Już na wstępie odpowiadamy Ci na pytanie, gdzie szukać pracowników. Natomiast w dalszej części artykułu, poznasz konkretne wskazówki, gdzie pracowników znajdziesz, jakie są najlepsze metody wyławiania z rynku supertalentów i jakie są strategie działań rekruterów.
Zaczynamy więc od tego, gdzie szukać pracowników, a raczej — które miejsca pomagają w tym, żeby znaleźć najlepszych kandydatów:
- portale z ogłoszeniami o pracę
- strona Kariera na Twojej stronie internetowej
- media społecznościowe
- fora dla pracowników i pracodawców
- targi pracy
- uczelnie, a ściślej rzecz ujmując – kooperacja ze szkołami wyższymi
- oferty stażu i praktyk składane w Urzędach Pracy, kooperacja z biurami karier
- programy poleceń pracowniczych huntoo
- własna baza kandydatów, którzy aplikowali na inne rekrutacje i spontanicznie zostawili swoje CV
- kandydatów znajdziesz również u bezpośredniej konkurencji.
Przeanalizujemy każde z tych miejsc poszukiwań, podpowiadając najlepsze praktyki i przestrzegając przed popełnianiem błędów.
Poszukiwania pracowników na portalach.
Do dyspozycji masz kilka przodujących portali, których misją jest kojarzenie pracodawcy z pracownikiem. Osoby poszukujące pracy są obecne również na portalach z ogłoszeniami z różnych obszarów, w których znajdziemy także zakładkę Praca. Oto i one:
Just Join IT
Polujesz na supermocnych z konkretnej branży? jeżeli jest to IT, to tutaj powinnaś/powinieneś skierować się na łowy. To pierwszy wybór specjalistów szukających zmiany pracy, przy jednoczesnym pozostaniu na podwórku Information Technologies.
Zostaw im ciekawą propozycję spotkania na procesie rekrutacyjnym. A o ile nie masz w tym momencie oferty pracy, ale zdarza Ci się szukać specjalistów IT, koniecznie podziel się historią swojej marki w Brand Stories.
Rocket Jobs
Umieść ogłoszenie na portalu przyszłości. Możesz tu zostawić ofertę dla superbohaterów z takich obszarów, jak: marketing, sprzedaż, finanse, inżynieria, design, HR, logistyka, consulting, BI & Data, PM, Media, Support, SEO, Prawo, ogólnie IT i na wszelkie wypadek —Inne. Pamiętaj też, iż osoba, dzięki której Twoja firma może szerzej rozwinąć skrzydła, będzie Cię też sprawdzać w Brand Stories.
Pracuj.pl
Najpopularniejszy portal z ofertami dla specjalistów i menedżerów w Polsce i za granicą. W tym momencie dostępnych jest na portalu prawie 95 tys. ogłoszeń, od Dyrektora Zarządzającego aż do pracownika fizycznego.
Potencjalni kandydaci sprawdzają tutaj nie tylko oferty pracy danej branży, ale również Profile Pracodawców. Sami również umieszczają swój profil, sprawdzają kalkulator wynagrodzeń i korzystają z kreatora CV. Portal ma szeroko rozbudowaną wyszukiwarkę, w związku z czym Twój potencjalny pracownik może Cię znaleźć choćby po trybie pracy, jaki oferujesz.
infoPraca.pl
16 333 ogłoszeń w tym momencie widzimy na portalu, który oferuje kandydatom aplikację informującą o statusie procesu, w którym biorą udział.
Tutaj nie tylko umieszczasz profil swojej firmy oraz ofertę pracy, ale możesz też skorzystać z dodatkowej opcji. A jest nią kampania wysyłkowa sms-ów z ofertą pracy do osób pasujących do Twojego profilu kandydata.
GoWork.pl
To nie tylko portal z ofertami. Firma w 2005 roku poszerzyła swoją działalność o ofertę kursów i szkoleń.
Twoi supermocni na pewno tu bywają, chociażby po to, żeby sprawdzić jak przebiegał proces rekrutacji w Twojej Firmie. Kandydaci dzielą się tutaj spostrzeżeniami o przyszłych pracodawcach.
Być może Twoja supergwiazda dopiero się rodzi, może bywa tu, żeby rozwinąć skrzydła, bo GoWork to również szkoła policealna działająca stacjonarnie w 7 miastach.
