsole. jeżeli chcesz pogodzić swoją pasję i obowiązki zawodowe – to dobra opcja dla Ciebie. Ile zarabia Game Developer? Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby zostać Game Developerem? Jak można się rozwijać jako Game Developer? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Spis treści:
Co to jest GameDev?
Czym zajmuje się Game Developer?
Typy GameDev według technologii
Najpopularniejsze stanowiska Game Developerów
Ile zarabia GameDev?
Jak zostać Game Developerem?
Książki o GameDevie
Praca Game Developera – ścieżka kariery
GameDev – tak czy nie?

Co to jest GameDev?

GameDev to ogólne określenie całej branży zajmującej się produkcją oraz dystrybucją gier wideo na różne platformy. Ta elektroniczna rozrywka towarzyszy nam już od przeszło sześćdziesięciu lat, jednak jej największy rozwój przypada na czasy obecne – z każdym rokiem na rynku ukazuje się coraz więcej różnych gier. Nie bez znaczenia w tym kontekście jest zmiana postrzegania gamingu jako rozrywki nie tylko dla dzieci, ale także dla osób dorosłych.

W ostatnich latach można zaobserwować również wzrost znaczenia e-sportu, czyli rywalizacji pomiędzy graczami na specjalnych zawodach. Ich uczestnicy są często bardzo dobrze opłacani oraz rozpoznawalni, podobnie do klasycznych sportowców, którzy zadomowili się w tradycyjnych dyscyplinach.

Te rzeczy sprawiają, iż GameDev przyciąga specjalistów z różnych branż i absolutnie nie ma czemu się dziwić – przy projektowaniu gier potrzebni są nie tylko programiści, ale także scenarzyści, graficy, aktorzy głosowi czy animatorzy. To dzięki ich unikalnej umiejętności i współpracy można stworzyć grę, która osiągnie sukces i wpisze się w oczekiwania graczy.

Czym zajmuje się Game Developer?

Game Developer to osoba, która dzięki swoim umiejętnościom z dziedziny programowania i projektowania kodu będzie w stanie pomóc przy tworzeniu gry wideo. Do Twoich zadań w tej roli będzie należało głównie kodowanie, jednak określony cel jest zależny od wielu czynników. Jako Game Developer możesz zająć się chociażby pisaniem silników gier, czyli niejako całej bazy, na której implementuje się następnie konkretne rozwiązania dla danego tytułu, czy pójść w stronę przenoszenia pomysłów scenarzystów na ekran i przekuwania ich w interesujące rozgrywki.

GameDev to nieustannie rozwijająca się branża.W Polsce działa kilkaset firm zajmujących się produkcją gier. jeżeli będziesz chciał rozwinąć swoją ścieżkę zawodową w tym kierunku, po nabyciu adekwatnych umiejętności z całą pewnością nie będziesz musiał obawiać się o brak zatrudnienia. GameDev oferuje także możliwość bardzo kuszącą w kontekście IT, mianowicie możliwość połączenia swoich codziennych obowiązków z pasją do danego tematu – większość pracowników GameDevu to prywatnie miłośnicy wirtualnej rozrywki, którzy oddają się także po godzinach związanych z pracą.

Typy GameDev według technologii

Ze względu na to, iż GameDev jest niezwykle rozbudowany tematycznie, w ramach tej branży będziesz mógł wybrać różne specjalizacje. Należy pamiętać, iż każda gra to osobny projekt, który może postawić przed Tobą zupełnie nowe wyzwania. Jakie zadania będziesz jednak wykonywał najczęściej i jakie umiejętności mogą się okazać niezbędne?

Podstawowy typ Game Developerów to programiści. Ich zadaniem jest projektowanie kodu, który następnie będzie mógł przeistoczyć się w gotową grę. To, co będziesz pisał, zależy w dużej mierze od konkretnego przypadku – mogą to być mechanizmy służące lepszemu odwzorowaniu fizyki w grze, czy projektowanie wymagającego systemu walki. Do programowania gier najczęściej używa się języków C i C++, i to właśnie je powinien opanować każdy programista, który chciałby iść w kierunku GameDevu.

Innym rodzajem Game Developera będzie tester. Do jego obowiązków należy testowanie gry na różnych etapach produkcji, znajdowanie błędów w rozgrywce i ich naprawianie. W tym wypadku również przyda Ci się język C++, ale także sporo cierpliwości.

Najpopularniejsze stanowiska Game Developerów

Tak jak zdążyliśmy wspomnieć wcześniej, GameDev przyciąga do siebie ludzi o różnych umiejętnościach i predyspozycjach. Równie dobrze możesz zostać członkiem tej branży bez żadnych doświadczeń odnośnie programowania – w tworzeniu gier znajdzie się miejsce również dla grafików, projektantów poziomów, czy osób, które będą czuwały nad fabularną warstwą rozrywki. Większość gier jest rozbudowana na tyle, iż potrzebuje bardzo dużej liczby osób, czuwających nad jej procesem produkcyjnym, co oznacza, iż możesz spróbować swoich sił w GameDevie na niemal dowolnej pozycji.

Ile zarabia GameDev?