No Fluff Jobs
Dużo się ostatnio mówi i robi dla młodych pracowników. Wchodząca na rynek fala pokolenia Z inspiruje do zmiany rekruterów i portale z ofertami. Natomiast No Fluff Jobs wie, iż prawdziwego supermana lub superwoman IT możesz również znaleźć w grupie seniorów.
Tutaj tęgie umysły ze starszej grupy wiekowej zaglądają sprawdzić co słychać na rynku pracy IT. Naturalnie, nie tylko seniorzy. Dlaczego Twoje przyszłe gwiazdy z branży IT ich uwielbiają? Bo jest to platforma z ogłoszeniami o pracę transparentnymi, porównywalnymi, z widełkami płacowymi.
Yep Academy
Tu trafiają Twoje młode gwiazdy, które wiedzą co lubią, co ich inspiruje, czego chętnie i gwałtownie się uczą, ale nie wiedzą z jakim zawodem te moce powiązać. Testy predyspozycji, testy osobowościowe, oferty pracy, kalkulator wynagrodzeń, artykuły, felietony —tego szukają tu młodzi, których możesz zainteresować wzięciem udziału w rekrutacji.
OLX.pl
To internetowa platforma handlowa z ogłoszeniami z kategorii: moda, zwierzęta, dla dzieci, dla domu, uroda, sport i hobby, muzyka i edukacja i wiele innych. Dlaczego tutaj znajdziesz pracownika? Ponieważ tu bywa, ma tu konto, dokonuje transakcji, przegląda produkty i, co ważne — z ciekawości zagląda do zakładki Praca, gdzie czeka na niego Twoje ogłoszenie.
Filtry na portalu są szczegółowe. Możesz dać znać seniorom, iż Twoja firma jest otwarta na współpracę — wybierasz nie tylko możliwość pracy zdalnej, ale także swoją otwartość na rekrutację online.
Praca.pl
To portal z ofertami pracy ze wszystkich możliwych branż, z różnych miast w Polsce i za granicą. Kandydaci są na bieżąco z tym, co słychać w oferta pracy z ich branży. I Twoja oferte pracy też od razu zweryfikują. Jak to możliwe? Dzięki alertom, które otrzymują na swoją skrzynkę mailową i w aplikacji mobilnej.
Jeżeli oferowane przez Ciebie kryteria pokrywają się z poszukiwanymi u kandydata, na pewno otrzyma powiadomienie o Twojej ofercie.
Oferty.praca.gov.pl
To centralna baza ofert, ale również staży i praktyk. Możliwe jest także korzystanie z tej bazy w aplikacji mobilnej ePraca.
Jeżeli po wejściu na tą stronę pierwszą Twoją myślą jest “oni dla siebie powinni znaleźć jakiegoś UX magika” to nie zniechęcaj się. Są tu dostępne oferty staży z Urzędu Pracy i praktyki studenckie. Bo co jeżeli Twój superbohater to osoba, która właśnie staje na nogi po gorszym momencie w życiu i dźwignie Twój biznes, jak dźwignęła siebie? A może to student okaże się być Twoją przyszłą supergwiazdą.
Talent.com
To agregator ofert pracy, na którym Twój potencjalny przyszły pracownik odkrywa swoją przyszłą karierę. Wchodzi tu nie tylko, żeby przeszukać bazę z ofertami. Sprytny kalkulator podatkowy podpowiada mu, jaki podatek płaci i w jakiej wysokości w zależności od rocznego przychodu.
Dlaczego Ty musisz tu być? o ile Twoja firma jest otwarta na współpracę z kandydatami o wyjątkowych kwalifikacjach z całego świata, to oni tu są. To jedna z największych platform wyszukiwania ofert i rekrutacji na świecie. W jej przypadku wystarczy podać liczby, żeby zobrazować Ci skalę korzyści: miesięcznie 28 mln unikalnych użytkowników przegląda oferty spośród 35 mln miejsc pracy, publikowanych i pochodzących z 78 krajów.
Indeed
To ogólnoświatowy agregator ofert pracy. Niszowi kandydaci, supergwiazdy planujący zrobić kolejny krok w swojej karierze tu są. Ty też musisz! o ile w swoich rekrutacjach jesteś otwarta na cały świat i pracę w pełni zdalną w obrębie różnych kultur i stref czasowych, to tutaj miesięcznie znajdziesz 300 mln unikalnych użytkowników poszukujących pracy.
Fachpraca.pl
To specjalistyczny portal z pracą dla fachowców. Dostępne są tu oferty pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą. Poszukujący mają tutaj możliwość wyliczenia swojej pensji netto dzięki kalkulatora. Dodatkowo, w samej witrynie jest możliwość zapisania obserwowanych ofert pracy.
Strategie dla rekruterów na portalach pracy.
Wymienione powyżej portale to naturalnie nie wszystkie dostępne na rynku. A przecież poszukiwania pracowników i metody rekrutacji nie polegają na umieszczaniu ogłoszeń o treści “szukam pracownika”. Podpowiadamy Ci na co zwrócić uwagę:
- Jeżeli masz ofertę dla branży IT, kieruj się do portali dedykowanych dla tej branży.
- Skorzystaj z narzędzia, za pomocą którego dodawanie ogłoszeń nie będzie praco i czasochłonne. Twórz ofertę pracy i dodaj ją jednym kliknięciem w kilku wybranych przez siebie portalach.
- Idealnym rozwiązaniem byłoby wrzucenie tej oferty jednocześnie na stronę Kariera, agregatory ofert pracy, jakimi są Jooble, Indeed i Talent.com oraz umieszczenie w społeczności specjalistów LinkedIn.
To możliwe i niezwykle skuteczne dzięki TRAFFIT.
Dobre praktyki pisania ofert pracy.
Mamy dla Ciebie jeszcze jedną, istotną wskazówkę. Dotyczy tworzenia ofert pracy. Projektuj je tak, jakbyś projektowała wymarzoną sukienkę na sprzedaż. Dokładnie tak! Bo co jest ważne dla kupującej tą sukienkę? Z jakiego jest materiału, jaki ma krój i rozmiar, a nie ile lat jest na rynku jej producent i ile osób było zaangażowanych w produkcję tkaniny.
Innymi słowy, Twoje ogłoszenie o pracę powinno być odpowiedzią na potrzebę kandydata i jego oczekiwania. Zaczynasz więc od tego, co interesuje go najbardziej:
- Kogo szukam:
- konkretne stanowisko
- umiejętności wymagane
- kompetencje miękkie.
- Co oferuję:
- wynagrodzenie
- bonusy
- dostęp do oprogramowania
- benefity, np. pakiet medyczny, kartę Multisport.
- Dla kogo rekrutuję:
- Firma
- zespół.
Ogłoszenia na swojej stronie internetowej.
Strona Kariera to miejsce, gdzie przyszli pracownicy szukają nie tylko aktualnych ofert pracy i informacji o prowadzonej rekrutacji. To miejsce, gdzie warto przedstawić swoją firmę i zespół.
Prowadzicie interesujące projekty? Wspomnij o tym! Macie szkolenia, które rozwijają i integrują zarazem? Koniecznie o tym napisz! Wyjazdy integracyjne? Spotkania wigilijne? Firmowe warsztaty kulinarne? o ile prowadzicie jako zespół takie działania, wstaw filmik lub foto i opisz to w taki sposób, aby supergwiazda chciała dołączyć do Twojej ekipy!
Dobra zabawa to jedno, jednak wartościowy pracownik to też wartościowy człowiek, który ceni firmy wspierające różne fundacje, czy akcje pomocy potrzebującym. Strona Kariera to idealne miejsce, żeby wspomnieć o tego typu przedsięwzięciach.
Naturalnie wszystko, co publikowane jest na tej stronie, powinno być aktualne. Dotyczy to zarówno powyższy aktywności, jak i ofert pracy oraz profili pracowników.
Strategie dla rekruterów dotyczące strony Kariera.
Myślisz sobie — wszystko pięknie, ale w praktyce pilnowanie, aby informacje na stronie były aktualne jest mało realne. Trzeba każdą zmianę zgłosić do Działu IT. Dział IT ma swoje zakolejkowane projekty, zanim ktoś zajmie się tym taskiem potrzebna będzie kolejna zmiana.
A co jeżeli wszystko możesz zrobić samodzielnie w prosty sposób, bez kodowania? Tak, jest to możliwe dzięki TRAFFIT.