GameDev kusi nie tylko możliwością połączenia swojej pracy z największą pasją, ale także dobrymi zarobkami. Ile może zarobić Game Developer?GRAFIKA

Wraz z nabywanym doświadczeniem i umiejętnościami, będzie rosła także Twoja wypłata. jeżeli chcesz poznać dokładniejsze statystyki na temat zarobków w GameDevie, pomoże Ci nasz kalkulator wynagrodzeń IT.

Jak zostać Game Developerem?

Wbrew pozorom praca przy produkcji gier nie jest tak łatwym i przyjemnym zadaniem, jak mogłoby się początkowo wydawać. Z tego powodu warto, żebyś interesował się tym tematem, zanim postanowisz dalej rozwijać się w kierunku GameDevu. W jaki sposób sprawdzić, czy praca w tej branży jest dla Ciebie?

Jak wybrać swój kierunek w GameDevie?

GameDev daje ogromne możliwości, więc pierwszym krokiem powinno być dokładne przeanalizowanie Twoich osobistych predyspozycji. jeżeli już jesteś programistą, Twoje zadanie będzie znacznie bardziej ułatwione – będziesz wiedział, jaki język programowania, czy opanowane technologie mogą się okazać dla Ciebie najlepszym wyjściem. jeżeli jednak nie masz takich doświadczeń, nic straconego – wystarczy tylko odpowiednia ilość samozaparcia i gotowość na poszerzanie swojej wiedzy.

Co musi wiedzieć Game Developer?

Podstawą dla wszystkich Game Developera będzie język C++. To właśnie jego używa się do pisania skryptów w grach i najczęściej również opiera się o niego najpopularniejsze silniki. Je również warto poznać, gdyż choćby stworzenie jednej lokacji czy mechaniki dzięki narzędzi takich jak Unreal Engine, może stać się dobrą wskazówką dla Twojego potencjalnego pracodawcy.

Pracownikowi GameDevu nie powinno zabraknąć także kreatywności i innych umiejętności miękkich, tradycyjnie kojarzonych z pracą programisty. W przypadku gier jest to jednak wyniesione na jeszcze wyższy poziom, gdyż bez otwartego podejścia do rozwiązywania problemów i szukania niemożliwych rozwiązań trudno będzie Ci się odnaleźć przy produkcji wirtualnej rozrywki.

Jak zacząć pracę jako Game Developer?

Pracę w GameDevie możesz zacząć od pozycji juniorskiej. Do jej zdobycia będzie przeważnie wystarczał język C++, który możesz poznać dzięki dedykowanemu w tym celu kursowi. Na samym początku nie będziesz mógł liczyć na bardzo wysokie zarobki, jednak z całą pewnością zdobędziesz swoje pierwsze szlify i doświadczenia, które pomogą Ci w przyszłości zarabiać więcej. Co ciekawe, tyczy się to także tych sytuacji, jeżeli postanowiłbyś zrezygnować z produkcji gier i przejść do innej branży w IT – pracodawcy często przychylnie patrzą na projektantów gier, gdyż doceniają ich niebanalne podejście do kwestii rozwiązywania problemów i eliminowania błędów.

Książki o GameDevie

GameDev jest marzeniem wielu osób, gdyż ta branża może stanowić sposób na realizację marzeń z dzieciństwa. Z tego samego powodu na rynku znajdziemy wiele książek odnośnie projektowania gier, często pisanych przez prawdziwych pasjonatów i znawców tematu. Na sam początek warto będzie sięgnąć po literaturę opisującą ogólne zjawiska w branży gier, np:

  • The Art of Game Design: A Book of Lenses, napisana przez Jesse’ego Schell’a. Dzięki takiemu tytułowi będziesz mógł poznać tajniki wirtualnej rozrywki i nauczyć się wszystkich elementów, jakie powinna posiadać gra, by mogła okazać się ona grywalnym tytułem.
  • Game Programming Patterns, Roberta Nystroma
  • Unity from Zero to Proficiency (Beginner): A Step-By-Step Guide to Coding Your First, Game Patricka Felicii.

Praca Game Developera – ścieżka kariery

Podejmując pracę przy projektowaniu gier, będziesz mógł zdobyć zestaw kompleksowych umiejętności, które przydadzą Ci się praktycznie w każdym zawodzie związanym z IT. Poznasz zasady programowania, nauczysz się komunikacji z zespołem i realizowania wspólnie większych projektów – wszystkie te doświadczenia będą Ci potrzebne nie tylko w GameDevie. Jeśli jednak będziesz chciał zostać przy projektowaniu gier, możesz w ten sposób stworzyć bardzo interesujący i jednocześnie opłacalny model kariery zawodowej.

GameDev – tak czy nie?

Praca w GameDevie, czyli w branży zajmującej się produkcją gier jest marzeniem wielu osób. Trudno się im dziwić, gdyż ciężko byłoby znaleźć inny model zatrudnienia, który w tak dobry sposób łączyłby pasję z dobrymi zarobkami. W GameDevie są potrzebni głównie programiści znający język C++. Zawsze możesz jednak spróbować swoich sił jako tester, czy animator. Na samym początku Twoje zarobki będą stosunkowo nieduże, ale gwałtownie urosną wraz ze zdobywanym doświadczeniem – najlepsi w branży bez większych problemów są w stanie zarobić wielokrotność średniej krajowej w skali miesiąca.

Idź do oryginalnego materiału