A jeżeli już masz zakładkę Kariera, której nie chcesz zmieniać, TRAFFIT ma dedykowane rozwiązania, które pomogą zintegrować ATS z Twoją stroną, aby:
- wyświetlać aktualne oferty pracy
- dodać wyszukiwarkę ofert pracy sposród wszystkich Twoich aktualnych rekrutacji.
Dobre praktyki dotyczące strony Kariera.
Strona Kariera powinna być aktualna i transparentna. I nade wszystko informacje na niej zawarte powinny się pokrywać z prawdą. Pamiętaj, iż osoby, które zainteresują się Twoją firmą naprawdę tu wchodzą, a później weryfikują informacje tu zamieszczone.
Jeśli więc promujesz się jako firma ekologiczna, ale nie prowadzisz w biurze segregacji śmieci, zainwestuj w dodatkowe kubły z etykietami informacyjnymi.
Jak znaleźć dobrego pracownika w mediach społecznościowych.
Ogłoszenia o pracę widzimy już nie tylko na LinkedIn. W mediach społecznościowych, które są kojarzone z rozrywką lub pięknymi obrazkami również można znaleźć interesujące propozycje pracy w różnych branżach.
Firmy dodają je na swoich profilach firmowych, są też stworzone specjalne grupy zapełnione propozycjami pracy. Dodatkowo, pracownicy na swoich prywatnych profilach dzielą się informacjami o wolnych wakatach.
Facebook:
Instagram:
Pinterest:
Dzięki TRAFFIT możesz bezpośrednio z systemu opublikować ogłoszenie na dane stanowisko w takich mediach społecznościowych, jak: Facebook, LinkedIn, Twitter. Robisz to dokładnie tak samo, jak w przypadku ogłoszeń publikowanych jednym kliknięciem w serwisie pracuj. Dodajesz tytuł, miniaturkę i opis i publikujesz na swoich profilach firmowych.
Twoi pracownicy mogą ją udostępnić ze swoich kont, co ułatwia dotarcie do najlepszego kandydata. Jednak multiposting to nie wszystko — możesz również aktywnie przeszukiwać bazę osób na LinkedIn.
Poszukiwanie pracowników dzięki Sourcing LinkedIn.
Poszukiwaniem pracowników możesz w łatwy sposób zawiadywać na LinkedIn. Dzięki wtyczce sourcingowej w TRAFFIT, importujesz profil kandydata do swojej bazy, sprawdzasz czy jest on już w Twojej puli talentów i jeżeli jest taka potrzeba, aktualizujesz dane.
Gdzie szukać pracowników fizycznych?
Można znaleźć pracownika również na forach dyskusyjnych, gdzie prowadzony jest dialog pracowników i pracodawców. Są one dostępne w social mediach i różnych portalach, najczęściej regionalnych.
Warto sprawdzać opinię, jaką pozostawiają na nasz temat osoby, które brały udział w rekrutacji lub te, które pracowały czy przez cały czas pracują w naszej firmie. Takie opinie można umieszczać niemal w każdym serwisie z ogłoszeniami pracy.
Przyszłe gwiazdy sprawdzają również opinie o firmie na Google Maps. Firma wiarygodna, wysoko oceniana, z dobrą kulturą organizacyjną, ma szansę przyciągnąć w ten sposób do swojego zespołu kolejnych superbohaterów w swojej dziedzinie.
Gdzie szukać pracowników? Targi pracy.
Targi pracy i to zarówno te odbywające się online, jak i te stacjonarne, to miejsce spotkań pracodawcy z przyszłymi pracownikami. Osoby aktywnie poszukujące pracy, myślące o zmianie branży lub te dopiero wchodzące na rynek pracy, zapoznają się tutaj z profilem firmy.
Targi pracy to świetna okazja do budowania dobrego wizerunku firmy i pozyskiwania CV kandydatów, które uzupełnią Twoją pulę talentów.
Pamiętaj, iż dobrze prezentująca się firma, z otwartą, entuzjastyczną ekipą, to nie tylko szansa na dotarcie do najlepszych kandydatów. To również okazja, aby zapaść w pamięć osobom zaglądającym na targi. Marketing szeptany to również dobry sposób na pozyskanie najlepszych gwiazd. Daj się zapamiętać jako dobry pracodawca i stań się polecaną innym kandydatom firmom.
Poszukiwanie pracownika dzięki programom poleceń.
I o ile o poleceniach mowa, to płynnie przechodzimy do programu poleceń huntoo. Korzystając z rekomendacji obecnych pracowników lub innych osób znajdujesz odpowiednich kandydatów na oferowane stanowisko.
Dlaczego jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów w poszukiwaniu pracownika? Ponieważ oferta na wolne stanowisko trafia do kandydatów, do których mogłaby nigdy nie trafić innym sposobem. Osoba chcąca wziąć udział w programie poleceń widząc propozycję, od razu wie czy ktoś z jej znajomych idealnie pasuje do profilu.
Z badań przeprowadzonych przez TRAFFIT wynika, iż polecenia to najskuteczniejsze źródło pozyskania nowych pracowników. W pierwszej połowie 2022 roku 59% poleconych kandydatów zostało zatrudnionych!
Platforma huntoo umożliwia osobie polecającej monitorować rekrutację i wypłacić premię w sytuacji, o ile osoba polecona faktycznie okaże się być tym idealnym pracownikiem.
Gdzie szukać pracowników? Wśród osób planujących start na rynku pracy.
Współpraca biznesu i uczelni wyższych jest coraz częstsza, ponieważ jest korzystna dla wszystkich stron. Może opierać się na pojedynczych wykładach managerów firm na uczelni, obejmuje programy stażowe, współpracę ze stowarzyszeniami studenckimi i praktyki.
Współpraca z uczelnią pozytywnie wpływa na wizerunek firmy. Pracodawca może ponadto ocenić potencjał studentów i podjąć współpracę z wybitnymi jednostkami. Uczelnie dzięki temu rozszerzają swój program, a studenci mają okazję zdobyć wiedzę o zawodzie z pierwszej ręki, od potencjalnego pracodawcy.
Wykorzystanie kodów QR, aby znaleźć pracownika.
Prowadząc rekrutację, pracodawca może wykorzystać nośnik informacji, jakim jest kod QR. I to zarówno w reklamie online, jak i offline.
Kody QR umieszczasz na plakatach, broszurach informacyjnych, folderach firmowych, które są udostępniane m.in. na targach pracy, czy korytarzach uczelni. Osoby zainteresowane po zeskanowaniu kodu, przenoszone są na stronę z aplikacjami. Może być to strona z aktualnymi ofertami pracy, bądź zachęcenie do pozostawienia swojego CV, choćby poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego.
Kody QR online zajmują mniej miejsca niż rozbudowana oferta. Naturalnie, po zeskanowaniu osoby zainteresowane mają dostęp do szczegółów oferty. Mogą ją zapisać i zapoznać się z nią w późniejszym terminie.
Pracownika znajdziesz u bezpośredniej konkurencji.
W przypadku zainteresowania współpracą z pracownikiem konkurencji polecamy skorzystać z metody rekrutacji, jaką jest headhunting. Dzięki temu masz szansę na zachowanie dobrych relacji z konkurencją. Ostatecznie decyzja należy również od pracownika. o ile jest on dobrze zaopiekowany przez obecnego pracodawcę nie będzie zainteresowany zmianę.
Wiele źródeł pozyskania, jedna baza, która to łączy.
W dzisiejszych czasach poszukiwanie pracownika nie opiera się wyłącznie na portalach ogłoszeniowych, a już dawno minął etap ogłoszeń w gazecie pt. „szukam pracownika”. I o ile nie jest to rekrutacja wewnętrzna i nie wyręcza Cię w tym zakresie agencja rekrutacyjna, to cały proces poszukiwań i selekcji kandydatów, aż po podpisanie umowy bywa bardzo czasochłonny.
Wszystkie źródła pozyskania wartościowych CV, pamiętając tutaj również o rekrutacji wewnętrznej, możesz zgromadzić w jednym miejscu i wykorzystywać w kolejnych rekrutacjach. Korzystanie z takiej bazy talentów pomaga Ci również zadbać o wizerunek pracodawcy. A to między innymi dzięki automatyzacji, jaką wykorzystujesz, informując wszystkich kandydatów na bieżąco o kolejnym etapie.
Takim narzędziem, absolutnie koniecznym do zapanowania nad liczbą podań z tak wielu źródeł jest TRAFFIT. Wszystkich kandydatów masz w jednym miejscu. Ich podania zapisują się automatycznie tworząc Twoją bazę talentów. Chętnie wyjaśnimy Ci jak płynąć w procesie rekrutacji z jej wykorzystaniem, spotkajmy się!